statystyki

Ast: Orzeczenie TK będzie nieważne. Sprawę powinno badać 13 sędziów

08.03.2016, 11:38; Aktualizacja: 08.03.2016, 16:40
Ast i Piotrowicz o orzeczeniu TK

Poseł Marek Ast podkreślił, że na posiedzeniu nie ma przedstawiciela Sejmu, gdyż nie może on legitymizować nielegalnych działań Trybunału Konstytucyjnegoźródło: PAP

Fakt, że Trybunał Konstytucyjny bada nowelizację ustawy o TK w składzie 12-osobowym, zamiast co najmniej 13-osobowym, oznacza, że orzeczenie Trybunału będzie nieważne - uważają politycy PiS. Poseł PiS Marek Ast mówił o "nielegalnych" działaniach Trybunału.

Reklama


Reklama


Trybunał Konstytucyjny rozpoczął we wtorek badanie nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Została ona zaskarżona przez posłów PO, PSL i Nowoczesnej, I prezes Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajową Radę Sądownictwa. 12-osobowemu składowi przewodniczy prezes TK Andrzej Rzepliński.

Poprzednik Zbigniewa Ziobry na funkcji prokuratora generalnego Andrzej Seremet w przedstawionej w lutym opinii dla TK uznał, że nowelizacja jest niekonstytucyjna w kilkunastu punktach. Ziobro wycofał z TK tę opinię i wniósł o odroczenie posiedzenia TK. Na początku wtorkowej rozprawy TK postanowił nie uwzględnić tego wniosku. Do TK nie wpłynęły pisemne stanowiska Sejmu i Rady Ministrów (uczestników postępowania). Przedstawiciel Sejmu nie bierze udziału w rozprawie.

Nowela stanowi m.in., że TK co do zasady orzeka o konstytucyjności aktów normatywnych w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej 9 sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą.

"Spektakl, który odbywa się przed Trybunałem i w Trybunale Konstytucyjnym jest przejawem tego, że opozycja nie może się pogodzić z werdyktem suwerena z 25 października. Ubolewamy nad tym, że przyłączył się do tego TK, można powiedzieć, że został instrumentalnie wykorzystany przez opozycję. Co do tego, co dzieje się w Trybunale, stawiam zasadnicze pytanie: w oparciu o jakie podstawy prawne Trybunał dziś zgromadził się w sali, w której odbywają się zwykle rozprawy?" - powiedział dziennikarzom w Sejmie poseł PiS Stanisław Piotrowicz.

Podkreślił, że w konstytucji jest zapis mówiący o tym, że TK składa się z 15 sędziów. "Gdzie tych piętnastu sędziów zatem jest?" - pytał. Dodał, że organizację Trybunału i sposób jego procedowania określa ustawa. "Jak się ma dziś do tych zapisów konstytucyjnych to, co się dzisiaj w Trybunale Konstytucyjnym dzieje?" - mówił.

Piotrowicz podkreślił, że z art. 7 konstytucji wynika, że organy władzy publicznej działają na podstawie prawa i w granicy prawa. "Wszystko, co nie spełnia wymogu konstytucyjnego w tym aspekcie, jest działaniem nielegalnym, w związku z tym trudno w takiej sytuacji o jakimkolwiek orzeczeniu mówić. Niewłaściwe obsadzenie sądu, w tym również Trybunału Konstytucyjnego jest przesłanką skutkującą bezwzględną nieważnością orzeczenia. Ponieważ w TK nie ma instancji odwoławczej, przeto gołym okiem widać: winno być 15 sędziów, a co najmniej 13, a jest ich 12. W związku z tym Trybunał nie jest właściwie obsadzony" - powiedział poseł PiS.

Według Piotrowicza wniosek Ziobry o odroczenie posiedzenie TK jest zasadny, bo - jak zaznaczył - funkcję Prokuratora Generalnego objął on dopiero 4 marca.

"Mieliście państwo próbkę jak możliwość konsensusu widzą ugrupowania opozycyjne. Nawet nie chcą przystać, żeby Trybunał odroczył rozprawę na 14 dni. Chcę zapewnić, że gdyby taka sytuacja zdarzyła się w sądzie powszechnym na pewno taki wniosek byłby uwzględniony" - powiedział Piotrowicz. "Ci, którzy uczestniczą w postępowaniu, gdyby kierowali się dobrą wolą, nie przeciwstawialiby się wnioskowi w tym zakresie" - dodał.

Poseł Marek Ast (PiS) podkreślił, że na posiedzeniu nie ma przedstawiciela Sejmu. "Sejm nie będzie legitymizował nielegalnych działań Trybunału Konstytucyjnego. Mniemam, że z tego powodu nie jest obecny na posiedzeniu przedstawiciel Prokuratora Generalnego. Najlepszym rozwiązaniem byłoby to, żeby TK odroczył posiedzenie do momentu, kiedy zgodnie z nową ustawą przyjdzie kolej na rozpatrzenie tej skargi" - podkreślił.

Piotrowicz odniósł się do poniedziałkowej propozycji europosła PiS Kazimierza Michała Ujazdowskiego, który zaproponował następujący kompromis ws. TK: dopuszczenie do orzekania trzech sędziów powołanych przez obecny Sejm i zadeklarowanie przez strony konfliktu, że sędziowie wybrani jesienią ub. roku obejmą wakaty po tych, którzy kończą kadencję w najbliższym czasie.

"Co odpowiedziała opozycja? Opozycja milczy. Natomiast PiS wystąpiło z konkretną propozycją, którą złożyła premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński. Propozycja została na samym wstępie odrzucona" - powiedział. Chodzi o mechanizm wyłaniania sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który dałby opozycji możliwość wskazywania większości z nich (8 osób z 15).

Dodał, że Ujazdowski "podkreśla, że jest to jego prywatna propozycja" - dodał.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • Teatrzyk Kuriozum Rzeplińskiego(2016-03-08 12:21) Odpowiedz 158

  Facet łamie prawo i chce samodzielnie wszystkich ustawiać. Satrapa TK ponad wszyskich i ponad wszystko. Co to władza robi z ludzi. To wszystko przez brak dekomunizacji czyli przez TW Bolka , który do tego dopuścił bratając się w Magdalence z SB-cja. Dziś Rzepliński były tow. PZPR ustawia swoich przeciwników politycznych działając bezprawnie. Hucpa w pełni.

 • To my, sejm, decyduje(2016-03-08 13:38) Odpowiedz 104

  jaki chce mieć trybunał, a nie trybunał. Trybunał, który się oderwał od organu stanowiącego prawo jest nielegalny z założenia. Nie ma niczego ponad sejm! Jeśli zdecydujemy, że złamiemy konstytucję, to ją złamiemy, bo tak chcemy, a sama konstytucja to zbiór czarnych znaczków na białym papierze, nic więcej!!!!

 • karol(2016-03-08 15:16) Odpowiedz 96

  Po ostatnich nienawistnych wypowiedziach prezesa obawiam się o los Polski. Należy walczyć o wolny Trybunał Konstytucyjny, a autorów "ustawy naprawczej" i łamania konstytucji postawić przed trybunałem stanu.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • ajax(2016-03-08 12:13) Odpowiedz 86

  i to jest ten numer PIS-u , na każdą rozprawę TK ,przeciw rządowi sędziowi tk wybrani przez PIS BĘDĄ MIELI ZAKAZ UCZESTNICTWA W OBRADACH --tak zarządzi prezes. zlikwidować TK ,sprawy przejmie PREZYDENT lub Sąd najwyższy i PO ptokach

 • kola(2016-03-08 15:13) Odpowiedz 76

  Ast już się wypowiadał przed TK i wykazał swoją niewiedzę w tym zakresie. Ma parcie na szkło?

 • Biuletyn eBT(2016-03-08 13:25) Odpowiedz 711

  Ludzie pomóżcie bo się już pogubiłem. To kto jest ostatnią władzą sądowniczą w Polsce. Posłowie PiS, czy TK?

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • niesilmirabelkiszczaw(2016-03-14 22:22) Odpowiedz 11

  Kompromitacją jest ten stworzony w stanie wojennym trybunał. Zbieranina POciotkow bolszewizmu...

 • BoloiLolo(2016-03-15 13:06) Odpowiedz 01

  Czy ten Trybunał jest jak jakaś Kosmiczna Rakieta którą nie daje się sterować ...czy te ""Czipy Komputerowe"" są aż tak skomplikowane że nie można tego pojąć,,, wygląnda na to że sami się pogubili..... Dlaczego Tak wielkie Cuda nie dzieją się w Anglii gdzie za gwałt Polak dostał 70 lat albo w Szwecji Norwegii , Finlandii , czy nawet u naszych sąsiadów Niemców,,, niech czytelnicy sami ocenią kto jest winien,,, oraz kto pozwolił aby ten system Upodlenia Narodu Polskiego miał miejsce ,, tu się zapomnieli potrzebna jest Syberia jako Antybiotyk na Szarlatanerie .....Jak Amerykański Bankier Bernard Madoff narobił machlojek to Sędzia Amerykański załadował Dorpedę dalekiego zasięgu na 140 lat i nawet jakby zakopał złoto lub dolary to ich nigdy nie będzie oglądał , no chyba że w grobie tam po ciemku.....Straszliwe Upodlenie Narodu Polskiego a jak działa wymiar sprawiedliwości to każdy widzi i słyszy jak Wielki Trybunał Dziadków pracował ale nie zapominajmy że 40 wyroków jak podała Polska Telewizja nie wyegzekwował ,,a to niby dlaczego,,,,bo ma ciężką chorobę starczą...Piszę to co widzę ale moje trzy Pozwy w Sądach Gdańskich odbiły się jak od ściany z Betonu Cięzkiego,,,Co to za wymiar czasowy Sądownictwa ,,,czasami by Sołtys Kierdziołek dałby szybszy i sprawiedliwszy WYROK...a tu Debata Wielka czy ma być kara i jeszcze Telewizor kolorowy, gazety i nie wiem jeszcze co dla tego Draństwa....

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama