20.11. Warszawa (PAP) - Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa warszawskiej SGH profesor Uniwersytetu w Dar es Salaam - Annie Kajumulo Tibaijuka, zastępcy Sekretarza Generalnego ONZ i Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich ONZ-HABITAT, odbyła się w piątek w Warszawie.

Profesor Tibaijuka należy do czołowych specjalistów w dziedzinie rozwoju miast w najuboższych regionach świata. Cieszy się międzynarodowym uznaniem, jako działaczka społeczna, zaangażowana w walkę o prawa biednych, ale także broniąca przestrzegania praw kobiet. Na jej dorobek składają się liczne publikacje naukowe oraz intensywna działalność na forum organizacji i komisji międzynarodowych.

Profesor Tibaijuka to 22. doktor honoris causa w historii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, jest pierwszą kobietą i pierwszym obywatelem państwa afrykańskiego, któremu senat SGH przyznał tę najwyższą godność akademicką.

Prof. Marek Bryx, podkreślił w wygłaszanej laudacji, że prof. Tibaijuka "ma odwagę nie tylko głośno mówić o problemach współczesnej cywilizacji, ale wykazuje także ogromną determinację w podejmowaniu działań - czy to w walce ze slumsami, w których mieszka ponad miliard obywateli naszej planety, czy w stwarzaniu równych szans rozwoju ekonomicznego i społecznego, niezależnie od miejsca urodzenia i posiadanej pozycji społecznej człowieka".

"Jest zarazem jednym z liderów Organizacji Narodów Zjednoczonych, powszechnie znaną działaczką społeczną, dociekliwym i rzetelnym naukowcem, a przy tym niezwykle ciepłym i skromnym człowiekiem" - mówił prof. Bryx.

Anna K. Tibaijuka jest pierwszą Afrykanką wybraną przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na stanowisko Dyrektor Programu Narodów Zjednoczonych, w randze Zastępcy Sekretarza Generalnego NZ. Od dwóch kadencji zasiada na stanowisku Dyrektor Wykonawczej ONZ-HABITAT.

Obywatelka Tanzanii, córka właściciela małej farmy w Muleba, ukończyła Uniwersytet Nauk o Rolnictwie w Uppsali w Szwecji. Od października 2006 r. do marca 2009 r. piastowała funkcję Dyrektora Generalnego Biura Narodów Zjednoczonych w Nairobi (UNON).

W 2005 r., w następstwie masowych wysiedleń ubogich mieszkańców miast w Zimbabwe, Anna K. Tibaijuka została mianowana Specjalnym Wysłannikiem Sekretarza Generalnego NZ do spraw Osiedli Ludzkich w tym kraju. Tego samego roku, Tibaijuka stała się członkiem Komisji do spraw Afryki powołanej przez Premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira. W rezultacie prac Komisji, na szczycie państw G8 w szkockim Glen Engels, umorzono część długów niektórym krajom afrykańskim.

A. K. Tibaijuka jest obecnie członkiem Komisji do spraw Społecznych Uwarunkowań Stanu Zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia oraz Rady Doradczej Komisji do spraw Działań na Rzecz Praw Biednych. Dzięki jej zabiegom, problematyka ubóstwa w ośrodkach miejskich zajęła należne miejsce w działaniach podobnych instytucji w krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz Azji i basenu Pacyfiku.

W 1998 r. A.K. Tibaijuka objęła stanowisko dyrektora i specjalnego koordynatora odpowiedzialnego za kraje najmniej rozwinięte, wyspiarskie i pozbawione dostępu do morza w strukturach Konferencji NZ do spraw Handlu i Rozwoju w Genewie. W lipcu 2000 r., została powołana przez ówczesnego Sekretarza Generalnego NZ Kofiego Anana na stanowisko Asystenta SG i Dyrektor Wykonawczej Centrum Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UNCHS), agencji NZ zajmującej się kwestiami rozwoju miast i infrastruktury, mającej swą siedzibę w stolicy Kenii, Nairobi. W grudniu 2002 r. A.K. Tibaijuka została wybrana na pierwszego Dyrektora Wykonawczego Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (ONZ-HABITAT) w randze Zastępcy Sekretarza Generalnego NZ.

Była aktywnym członkiem stowarzyszeń pozarządowych i ruchu kobiecego. W 1994 r. powołała BAWATA, Tanzańską Krajową Radę Kobiet, niezależną i apolityczną organizację walczącą o prawa kobiet. W 1996 r. stworzyła Barbro Johannson Girls' Education Trust (Joha Trust), której zadaniem jest poprawa dostępu do wysokiej jakości edukacji dziewczętom z Tanzanii i innych państw afrykańskich. Joha Trust prowadzi modelową szkołę dla ubogich dziewcząt, w większości sierot.

Profesor Anna Kajumulo Tibaijuka jest także doktorem honoris causa uniwersytetu McGill w Montrealu, University College w Londynie oraz Uniwersytetu Herriot Watt w Edynburgu. W 2009 roku została laureatką prestiżowej nagrody Goeteborg Award, nazywanej nagrodą Nobla w dziedzinie ochrony środowiska.(PAP)

agz/ abe/