statystyki

Nowoczesna chce powołania zespołu parlamentarnego ds. TK

16.03.2016, 12:05; Aktualizacja: 16.03.2016, 12:07
Ryszard Petru

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru (C). Pod hasłem "Przywróćmy ład konstytucyjny" odbywa się 12 bm. demonstracja przed Trybunałem Konstytucyjnym , PAP/Jacek Turczykźródło: PAP

Posłowie Nowoczesnej proponują powołanie ponadpartyjnego zespołu parlamentarnego, który miałby zająć się szukaniem rozwiązań, by Trybunał Konstytucyjny mógł w przyszłości optymalnie funkcjonować - poinformował w środę lider ugrupowania Ryszard Petru.

Reklama


Reklama


W ostatni weekend premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK autorstwa PiS do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału. Na początku tygodnia wicemarszałek Sejmu i szef klub PiS Ryszard Terlecki poinformował, że Marszałek Sejmu zapewne powoła zespół ekspertów, który miałby zająć się zbadaniem opinii Komisji Weneckiej nt. nowelizacji ustawy o TK.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie Petru podkreślał, że niezbędne jest szukanie wspólnych rozwiązań, ale "nie można szukać kompromisów z konstytucją". "Nie może być tak, że zaczniemy negocjować, który artykuł konstytucji będziemy stosować, a który nie. Po drugie musi być wykonane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca br., inaczej bowiem będziemy łamać konstytucję, na co nigdy Nowoczesna i jak się domyślam pozostałe partie opozycyjne nie mogą się zgodzić" - mówił.

Podkreślił jednocześnie, że jego ugrupowanie jest otwarte na poszukiwanie rozwiązań dotyczących przyszłego funkcjonowania TK. "Uważamy, że niezbędne jest powołanie ponadpartyjnego zespołu parlamentarnego, do którego weszliby przedstawiciele różnych partii. Aby szukali rozwiązania, jak Trybunał Konstytucyjny mógłby funkcjonować optymalnie w przyszłości, tak aby uwzględnić różne racje. Niemniej chcę podkreślić, że to wszystko musi być w ramach konstytucji prawa" - powiedział szef Nowoczesnej.

Nowoczesna chce powołać zespół parlamentarnego ds. przywrócenia ładu konstytucyjnego i praworządności. "Wyciągamy więc rękę, nie tylko do partii rządzącej, ale i opozycji proponując rozwiązanie - uważam, że optymalne (...)" - dodał.

Biorąca udział w konferencji wicemarszałek Sejmu i posłanka Nowoczesnej Barbara Dolniak podkreśliła, że jej ugrupowanie jest otwarte na "szeroką dyskusję, jeżeli chodzi o opracowanie, a następnie uchwalenie ustawy o TK". "Chcielibyśmy, aby w tej dyskusji uczestniczyli wszyscy przedstawiciele Sejmu; przedstawiciele poszczególnych klubów, a także posłowie niezrzeszeni, abyśmy mogli stworzyć projekt, który zostanie przez wszystkich zaakceptowany i uchwalony i będzie stanowił podstawę przywracania demokracji, spokoju a przede wszystkim powagi i godności Trybunału Konstytucyjnego" - mówiła.

Dolniak dodała, że parlament nie jest władzą wykonawczą, dlatego też dyskusja dotycząca ogłoszenia wyroku TK z 9 marca br. nie należy do posłów. "Ten temat to obowiązek rządu, a w szczególności prezesa Rady Ministrów" - wskazała.

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w piątek opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Wystąpił o nią w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. Konkluzją opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Z kolei TK orzekł 9 marca, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • Kuba(2016-03-16 13:20) Odpowiedz 71

  GW": Krzywonos proponuje miesięcznicę Komitetu Obrony Draństwa - czytaj -w obronie jej emerytury ,wszyscy inni mają wypierd... do roboty aż nie umrą. Powiedzcie sami jak bardzo trzeba być POmylonym aby na Krzywego Ryja wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby inni zatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r do 67r życia.

 • Krzywonos(2016-03-16 13:19) Odpowiedz 71

  ...i TVN ulepił „Im Złotego Cielca zwanego ”., i stanął on rozświetlony jupiterami przed kamerami, a Oni padli na kolana,..I usłyszałem przeraźliwy kwik podobny do brzmienia Świń odrywanych od koryta gdy przed Nimi On -Petru ", --darł się najmocniej, robiąc sobie na tych frajerach przez ekran krypto-reklamę . Ma im zastąpić Słoneczko Peru!. -A wszystkie sondaże na zamówienie dup „do góry”. Tylko jeżeli dla PO Polska to tylko ch..., d... i kamieni kupa, to czego oni tak bronią? Ch...? D...? Czy kupy kamieni? Wielu już w Niego uwierzyło ,czy mają w tym interes -stanowiska ,odprawy, wpływy. Obsadzili stanowiska i okradali juz z wieku emerytalnego wstecznie nawet tych zatrudnionych od 15r życia w szkodliwych i niebezpiecz warunkach pracy, ,zatrudnianych za komuny i postkomuny ponad-ustawowo w soboty, święta bez dni zamiennie wolnych.To było OK -konsultowane ze społeczeństwem i nie odbyło sie expresowo. Wiemy jedno Krzywy"nos" też wie i proponuje miesięcznicę Komitetu Obrony Dochodów - czytaj -w obronie jej emerytury ,wszyscy inni mają wypierd... do roboty aż nie umrą. To jest to czym cuchnie ten POsąg.....

 • baca(2016-03-16 12:58) Odpowiedz 61

  O Petru... On jest wszędzie. Na siłe próbują wykreować nowego "zbawcę" narodu :) Jeden zwiał jakiś czas temu.

 • Leo(2016-03-16 13:10) Odpowiedz 52

  Każdy teraz chyba widzi, że Petru, to geniusz a nie żaden dureń na Rubikoniu.

 • apropo(2016-03-17 00:26) Odpowiedz 11

  jeśli temu petrasowi się chce to niech idzie do kibla sobie ulżyć, tyle może chcieć.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama