statystyki

Dlaczego Jarosław Kaczyński nie był internowany? „Sprawę zakończono i złożono do archiwum”

11.03.2016, 11:33; Aktualizacja: 11.03.2016, 11:33
Jarosław Kaczyński

Dlaczego Jarosław Kaczyński nie był internowany?źródło: ShutterStock

"W dokumencie z 16 października 1980 r. Służba Bezpieczeństwa typowała Jarosława Kaczyńskiego do internowania. Nie stało się tak z powodu przypadku" - pisze Piotr Zaremba w ostatnim numerze tygodnika "wSieci". Sprawę rozwija Gazeta Wyborcza powołując się na treść dokumentów SB.

Reklama


Reklama


Jak podaje GW, prawicowe media od lat tłumaczą, że internowanie Kaczyńskiego nie nastąpiło "z powodu przypadku". Takiej argumentacji przeciwstawia dokumenty SB, z których wynika, że Kaczyński na początku dekady lat 80. miał bliskie kontakty z KOR. W notatkach SB pisano o nim: „Powodem założenia sprawy był udział J. Kaczyńskiego w zebraniu aktywu KSS-KOR w mieszkaniu J. Kuronia, gdzie też po rozwiązaniu zebrania został zatrzymany i przewieziony do KSMO [Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej]”.

Jeden z oficerów SB miał także stwierdzić, że nie traktuje Kaczyńskiego w kategorii "aktywnego, I kategorii ekstremisty", odstępując od internowania go. Jak podaje GW, po zakończeniu stanu wojennego Kaczyński miał umawiać się z oficerami SB prywatnie. W notatkach SB wielokrotnie zwracała uwagę na większą aktywność polityczną Lecha Kaczyńskiego, niż jego brata.

Organy bezpieczeństwa zwróciły uwagę na odmowę podpisania przez Kaczyńskiego deklaracji lojalnościowej po stanie wojennym. W teczkach SB znalazła się także notatka o treści: "Kaczyński był przekonany, że będzie internowany. Wielokrotnie podkreślał, że siedzieć nie chce. Nie godzi się na współpracę z nami i wybrałby raczej samobójstwo jako alternatywę".

Interesującym dla służb fragmentem życiorysu Kaczyńskiego był udział w Klubach Służby Niepodległości. Była to podziemna organizacja, do której organy państwowe były na ogół wrogo nastawione. SB zanotowała: "W wyniku domowej kontroli w okresie od 20 stycznia 1982 do 20 lutego 1982 nie stwierdzono, aby wymieniony prowadził wrogą działalność. W związku z powyższym sprawę zakończono i złożono w archiwum".

Czytaj więcej: Gazeta Wyborcza

Reklama


Źródło: Źródło zewnętrzne

Reklama

 • baca(2016-03-11 13:33) Odpowiedz 75

  drogi @ milosnik GW- Najpierw wyjaśnijmy czym to jest GW"no" i jako organ ma obowiązek ogłoszać "wszem i wobec", dyskretnie albo niedyskretnie.

 • xyz(2016-03-11 20:25) Odpowiedz 70

  To co oficjalnie głosi i robi PIS stanowi ogromne zagrożenie dla stabilizacji Polski.Już teraz niektórzy zastanawiają się o rozważeniu delegalizacji PIS i internowaniu Kaczyńskiego (choć oczywiście obecnie nie ma wystarczającej siły sprawczej w tym kierunku). Naprawiona byłaby wówczas ujma na jego honorze z czasów stanu wojennego. Prezes miałby temat do trzeciego tomu autobiografii.

 • milosnik GW(2016-03-11 12:55) Odpowiedz 67

  jak podaje GW - wiec szkoda czasu na czytanie

 • kolega kartofel(2016-03-11 19:36) Odpowiedz 30

  Jak ktoś się piz...dą urodził, generałem nie będzie.

 • Bo ...(2016-03-11 17:03) Odpowiedz 30

  ... tak się schował, że Go znaleźć nie mogli.

 • A teraz ma was, ******* wszystkich w garści(2016-03-11 17:18) Odpowiedz 10

  i to tak, że wasz hycel Hadaj nazwał go Hitlerem. Próbujcie dalej w końcu wam się uda i pojedziecie na szmacie nach pos_ny hajmat!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama