statystyki

Wiceszef MSWiA: Projekt obniżenia esbeckich emerytur w ciągu 2 miesięcy

25.02.2016, 11:57
Wiceszef MSWiA: Projekt obniżenia esbeckich emerytur w ciągu 2 miesięcy

Wiceszef MSWiA: Projekt obniżenia esbeckich emerytur w ciągu 2 miesięcyźródło: ShutterStock

„Projekt obniżenia esbeckich emerytur powstanie w ciągu 2 miesięcy. To jest ustawa łatwa moralnie, ale trudna technicznie” - mówi gość RMF FM, wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Reklama


Reklama


„To będzie nowelizacja ustawy z czasów rządów PO-PSL. Nie może być tak, że w dalszym ciągu po tej obniżce, najwyższa emerytura esbecka przekracza 20 tys. złotych” - komentuje Zieliński.

Dodaje, że z przywilejów emerytalnych korzysta około 25 tys. funkcjonariuszy dawnych służb PRL-u. Jak będzie wyglądała nowelizacja? Minister tłumaczy, że emerytury trzeba obniżyć przynajmniej do średnich świadczeń z powszechnego ubezpieczenia społecznego.

„Był też pomysł żeby obniżyć do najniższej” - dodaje. „To są osoby, które nie służyły polskim obywatelom i polskiej niepodległości, a Związkowi Radzieckiemu. To są prawa nienależnie nabyte, z których korzystali ci ludzie przez 26 lat w wolnej, niepodległej Polsce, co jest skandalem” - uważa polityk.

Reklama


Źródło:RMF FM

Reklama

  • Paranoja(2016-02-25 20:22) Odpowiedz 6918

    Przy okazji niech pan wiceminister zrzeknie się komunistycznego magistra otrzymanego od PRL-u.

  • Bulwa(2016-02-25 17:42) Odpowiedz 5717

    Odnoszę wrażenie że ten facet nie wie o czym mówi.

  • Luksusowy żebrak(2016-02-25 20:09) Odpowiedz 5714

    Taaa już to widzę.Czyste populistyczne wrzutki i jeden wielki bełkot by odwrócić uwagę i zrównoważyć pikujące w dół słabe notowania rządu. Ustawa będzie niezgodna z Konstytucją a większość spraw będzie kierowana do Strasbourga do ETPC. Idąc za tymi absurdami Zielińskiego należy ustawą objąć także inne środowiska np.prokuratorskie,sędziowskie,więzienne,wojskowe itd itd.W PRL-u reżimowe było wszystko.Uczelnie również-czy wobec tego Zieliński utraci tytuł mgr i dyplom bo nabył go na reżimowej komunistycznej uczelni-? Jestem za tym by ich pozbawić tytułów naukowych,dyplomów i zrównać ich wykształcenie do poziomu "średnie" i niech zaczynają studia od początku.Obracamy się za sprawą kilku chorych polityków w oparach absurdu.Uderzają populistycznie w "system" w którym w tamtym okresie żyliśmy wszyscy-innego nie było.Brednie bzdury do kwadratu.

  • obserwator(2016-02-25 19:03) Odpowiedz 5311

    Nie bronię esbeków. Wprost przeciwnie. Nie należą im się wysokie emerytury. Jednak Zieliński najnormalniej kłamie w sprawie wysokości tych emerytur.20 tys.? Bzdura. Tym bardziej, że w 2009r. już im te emerytury zmniejszono.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Hanryk(2016-02-26 16:10) Odpowiedz 456

    Prawo stanowi, że dwa razy nie karze się za te same czyny. Strasburg także podobnie wypowiedział się w tej kwestii.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • emeryt MSW(2016-03-01 12:39) Odpowiedz 385

    1/ Idę o zakład, że nikt w Polsce z pracowników byłego SB nie ma 20 tys. emerytury. Kiszczak to ponoć nie miał nawet połowy tej kwoty. TO SĄ PODŁE KŁAMSTWA OBECNEGO REŻIMU !!! 2/ Esbekom już raz obniżono emerytury, naruszając kilka fundamentalnych zasad prawnych, jak; prawo nie działa wstecz, łamanie praw nabytych, nie dochodzi się praw majątkowych po upływie 10 lat, w sprawie SB-ków nie zastosowano procedur prawnych, a tylko zasadę zbiorowej odpowiedzialności !!! 3/ Jeżeli już obniżono emerytury SB, to dlaczego nie zrobiono tego z prokuratorami, sędziami, policją-milicją / ZOMO /, czy wojskiem i WSW ???

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Rzeczywiście ...(2016-02-25 15:29) Odpowiedz 3621

    .... moralne dno ! Po co robić sobie problemy z przeliczaniem ? Skonfiskować wszystko i rozstrzelać !

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • no tak(2016-03-03 09:41) Odpowiedz 350

    Debilizm Naturalizm made in Poland !

  • Brenek(2016-02-25 18:09) Odpowiedz 333

    Mój znajomy pracował w WSW 0,5 roku, następnie po1990 roku przez 24 lata w WP, w tym czasie walczył wielokrotnie w Iraku, Afganistanie i w Afryce. Ma status weterana. Jestem ciekaw czy mu też będzie obniżana emerytura ?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • JKB(2016-03-01 16:15) Odpowiedz 303

    Nie chodzi o emerytury a poklask w społeczeństwie, które nie lubi generalnie mundurowych, "iż dobraliśmy się do SB-ów" karząc przy okazji tych wszystkich, którzy przepracowali w "wolnej pOLSCE" 25 lat a o poprzedni ustrój ledwo co zahaczyli. Dzieci potrzebują kasy.

  • Jan Osik(2016-02-25 19:22) Odpowiedz 3011

    O ile jakiś SB ma 20 tyś emerytury to skandal. Ale jakoś mi się nie chce w to wierzyć. Skoro superubek gen. Kiszczak miał emeryturę około 8 tyś zł (oczywiście skandalicznie wysoka), to kto ma emeryturę zaprezentowaną przez wice szefa MSW pana Zielińskiego. Głupio będzie, jak ktoś wprowadza w błąd ministra, co wykorzystają potem SBcy, w zaskarżaniu nowej ustawy w różnych trybunałach. Z tego co wiem, pełne emerytury zachowali ci SBcy, którzy nabawili się schorzeń, podczas "pracy". I to jest skandal....

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Obiektywny(2016-03-02 22:00) Odpowiedz 293

    Wygląda to na zwykłe nękanie i szczucie na ludzi którch juz ukarano i opluto pomimo że wychodzi na to co mówi o nich wałęsa że wiekszość była prawdziwymi Polakami i patriotami i razem z nimi rozwalił tamten system

  • Kuba(2016-02-29 21:53) Odpowiedz 281

    Dlaczego wiceminister przekazuje informacje nieprawdziwe o wysokości emerytur byłych funkcjonariuszy SB? Należy informować społeczeństwo rzetelnie i uczciwie. Nie jestem obrońcą zbrodniarzy i katów. Ale nie zgadzam się z podawaniem nieprawdy, po to, by usprawiedliwiać chęć bezprawnego działania wobec osób, którzy nie byli zbrodniarzami i nie łamali prawa w tamtych latach. Trzeba wyraźnie i szczerze powiedzieć, że po ustawie deubekizacyjnej z 2008 roku, emerytury zostały zmniejszone do poziomu najniższych krajowych, tj.800-1000zł. Jeśli ktoś ma dzisiaj 7000 - 8000 zł, to jedynie po przejściu na rentę. Ludzie za 30 lat służby w okresie PRL-u, po przeliczeniu po 0,7 %, nie mogłi mieć więcej, bo wychodziło tylko 21% ( 30 x 0,7 % ). Jeśli nawet miałby 5000 zł emerytury, obnizono ją do 1000 zł. Jeśli zabierze im się za okres PRL-u świadczenia, pozostaną bez środków do życia. Nie o to chyba idzie rządzącym?

  • JKB(2016-03-01 16:06) Odpowiedz 231

    Nie chodzi o emerytury a poklask w społeczeństwie, które nie lubi generalnie mundurowych, "iż dobraliśmy się do SB-ów" karząc przy okazji tych wszystkich, którzy przepracowali w "wolnej pOLSACE" 25 lat a o poprzedni ustrój ledwo co zahaczyli. Dzieci potrzebują kasy.

  • lib(2016-03-04 13:11) Odpowiedz 222

    kolejne bezprawne i bezrozumne działania PIS. Prawa nabyte itd. PISu nie dotyczą -oni są poza prawem jak widać po niektórych poczynaniach. Lepiej niech ten ich IPN jak jest taki do przodu robi-jeśli jest podstawa prawna postepowania p-ko konkretnym osobom z SB, PZPR, stowarzyszen cyklistów i zwolennikow kokardek- postepowania sądowe o przestępstwa np. ludobójstwa, pko narodowi, etc a nie robi szopek. Poza tym lepiej jak się wezmą za gospodarke i zlikwuduja powiaty, senat, wiekoszosc urzeddow państwowych, zmniejsza liczebnosc sejmu, zlikwidują podatek PIT i wprowadza tutaj wreszcze wolny rynek kasując tym samym obrzydliwe socjalistyczne państwo opiekuńcze które mamy teraz!

  • bronia(2016-02-26 11:35) Odpowiedz 213

    kiszczak mial rente 9 tys nie emeryture

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • john(2016-03-02 05:49) Odpowiedz 200

    to jest robienie wody z muzgu ale co niektórzy mają zadóżo co do innych

  • Brawo, to uczciwe wobec ich ofiar(2016-02-25 15:10) Odpowiedz 1865

    Pełne poparcie dla sprawiedliwości dziejowej. Ciemiężyciele się byczą za grube tysiące , a ich ofiary nie mają wielokrotnie na leki i godne życie. Niech się podziela w części z zysku, z tak haniebnego procederu anty-ludzkiego w którym brali czynny udział, niejednokrotnie na granicy zwyrodnienia etycznego.

  • Moralnie dno bylach oprawcow i funkcionariuszy SB/(2016-02-25 14:27) Odpowiedz 1664

    Mordowali, wiezili, przesladowali niewinnych Polakow od 1944 roku do prawie dnia 25.05.2015r. i takie emerytury !!! Obniżka emerytur byłaby dwuetapowa. Na etapie pierwszym, wszystkie esbeckie emerytury zostałyby policzone według nowego tzw. mnożnika, decydującego o jej wysokości. Kilka lat temu PO wspólnie z PiS-em zmniejszyła ten mnożnik do wysokości 0,7 (pierwotnie wynosił on 2,6). Teraz mógłby on wynosić np. 0,3 czy 0,25. PRZECZYTAJ ROZMOWĘ Z WICESZEFEM MSWiA JAROSŁAWEM ZIELIŃSKIM Etap drugi polegałby na wytyczeniu maksymalnej emerytury (albo renty - bo i one mają być objęte cięciami) jaką mógłby otrzymywać były oficer służb specjalnych. Tu wciąż trwa dyskusja czy tą najwyższą możliwą miałaby być emerytura średnia z ZUS (dziś wynosi ona 1900 złotych) czy też emerytura najniższa (dziś to 880 złotych) Projekt ustawy o obniżce emerytur ma być gotowy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Będzie to nowelizacja ustawy zwanej dezubekizacyjną przyjętej w 2009 roku. Tamta ustawa, w swej zasadniczej części, została uznana przez Trybunał za konstytucyjną, przy pięciu głosach odrębnych. Objęłaby ona ponad 20 tysięcy byłych funkcjonariuszy. Najlepiej uposażeni z nich, dostają miesięcznie około 20 tysięcy złotych.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • guto(2016-02-27 08:27) Odpowiedz 132

    Niektórzy byli funkcjonariusze nie załapali się na ustawę bo mieli z innego tytułu - wojskową itp.