Laureatem tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii został Amerykanin Paul Krugman, profesor ekonomii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Princeton, specjalista w dziedzinie handlu międzynarodowego.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła Paula Krugmana za sformułowanie nowej teorii, dotyczącej urbanizacji. Laureat zintegrował różne dotąd dziedziny badań handlu międzynarodowego i geografii ekonomicznej - wskazano w uzasadnieniu.

Jego teoria dotycząca lokalizacji działalności gospodarczej mówi m.in. o czynnikach, które wyznaczają korzystne i niekorzystne dla tej działalności obszary geograficzne. Wyjaśnia przewagę, jaka ma dany obszar geograficzny nad innymi. Do tych czynników należą m.in. jakość i wydajność pracy, koszty transportu i komunikacji, zakres interwencjonizmu państwowego, czy stan infrastruktury gospodarczej.

Urodzony w 1953 roku Paul Krugman jest wykładowcą ekonomii i spraw międzynarodowych uniwersytetu Princeton. Jest też felietonistą i blogerem gazety "The New York Times" oraz krytykiem polityki George'a W. Busha. Był doradcą byłego prezydenta USA Ronalda Reagana.

Nagrodę Nobla z ekonomii po raz pierwszy przyznano w 1969 r.

"Nagroda w dziedzinie ekonomii Szwedzkiego Banku Państwa dla uczczenia pamięci Alfreda Nobla" została ufundowana w 1968 r., a po raz pierwszy przyznano ją w roku następnym. Z racji nazwy i intencji została przyjęta do "noblowskiej rodziny" nagród i jest wręczana przez szwedzkiego monarchę.

Nagroda nazywana jest czasami "nagrodą starszych panów", bowiem wszyscy, którzy ją dotychczas otrzymali, to mężczyźni w wieku 60 - 70 lat. Na tegorocznej liście kandydatów do nagrody Nobla, opracowanej przez bukmacherów i liczącej 28 nazwisk, była tylko jedna kobieta, prof. Nancy Stokey z Chicago.

Spośród 61 osób wyróżnionych tą nagrodą przed Krugmanem, czterdzieści to Amerykanie, a dwóch innych nagrodzonych ma podwójne obywatelstwo, w tym amerykańskie.

W minionym roku jej laureatami zostali Amerykanie: Leonid Hurwicz oraz Eric S. Maskin i Roger B. Myerson za rozwinięcie teorii tłumaczącej, w jaki sposób kupujący i sprzedający mogą maksymalizować zyski z dokonywanych transakcji.