statystyki

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu ws. wstrzymania sprzedaży ziemi

11.03.2016, 10:56; Aktualizacja: 11.03.2016, 10:57
Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu ws. wstrzymania sprzedaży ziemi

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu ws. wstrzymania sprzedaży ziemiźródło: Materiały Prasowe

Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie w I czytaniu projektu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa. W intencji autorów ustawa ma chronić ziemię przed spekulacyjnym wykupem przez cudzoziemców i służyć głównie do produkcji żywności.

Reklama


Reklama


Projekt przewiduje wstrzymanie sprzedaży nieruchomości albo ich części wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na okres 5 lat od dnia wejścia ustawy w życie.

Za odrzuceniem inicjatywy w I czytaniu głosowało 186 posłów, przeciw 245, a wstrzymało się 9.

Wnioski o odrzucenie projektu złożyły w czwartkowej debacie kluby PO, Nowoczesnej i PSL. Ich przedstawiciele przekonywali, że projekt narusza prawo własności i zbyt ingeruje w prywatny obrót ziemią, gdyż w jego myśl ANR będzie mogła na ogromną skalę korzystać z prawa pierwokupu i wykupu.

Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski polemizował z tymi zarzutami, zapewniając, że "polscy rolnicy mogą być spokojni", bo projektowana ustawa nie wprowadza zakazu obrotu polską ziemią". "Stoimy na straży polskiej ziemi i władztwa tej ziemi dla rolnika" - mówił tuż przed głosowaniem, które poprzedziła burzliwa wymiana zdań na linii obóz rządowy-opozycja.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • kALIF(2016-03-11 11:22) Odpowiedz 01

    TARGOWICZANOM NIESMAK POLSKA MA OBOWIĄZEK CHRONIĆ ZIEMIE PRZED NIEMCAMI [POLSKA TAK STRACIŁA ZIEMIE ZACHODNIE ZA PIASTÓW ] W państwa UE mają prawa chroniące ziemię przez obcokrajowców na obszarach kryzysowych politycznie,

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama