Paragwaj w imieniu około trzydziestu krajów wystąpił w czwartek do ONZ z wnioskiem o uruchomienie specjalnego programu pomocy żywnościowej dla Wenezueli, która odczuwa od miesięcy ciężki kryzys w zaopatrzeniu w żywność.

Wiceminister spraw zagranicznych Paragwaju Oscar Cabello Sarubbi zwrócił się do Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka o uruchomienie programu pomocy żywnościowej i ochrony zdrowia dla najbardziej dotkniętych kryzysem sektorów społeczeństwa wenezuelskiego.

Cabello w imieniu wspomnianej grupy krajów wystąpił też na posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie o poparcie inicjatywy Stolicy Apostolskiej, która zaproponowała swą mediację we wciąż zaostrzającym się sporze między wenezuelskim rządem a opozycją.

Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Zeid Ra'ad Al-Hussein skrytykował rząd Wenezueli za niewpuszczanie do kraju delegacji ekspertów w dziedzinie prawa, którzy krytykują prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro i jego rząd za naruszanie obowiązującego prawa w celu niedopuszczenia do referendum w sprawie odwołania szefa państwa.

Mimo bardzo trudnej sytuacji w dziedzinie zaopatrzenia w żywność i leki, powstałej wskutek złamania się wenezuelskiej gospodarki, Caracas oficjalnie odrzuciło w czwartek jako "jawny interwencjonizm" inicjatywę grupy państw reprezentowanej przez Paragwaj w sprawie pomocy żywnościowej dla Wenezueli.

Stanowisko rządu wenezuelskiego poparło na wniosek Kuby 88 państw na 193 członków ONZ. (PAP)