statystyki

Bruksela: Nowa propozycja ws. zasiłków zakłada stopniowe zmiejszanie świadczenia

19.02.2016, 20:57
Bruksela: Szczyt UE ws. Wielkiej Brytanii

Bruksela: Szczyt UE ws. Wielkiej Brytaniiźródło: PAP

Jest nowa propozycja na unijnym szczycie w Brukseli w sprawie zmniejszenia zasiłków na dzieci, które nie mieszkają z rodzicami za granicą. To ma być część porozumienia Unii Europejskiej z Wielką Brytanią, choć nowe zasady mogłyby być zastosowane w każdym kraju członkowskim.

Reklama


Reklama


Zgodnie z tą propozycją mniejsze zasiłki otrzymywaliby nowo przybyli pracownicy. Natomiast osoby, które już są i pracują za granicą, dostawałyby stopniowo zmniejszane świadczenia. Okres przejściowy ma wynieść 2 lata.

Ta sprawa jest ważna dla Polski, bo - jak się szacuje - w całej Unii wypłacanych jest 100 tysięcy zasiłków na dzieci mieszkające w Polsce, których rodzice pracują w innym unijnym państwie. Najwięcej, ponad 40 tysięcy wypłacają Niemcy, o połowę mniej Wielka Brytania. To właśnie władze w Londynie domagały się zmiany zasad wypłacania takich zasiłków. Pierwotny brytyjski postulat przewidywał całkowitą likwidację świadczeń, ale na to zgody w Unii nie było. Brytyjskie władze zażądały więc zmniejszenia zasiłków.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • Polska...(2016-02-21 10:30) Odpowiedz 00

    Polska powinna uporzadkowac wiele spraw m.n. ograniczyc strefe szara i czarna. Na proste prace np. typu sprzatanie, dbanie o ogrody itp. zarowno dla Polakow jak i obcokrajowcow powinny byc wprowadzone systemy bonowe, w ramach ktorych pracownik odprowadza podatek oraz ma zabezpieczona opieke zdrowotna oraz odprowadzana skladke emerytalna. Taki system funkcjonuje w Belgii, z ktorego korzystaja Polacy i sa zadowoleni.

  • London(2016-02-20 13:59) Odpowiedz 00

    uważam ze nie powinno być żadnych zasiłków na dzieci mieszkające poza UK. Podatki muszą być przeznaczane na szkoły, przedszkola w UK a nie w innych krajach. Jak polskie władze zachowają się gdy przyjedzie kilka milionów z Ukrainy i zażąda zasiłków na dzieci w Kijowie?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama