Jacek Sasin z PiS pytany o tę zapowiedź przypomniał, że kwestia wypracowania kompromisu politycznego wobec Trybunału, była w ostatnim czasie podnoszona także przez prezesa Kaczyńskiego oraz przez premier Szydło.
Zdaniem Sasina, każda próba znalezienia wyjścia z politycznego pata wokół TK jest warta zastanowienia. "Trudno natomiast mówić o kompromisie prawnym, bo prawnie sprawa jest w moim odczuciu zakończona" - mówił poseł PiS.

O idei nowego kompromisu wokół Trybunału Konstytucyjnego prezydent Andrzej Duda mówił podczas poniedziałkowego tweetupu, czyli spotkania z dziennikarzami obecnymi na Twitterze. Głowa państwa zadeklarowała gotowość do rozmów z klubami parlamentarnymi i prezesem Trybunału.

Prezydent tłumaczył, że należałoby się zastanowić nad nową ustawą o Trybunale, nie wykluczył też przeprowadzenia zmian na poziomie konstytucyjnym. Według posła Jacka Sasina, wieczorem na pewno takich szczegółów omówić się nie da. Polityk Prawa i Sprawiedliwości spodziewa się raczej kurtuazyjnego spotkania w miłej atmosferze, choć - jak przyznał poseł - tematów politycznych nie da się uniknąć. "To chyba nie taki cel, żeby jakieś decyzje ważne podejmować na takim spotkaniu" - dodał.

Na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą ma być około dwustu polityków Prawa i Sprawiedliwości. W zaproszeniach rozesłanych do posłów PiS napisano, że to spotkanie noworoczne.