Dwie Polski: Aby je posklejać potrzebny jest rachunek krzywd i zadośćuczynienie

autor: Mira Suchodolska12.03.2016, 08:45; Aktualizacja: 12.03.2016, 09:19
Polska, Polacy, flagi

"Jeśli chcemy zintegrować jakąś grupę wokół siebie, to musimy zaoferować jej atrakcyjną tożsamość."źródło: ShutterStock

Obie strony prowadzą grę o wpływy. A jest to łatwe dzięki starej, skutecznej zasadzie „dziel i rządź”. Trzeba postawić granicę, aby obejmowała ona możliwie jak największą grupę ludzi, znaleźć im wspólnego wroga. I paść jak najsilniejszymi emocjami, aby przełożyło się to na wysoki wynik wyborczy.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

Komentarze (18)

  • kALIF(2016-03-12 10:15) Zgłoś naruszenie 2813

    w Polsce mamy do czynienia ze skrajną formą systemu postkomunistycznego, który broni się metodami wychodzącymi poza demokrację” III RP PRL- bis] zbudowano na fundamencie PRL-u, wespół z tysiącami donosicieli, zdrajców i bandytów, wprawdzie zachowano ciągłość personalną i nie rozliczono tysięcy zbrodni, wprawdzie w życiu publicznym brylowali esbecy, kapusie i ludzie kompartii, wprawdzie mediami rządziły esbeckie klany, a gospodarką agenturalne układy, wprawdzie niszczono pamięć o ofiarach komunizmu, walczono z polską kulturą i patriotyzmem – to w powszechnym przekonaniu III RP jest państwem polskim, w pełni suwerennym i niepodległym, a rządzące nią mechanizmy definiuje się pojęciami prawa i demokracji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nauka historii(2016-03-12 09:21) Zgłoś naruszenie 234

    Tylko jak to zrobić , gdy jedni wierzą bardziej obcym niż własnej, rodzimej "Matce", a drodzy kochają "Matkę", bardziej niż obcych. Ja osobiście nie lubię "targowiców", ... Coż nauka z historii mnie tego nauczyła.

    Odpowiedz
  • dziadek Franek(2016-03-12 12:41) Zgłoś naruszenie 2210

    Banderowskie i ż ydowskie krety są już wszędzie. Coś mi się wydaje, że PiS może nie dotrwać do końca kadencji. .............…Lobby ż.ydowskie w pełnym natarciu.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • analizator(2016-03-12 12:02) Zgłoś naruszenie 2112

    Widzę że popisują się autorzy z tekstami z pod budki z piwem,dajcie spokój z tą komuną której w Polsce nie było a komuś jest to wygodnie bo uważa że w ten sposób coś naprawia,otóż nic nie naprawiasz a dajesz dowód swego infantylizmu i niewiedzy co to jest komunizm.Ta teoria nie sprawdziła się w Związku Radzieckim w Chinach na Kubie i skończmy z tym.W okresie innego ustroju jakim był PRL ,polska jednak się dynamicznie rozwijała.Odbudowaliśmy Polskę ze zgliszcz i ruin Ja w tym uczestniczyłem od dziecka.w latach siedemdziesiątych byliśmy 10- tym krajem pod względem uprzemysłowienia w świecie-dziś jesteśmy gdzieś powyżej 50-tego.Zniszczenie Polskiej gospodarki w latach osiemdziesiątych jak się okazuję jest bardzo trudne do odbudowy w pozostałych krajach zmieniających ustrój nie dokonano zniszczenia przemysłu i ich rozwój .postępuję racjonalnie.Oddzielną sprawą jest zakłamanie historii Polski w którym to dowiadujemy się że wyklęci poprzez napady rabunkowe i mordowanie niewinnych ludzi dokonali zmiany ustroju.w Polsce.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dwoje dzieci,ale tylko jedno ma mandat do rządzeni(2016-03-12 11:26) Zgłoś naruszenie 161

    Pani Miro "Matka" może być tylko jedna i jest jedna, ale "szacun" za podjęcie tego tematu .

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-03-12 12:54) Zgłoś naruszenie 145

    PO co tyle gadania ? - przecież podział jest jest zawsze ten sam : na okradanych i okradających . W tej chwili rządzą ci , którzy nakradli mniej , niż ich POprzednicy - i to jest ten podział u rządzących . A podział u rządzonych ? - to beneficjenci złodziei z PO i s-ki z jednej strony i okradani przez wszystkich rządzących z drugiej . I żaden dr nauk , do odkrycia (de facto zamataczenia) , tej debilnej prawdy nie jest potrzebny .

    Odpowiedz
  • kALIF(2016-03-12 10:25) Zgłoś naruszenie 1310

    My musimy komunizm wyniszczyć, wyplenić, wystrzelać! Żadnych względów, żadnego kompromisu! I

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • j.(2016-03-12 10:21) Zgłoś naruszenie 128

    Za bardzo nie ma nam kto powiedzieć, że nie zawsze wróg naszego wroga jest naszym przyjacielem, a z tego, że ktoś źle rządzi, automatycznie nie wynika, że jego następca będzie O.K. i należy mu całkowicie zaufać wierząc, że inna postawa byłaby pochwalaniem tych złych rządów, które na szczęście minęły. W historii się tak zdarzało wielokrotnie, że ktoś obalił (choćby nawet demokratycznie, jak jak to miało miejsce u nas) złą, a nawet znienawidzoną władzę i teraz to on żąda dla siebie całkowitego posłuszeństwa i uważa, że ma mandat do sprawowania rządów autorytarnych, mówiąc inaczej może robić z państwem, co mu się podoba, bo przecież naród go wybrał, a wszelki opór nazywa przejawem poparcia dla starej, złej władzy (skąd my to znamy?...). Teraz mamy właśnie do czynienia z tą, niezwykle groźną sytuacją, że odsunęliśmy od władzy zdecydowanie źle rządzących, o których grzechach można by pisać długo, ale za to daliśmy władzę ludziom zupełnie nieprzewidywalnym, którzy autorytaryzm uznają za coś normalnego i działają według schematu całkowitego podporządkowania się Wodzowi. To jego idee, myśli, czy może nawet zachcianki mają być natychmiast wcielone w życie, najlepiej jakąś „nocną” ustawą i nie liczy się dla nich głos nikogo, poza Wodzem. Oczywiście jeśli wierzyć sondażom, to władza ma w dalszym ciągu duże poparcie, co zresztą specjaliści potrafią jakoś wyjaśnić, ale z całą pewnością władzę popiera mniejszość społeczeństwa, natomiast większość (czyli ludzie gorszego gatunku, czy może mówiąc wprost: podludzie, którzy mają czelność nie zgadzać się z Wodzem) nie mają silnej reprezentacji politycznej, bo opozycja jest słaba, podzielona i raz po raz popełnia kolejne błędy. Jest to idealnym grunt do wyhodowania nie tylko autorytaryzmu, ale nawet totalitaryzmu, bo przecież w trosce o swoiście rozumianą suwerenność można wystąpić z Unii, nie liczyć się z żadnymi organizacjami międzynarodowymi, a następnie: zdelegalizować tzw. liberalne media, wysłać opozycje do jakieś „Berezy Kartuskiej”, zmienić Konstytucję tak, żeby zapewnić sobie władzę na zawsze, tłumić siłą demonstracje itd. A kto im zabroni? (Dlatego przy braku możliwości zmiany, póki co, Konstytucji, postanowili sparaliżować TK.) Jeśli Wódz rozkaże, to oni stosowne ustawy uchwalą jednej nocy, prezydent usłużnie rano podpisze, a Pani Premier w takim przypadku nie będzie miała żadnych oporów, żeby te ustawy natychmiast opublikować! Zamieniliśmy sobie dżumę na cholerę i będziemy teraz inaczej, ale może jeszcze ciężej chorować!

    Odpowiedz
  • greg(2016-03-12 19:39) Zgłoś naruszenie 126

    Prezes (zgorzkniały i nienawidzący świata) jest w stanie dla tych 2 czy 9 procentów "naszej" racji zniszczyć Polskę, jedność narodową, zniszczyć świat! Ja nie chcę takich "autorytetów" Takich elit! Polacy kochani! Budujmy przyszłość! Prezes, stary człoieik nie ma prawa rujnować naszej przyszłości On nie ma dzieci!. Na Przyszłości mu nie zależy!

    Odpowiedz
  • samo życie(2016-03-13 16:08) Zgłoś naruszenie 101

    Mamy teraz efekt tego, że od początku transformacji wykształceni ludzie stworzyli w Polsce wolną amerykankę, przy której nie było rozliczenia z oprawcami, nie było dekomunizacji. Przy takiej wolnej amerykance dobrze zorganizowane korporacje, dobrze ustawione rodziny resortowe po PRL-u, klany sędziowskie, banki naciągające na opcje walutowe, polisolokaty czy kredyty frankowe, firmy ubezpieczeniowe, firmy telefoniczne, naciągacze internetowi, naciągacze starszych ludzi na garnki itp. rzeczy czują się jak ryba w wodzie. Mamy nie państwo prawa, lecz państwo prawników i państwo klanów kolesiowskich. U nas nie ma sprawiedliwości tylko jak dobrze zauważyła Pani prof. Łętowska w rozmowie z red. Żakowskim wynik sprawy zależy, na jakiego sędziego się trafi. W prokuraturze jest to samo. Mamy Sądy, które w sytuacji, gdy urząd publiczny miałby zapłacić odszkodowanie osobie prywatnej lub firmie są bezczelnie po stronie urzędu publicznego nie bacząc na fakty. Trybunał Konstytucyjny, który przez 25 lat nie widział konieczności zlikwidowania Bankowego Tytułu Egzekucyjnego tym samym dając bankom ogromną przewagę na klientami, którzy nie byli przez te lata świadomi, że mają do czynienia z pracownikami banków, którzy mają ich naciągać dla swojej prowizji. Wykształceni ludzie zafundowali nam konkurencje tylko na cenę, która oprócz tego, że zaniża standardy wykonania i promuje nieuczciwych przedsiębiorców umożliwia wyzysk na wielką skalę, gdzie sprzątaczka czy ochroniarz mogą pracować za kilka zł na godzinę, gdzie można zwalniać pracowników tak jak to opisano w artykule DGP "Krótka historia upadku państwa" a teraz szukają wsparcia, bo ich Wykształconych demokracja jest zagrożona. Chcesz wykształcony człowieku demokracji to nie milcz, gdy łamane są prawa pracownicze zaczynając od ludzi wykonujących proste czynności, to nie twórz wolnej amerykanki dobrej dla tych z układami, wzmocnionych kancelariami prawniczymi, bo jak tego nie robisz to przyjdzie czas, że lud opowie się za Opcją, która pokaże ci gdzie jest twoje miejsce tak jak przy każdej mniejszej lub większej rewolucji. KOD demonstruje a Lud zaciera ręce, że dobrano się do tego towarzystwa.

    Odpowiedz
  • Maciek(2016-03-12 13:08) Zgłoś naruszenie 81

    Bardzo dobrze napisane panie "j.".

    Odpowiedz
  • Pan Murzyński - Filipiński(2016-03-12 18:56) Zgłoś naruszenie 32

    Jak widzę wrócił zwyczaj banowania komentarzy. Czy naprawdę uważacie, że nie widać polityczno-medialnej symbiozy ? Już kiedyś kajaliście się za pisanie pod oczekiwania polityków i obiecywaliście, że już nigdy... Zapomnieliście?

    Odpowiedz