statystyki

W Polsce brakuje pieniędzy na integrację imigrantów. MSWiA opóźnia wypłatę pieniędzy

autor: Maciej Miłosz24.03.2016, 09:18; Aktualizacja: 24.03.2016, 09:18
W Polsce w latach 2007––2015 prawie 90 tys. ludzi złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Byli to głównie Czeczeni, czy szerzej: obywatele Rosji (ponad 60 tys.), Gruzini (13 tys.) i Ukraińcy (5 tys.).

W Polsce w latach 2007––2015 prawie 90 tys. ludzi złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Byli to głównie Czeczeni, czy szerzej: obywatele Rosji (ponad 60 tys.), Gruzini (13 tys.) i Ukraińcy (5 tys.).źródło: PAP
autor zdjęcia: ARMANDO BABANI

MSWiA po raz kolejny opóźnia wypłatę funduszy dla organizacji pozarządowych zajmujących się uchodźcami i migrantami ekonomicznymi przebywającymi już w Polsce.

– To absurd. Wyniki konkursu miały być ogłoszone na początku marca. Teraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie dotrzymuje kolejnego terminu ich publikacji. To radykalnie utrudnia działanie organizacji pozarządowych pracujących z cudzoziemcami – stwierdza Agnieszka Kosowicz, prezes Polskiego Forum Migracyjnego. Chodzi o ponad 10 mln zł z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, które rozdziela właśnie MSWiA. Celem ogólnym FAMI jest przyczynianie się do skutecznego zarządzania przepływami migracyjnymi. W celach szczegółowych mówi się m.in. o promowaniu skutecznej integracji obywateli państw trzecich. Grupą docelową są osoby posiadające status uchodźcy lub ubiegające się o jedną z form ochrony międzynarodowej.

Bo choć głównym podmiotem odpowiedzialnym za obsługę migrantów jest podległy MSWiA Urząd do Spraw Cudzoziemców, to w pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że odpowiada on za infrastrukturę twardą (na przykład zorganizowanie ośrodków dla uchodźców), a duża część działań miękkich (m.in. kursy językowe, szkolenia, jak znaleźć pracę, poradnictwo prawne), pomagających cudzoziemcom w odnalezieniu się w Polsce, organizowana jest właśnie przez organizacje pozarządowe. Środki na te cele są rozdysponowywane w ramach środków FAMI.

Wnioski można było składać do połowy grudnia. Choć ocena merytoryczna miała się zakończyć pod koniec lutego, a wyniki miały być ogłoszone na początku marca, to 11 marca MSWiA na swojej stronie internetowej poinformowało, że wyniki będą znane do 20 marca. Niemniej jednak wciąż ich nie ma.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Organizacje do Wyciągania kasy.....(2016-03-25 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    Kursy i szkolenia.....he he he.... Polacy od 10 lat też się "szkolą"..... a efekty zerowe....

    Odpowiedz
  • I tak sie NIE INTEGRUJĄ(2016-03-25 07:42) Zgłoś naruszenie 01

    Oni uważają, że to My do Nich mamy się dostosować !!!!!........ Bo UE za 20 lat jest ICH !!!!!!! Oni widzą jaka jest Demografia UE i jak się UE starzeje...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie