statystyki

Obchody 30-lecia TK odwołane. Powód? Cięcia w budżecie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz01.03.2016, 15:27; Aktualizacja: 01.03.2016, 16:13
Obchody 30-lecia TK odwołane

Obchody 30-lecia TK odwołane źródło: Materiały Prasowe

- Właśnie jestem w trakcie podpisywania listów do zaproszonych gości, w których informuję ich, że uroczystości z okazji jubileuszu 30 – lecia Trybunału Konstytucyjnego jednak się nie odbędą – poinformował na wczorajszej konferencji na Uniwersytecie Warszawskim Andrzej Rzepliński, prezes TK.

Reklama


Reklama


Powody odwołania imprezy są dwa. Pierwszy wiąże się z decyzją Sejmu o obcięciu tegorocznego planowanego budżetu trybunału aż o 30 proc. Przypomnijmy, że władze TK planowały wydać na organizację jubileuszu milion złotych. Uroczystości miały trwać 3 dni, a w ich trakcie miała się odbyć także konferencja z udziałem zagranicznych gości. Jak podkreślało biuro TK w specjalnym komunikacie miało to „wyeksponować pozycję i dorobek polskiego sądu konstytucyjnego na tle innych sądów europejskich oraz trybunałów międzynarodowych”. Zdaniem organizatorów odnotowanie 30 - tej rocznicy działalności orzeczniczej polskiego Trybunału Konstytucyjnego byłoby ważnym elementem upamiętnienia zapoczątkowania w Polsce antytotalitarnych przemian i ożywienia na forum europejskim pamięci o doniosłej roli Polski w obaleniu komunizmu w Europie.

Plany trybunału wywołały jednak sprzeciw ze strony części posłów. Oburzenia podczas pracami nad tegorocznym budżetem nie kryła przede wszystkim Krystyna Pawłowicz z PiS. Wytykała, że w ten sposób trybunał marnotrawi publiczne pieniądze.

Drugim powodem decyzji o odwołaniu obchodów jest to, że – jak mówił wczoraj prezes Rzepliński – nie ma pewności, czy prezydent Andrzej Duda wziąłby w nich udział. A jego nieobecność podczas tak ważnego wydarzenia mogłaby urazić zaproszonych gości. Powszechnie bowiem przyjęte jest, że głowa państwa uświetnia swoją obecnością tego typu wydarzenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Reklama

  • Wiesław 52(2016-03-01 16:35) Odpowiedz 2913

    Panie Rzepliński, trzeba pracować a nie świętować. Przecież tyle ustaw do oceny, a Panu w głowie kawior i szampan. 30-lecie czegoś co jest wybierane niedemokratycznie, czyli nie poprzez wybór obywateli lub przynajmniej 2/3 Sejmu i Senatu, ale w układach partyjnych (wszystko jedno jakich), to kpina. Możecie przecież zrzucić się na bankiet u Sowy i tam sobie poświętować. Chyba was stać na to kształcowe "biedaki".

  • StAAbrA(2016-03-01 16:12) Odpowiedz 2612

    Też doradzam prywatną imprezkę przy grillu , w rodzinnym gronie , z PZPR , SD , ZSL , SLD , PSL , UD , KLD , AWS , PO - i nawet z dalszymi krewnymi z ZSRR , oraz NRD .

  • adam(2016-03-01 17:49) Odpowiedz 2310

    Co tu świetować,prywatę gwiazdora ? Proszę żadnych pieniędzy ponad niezbędne minimum nie dawać rzeplińskiemu,kieresowi i kolesiom

  • Hurrem(2016-03-01 17:11) Odpowiedz 226

    Dostają 25 tys. miesięcznie i nie maja za co świętować? Bardzo dobrze, że Wam obcięto budżet, przecież zawsze możecie poprosić o pieniądze przyjaciół z KOD-u albo nawet ich sponsora Sorosa. Dla niego pracujecie nie dla Polski.

  • anka(2016-03-01 17:51) Odpowiedz 227

    Co oni chcą świętować,kpinę z Narodu ?

  • Ja(2016-03-01 16:22) Odpowiedz 229

    Ja bym zaprosił jeszcze na grilla KOD (obowiązkowo) oraz GW i TVN jako sprawozdawców., a jako gości honorowych TW Bolka i kumpli z SB. ---------Co Ty na to StAAbrA, ? (pytanie retoryczne)

  • Leo(2016-03-01 16:38) Odpowiedz 196

    I Panią Krzywonos ale bez jej kolejarzy, z którymi tego-tam-tego podczas strajku w Gdańsku. Ech, wystarczy ją posłuchać. Ta to daje....

  • Przeszłość parzy(2016-03-01 16:05) Odpowiedz 1811

    Bo Rocznica świadczy o jednym, że TK powstało za czasów Jaruzelskiego i Kiszczaka. Protoplaści TK to Komuchy -używały TK do swoich celów, tak jak to zrobiła PO-PSL z Rzeplińskim, uchwalając Ustawę o TK częściowo niezgodną z Konstytucją RP. Nawet Rzepliński się nie uchował i był towarzyszem PZPR w swoim czasie, a taka przeszłość jednak parzy. i nie wzbudza zaufania u wielu Polaków..

  • adam(2016-03-01 17:52) Odpowiedz 166

    Co tu świetować,prywatę gwiazdora ? Proszę żadnych pieniędzy ponad niezbędne minimum nie dawać rzeplińskiemu,kieresowi i kolesiom, Do łopaty,a nie do szampana-waloryzacja kwotowa=złodziejstwo na milionach emerytów-2012,złodziejstwo OFE itd.

  • max(2016-03-01 18:42) Odpowiedz 145

    W 2017 roku sejm POwinien znów POmniejszyć budżet o następne 30 % . Wreszcie ryp-linski po-woli by nabierał szacunku dla narodu a nie swymi orzeczeniami ośmieszał jak dotychczas tryb-unał .

  • stara sowa(2016-03-01 18:07) Odpowiedz 145

    aj, na ośmiorniczki nie starczy

  • Rafał(2016-03-01 18:29) Odpowiedz 1023

    Po komentarzach widzę, że to tylko głupi Polacy tak potrafią się zachować. Nie rozumieją istoty sądu konstytucyjnego. Nie rozumieją 30 lat polskiego TK. Żałosne, drobnomieszczańskie, zaściankowe polskie trolle.

  • Drakkar1(2016-03-01 18:46) Odpowiedz 912

    Po lekturze komentarzy pozostaje tylko milczenie. Ot, Polaczki.

  • ???(2016-03-01 19:48) Odpowiedz 71

    A może to Twoja głupota jest większa niż myślisz ?

  • ona(2016-03-02 02:19) Odpowiedz 32

    I bardzo dobrze się stało.Rzepliński znów by trzymał ręce w kieszeni.

  • kor(2016-03-04 09:33) Odpowiedz 10

    Ciekawe ile lat mają te osoby które tak głupio komentują - nie rozumieją istoty TK ,ale na kościół ,dla senatu pieniądze są , Jesteście żałośni!

  • pantg@wp.pl(2016-05-26 05:06) Odpowiedz 00

    TK chroni zwykłych obywateli przed zbyt zaborczą władzą. To obłęd, że niektorzy ludzie chcą rządowi oddac jeszcze TK, i resztę sądownictwa w sytuacji, gdy ta władza już zabrała narodowi nieomal wszystko. Narod domaga się dyktatora i to jakiego dyktatora... Zbiorowy obłęd