statystyki

Sejm: PO chce uchwały ws. spuścizny "Solidarności"

25.02.2016, 14:10
Sejm: PO chce uchwały ws. spuścizny "Solidarności"

Sejm: PO chce uchwały ws. spuścizny "Solidarności"źródło: Materiały Prasowe

Platforma Obywatelska przygotowała projekt uchwały, w którym broni spuścizny "Solidarności" i 26 lat polskiej wolności. Klub chce, by Sejm zajął się nim jeszcze podczas tego posiedzenia.

Reklama


Reklama


W czasie konferencji prasowej politycy Platformy tłumaczyli, że projekt uchwały to odpowiedź na ujawnienie przez Instytut Pamięci Narodowej akt z domu Czesława Kiszczaka. Chodzi, między innymi, o teczki osobową oraz pracy tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek". W teczce personalnej znajduje się między innymi zobowiązanie do współpracy z SB z grudnia 1970 roku podpisane Lech Wałęsa. Według PO, ujawnienie tych materiałów spowodowało ataki na byłego prezydenta. Ofiarami tej dyskusji - tłumaczyli posłowie - jest "Solidarność" oraz III RP.

Lecha Wałęsy broni były działacz "Solidarności", obecnie poseł PO Jerzy Borowczak. Przypominał, że był on lustrowany oraz, że IPN przyznał mu status pokrzywdzonego. Dodał, że osoby, na które rzekomo miał donosić Lech Wałęsa, pracowały w Stoczni Gdańskiej do emerytury. Mówił też, że podpisy byłego prezydenta były badane i grafolodzy stwierdzili, iż są one sfałszowane. Podkreślił, że Lech Wałęsa jest polską marką znaną na świecie, którą teraz chce się zniszczyć.

Posłanka PO Henryka Krzywonos-Strycharska podkreślała, że Lech Wałęsa ma duże zasługi dla naszej wolności. Apelowała, by dać mu czas na ochłonięcie. Prosiła też, by z opiniami na temat zawartości akt z domu Kiszczaka poczekać na opinie ekspertów.

Nikomu nie trzeba przypominać, że mamy "Solidarność", jesteśmy z tego dumni - odpowiada poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Jaworski. Poseł odniósł się też do słów posłów Platformy Obywatelskiej, którzy bronią Lecha Wałęsy. To jest problem PO, która nie potrafi pogodzić się z historią i próbuje ją naginać - powiedział.
Poseł Jaworski powiedział, że klub Prawa i Sprawiedliwości podejmie decyzję w sprawie proponowanego przez PO projektu uchwały, jak wpłynie on do Sejmu.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • KALIF(2016-02-25 14:37) Odpowiedz 31

  Solidarności" trzeba napisać na nowo. "Sprawa TW Bolka nie dotyczy tylko Wałęsy, ale całego środowiska, które czerpało z tego korzyści"„Solidarność” była autentycznym jest bardzo polska która razem cierpiała i była zagrożona niebytem, unicestwieniem. .

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • KALIF(2016-02-25 15:08) Odpowiedz 31

  "Odmawiam podpisania przedłożonego mi oświadczenia ze względu na jego szkodliwy ze względów moralnych charakter. Jednocześnie stwierdzam, że nie istnieją podstawy prawne zobowiązujące obywateli PRL do skladania tego rodzaju oswiadczeń. J.Kaczyński " 17XII81 I takich ludzi było mnóstwo, ale o nich III RP wolała nie mówić, tylko ich krytykować!

 • Niech odpowiedzą na list p.Walentynowicz do Bolka(2016-02-25 15:33) Odpowiedz 22

  PO chce potwierdzenia nieprawdy i pomyłki sądowej z lustracji Bolka wobec obecnych faktów., A Bolek niszczył swoje teczki (pobrał i do tej pory nie zwrócił) jest pismo oryginalne Siemiątkowskiego w tej sprawie. Niewinny człowiek tak nie postępuje.. Dlatego nie wolno dopuścić do fałszowania historii przez PO i Schetynę. Jest wile dowodów, że było wielu agentów ,którzy wpływali na Solidarność i na jej rozłam w początkowych latach, właśnie na działanie w niej SB-ów i ich ludzi ___________________. Kolejny dowód to List Walentynowicz do Bolka z pytaniami , do których się nigdy nie odniósł. I pisze tam Walentynowicz , dlaczego Bolek kłamie , ze skakał prze płot Stoczni jak dostarczyła go do stoczni w tym dniu motorówka Marynarki Wojennej. Jest kilkanaście jej pytań bez odpowiedzi.

 • greg(2016-02-25 19:52) Odpowiedz 20

  PIS chciało wpisać do konstytucji artykuł chroniący dobre imię Polski w kontekście używania stwierdzenia "polskie obozy koncentracyjne", a sam znieważa polskich bohaterów "Solidarności" i podważa osiągnięcia Polski w walce z komunizmem. Świat przeciera oczy ze zdumienia co Polacy robią ze swoją historią...

 • Na obronę już za późno p.Schetyna(2016-02-25 15:49) Odpowiedz 12

  Widziałem ten dokument dobitnej odmowy przez J.Kaczyńskiego współpracy s SB_cją. _________Dlatego dla Bolka za współpracę nie ma żadnego usprawiedliwienia. To najgorszy typ zdrady jaki można sobie wyobrazić, porównywalny do tych za okupacji niemieckiej , tylko tym razem okupant był "swój" radziecki i SB mu podporządkowane. Tej prawdy nie wolno Schetynie zniweczyć. Dopóki Schetyna będzie łgał pod dyktando Bolka ,dopóty nie ma Solidarności. Solidarność zniszczyła SB, tacy jak Bolek , a dziś tacy jak Schetyna i KOD, którzy kłamstwem i obłudą chcą odbudować jej mit. Skalali własne gniazdo, a dziś chcą to naprawiać . Za późno już niestety.

 • Jak to ...(2016-02-27 09:11) Odpowiedz 00

  .... brzydko brzmi.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama