statystyki

Nepotyzm: Polska plaga gorsza niż bezrobocie i korupcja. Powszechnie akceptowana

autor: Mira Suchodolska18.09.2015, 09:00
nepotyzm, praca, rodzina

Kolektywistyczna wizja świata zakłada, że wszyscy w klanie mają świadczyć usługi na jego rzecz. Im bardziej ktoś lojalny, tym bardziej może liczyć na wynagrodzenieźródło: ShutterStock

Jest plagą większą niż bezrobocie i korupcja. Zabija talenty, niszczy marzenia, psuje gospodarkę. A my sądzimy, że inaczej być nie może

Reklama


Reklama


Ma skośne, zatopione w tłuszczu ślepka, obleśny uśmieszek i śliskie, spocone dłonie. Czai się wszędzie: w ministerialnych gabinetach, w sądowych salach, szpitalach i szkołach. Najczęstszym gościem bywa w samorządach. Nepotyzm – bo o nim mowa – jest w Polsce śmiertelną plagą. Większą niż bezrobocie i korupcja, poważniejszą w skutkach niż głupota i cynizm polityków, boleśniejszą niźli niekompetencja w instytucjach publicznych. Zabija talenty ludzi, niszczy ich marzenia, wysysa energię z życia społecznego. Psuje gospodarkę, demoluje praworządność i moralność. Co gorsza, jest powszechnie akceptowany; nikt nie ma wątpliwości, że ręka rękę myje, a noga nogę wspiera.

Wprawdzie oficjalnie wiemy, że nepotyzm jest zły, wprawdzie są jakieś tam procedury, które mają mu zapobiegać, prawne uregulowania, ale – tu następuje mrugnięcie okiem – przecież to wielki pic. Jeśli ktoś miał kiedyś jakieś wątpliwości, musiał je stracić, kiedy wyciekły taśmy z nagraniami rozmów szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego. – Ten dżentelmen wszystko ci zawdzięcza, bo szczerze mówiąc, najsłabiej wypadł – rzuca podczas jednej z nich do Jolanty Gruszki, byłej szefowej gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz. Mowa o konkursie na stanowisko wiceszefa jednego z departamentów NIK, na które Gruszka rekomendowała swojego znajomego. Ryba psuje się od głowy, więc nic dziwnego, że jej ogon także śmierdzi i gnije.

Za wysokie mniemanie

Monika ma 35 lat, skończone trzy fakultety na poziomie magisterskim – prawo, politologia i ochrona środowiska. Teraz jest na ostatnim roku studiów doktoranckich. Jesienią będzie zdawać egzamin na aplikację adwokacką. Pracuje jako sprzątaczka, na czarno. I bardzo żałuje, że była taka durna, naiwna i honorowa: kiedy mogła, nie skorzystała z okazji. Oto jej opowieść: urodziła się w G., 17-tys. mieście na Mazowszu. Kiedy ona studiowała prawo, jej wuj był prezesem sądu rejonowego, a jego syn był tam sędzią. Tak niby nie powinno być, ale było. Mało tego, w sądzie pracę znalazło pół rodziny, np. inny wujek był tam złotą rączką, a ciocia dorabiała sprzątaniem. Ktoś może powiedzieć – phi, konserwator, sprzątaczka, ale na prowincji to są bardzo pożądane posady – kiedy innych nie ma, także na takie „synekury” trzeba mieć pchanie. Natomiast w sekretariacie znalazł zatrudnienie syn cioci i wujka, a jej kuzyn. – Bez wykształcenia wyższego, bez stażu. W dodatku pijak – wspomina kobieta. Kiedyś, nawalony w trupa, przewrócił się w robocie, wezwali pogotowie... Wybuchnął skandalik, kazali mu się zwolnić, ale na pocieszenie załatwili pracę w sądzie w Warszawie, taką poniósł karę. – Ja nie chciałam niczego zawdzięczać układom, miałam wysokie poczucie własnej wartości, wierzyłam, że sama dam sobie radę. Przecież jestem inteligentna, przebojowa, więc jak może być inaczej – opowiada Monika. Wyjechała ze swojego miasteczka do Warszawy, to było osiem lat temu. Od tego czasu pracowała w ochronie, w call center, sprzątała. Wszędzie, jak mówi, traktowali ją jak białego śmiecia. Złożyła tysiące podań o pracę i staże w instytucjach publicznych. Przeważnie nawet nie dostawała odpowiedzi. Ogłoszenia o wakatach są zamieszczane, bo tak trzeba, zazwyczaj kandydat już dawno jest wybrany. Kilka razy usłyszała od życzliwych ludzi, żeby sobie dała spokój, bo jak nie ma pleców, żadnej normalnej roboty nie dostanie. – Dziś mam za sobą kilka poważnych załamań nerwowych, depresję, leczę się psychiatrycznie – mówi przygnębiona. Jeszcze nie zrezygnowała, jeszcze walczy, ma nadzieję, że coś się odmieni w jej życiu. Zastanawia się nad nowym kierunkiem: prawem kanonicznym, ale niestety nie ma żadnych duchownych w rodzinie, więc może będzie to kolejna chybiona inwestycja. Gdyby wtedy, osiem lat temu, wiedziała, jaka ją przyszłość czeka, poszłaby pewnie do wuja-prezesa z kwiatami i koniakiem prosić o poparcie. Ale za późno, ten już nie żyje. A ona musi jakoś żyć, choć jakoś nie może.

Papieże i politycy

Profesor Bogdan Wojciszke, psycholog społeczny z SWPS w Sopocie, który problemem nepotyzmu interesuje się od lat, nie ma wątpliwości: to zjawisko powszechne, choć wcale nie nowe. Gdyby sięgnąć do historii, należałoby przywołać historię żyjącego pod koniec pierwszego tysiąclecia naszej ery papieża Sergiusza III, który (sam będąc wybierany na ten urząd w podejrzanych okolicznościach dwa razy) przyczynił się do wstąpienia na stolec Piotrowy swojego nieślubnego syna spłodzonego z prostytutką. W późniejszych czasach to właśnie Kościół katolicki, nie tylko sprawujący rząd dusz, lecz także trzymający w ręku jak najbardziej świecką władzę, wielokrotnie musiał mierzyć się z tą kwestią – nieuzasadnionym faworyzowaniem członków swojej rodziny przy udzielaniu godności i dzieleniu stanowisk (łacińskie słowo „Nepos” oznacza wnuka, siostrzeńca albo bratanka). Bywały o to wielkie awantury, jak na przykład ta z początku XIV wieku, kiedy zakon franciszkanów kłócił się o to z Janem XII, co niemal nie skończyło się uznaniem braciszków za heretyków.

Takie działanie na rzecz własnej rodziny, a w szerszym rozumieniu tego pojęcia, własnej grupy, wciąż ma się dobrze. Wprawdzie podejście do nepotyzmu zmienia się, faluje, w zależności od koniunktury gospodarczej i wyznawanych aktualnie standardów moralnych, jednak nie da się uniknąć impresji, że dziś, kiedy aspirujemy do świata zachodniej cywilizacji, świata równości szans, naszym życiem publicznym wciąż rządzi zasada, że głupi szwagier jest lepszy niż mądry nieznajomy. Świadczy o tym zarówno doświadczenie milionów Polaków, jak i wyniki badań. – Ponad połowa ludzi, którzy wyszli z bezrobocia, przyznaje, że stało się to tylko i wyłącznie dzięki znajomościom – relacjonuje prof. Wojciszke.

Kiedy w listopadzie 2013 roku CBOS zapytał Polaków o problemy, jakie dostrzegają w życiu publicznym, 85 proc. ankietowanych wskazało, iż w świecie polityki często obsadza się krewnych i znajomych na lukratywnych stanowiskach. A 77 proc. zapytanych znało przykłady, że właśnie takie osoby dostają kontrakty i zamówienia rządowe. Z kolei wnioski z badania „Opinie Polaków na temat nepotyzmu w instytucjach publicznych” przeprowadzonego przez Warsaw Enterprise Institute i Dom Badawczy Maison wiosną zeszłego roku są takie, że ten społeczny nowotwór powoduje utratę zaufania do instytucji publicznych, a generalnie rzecz biorąc: do państwa. Co ciekawe, najgorzej zjawisko nepotyzmu oceniają przedsiębiorcy oraz pracownicy na umowie-zleceniu lub umowie o dzieło. Stosunkowo najbardziej umiarkowani w krytycyzmie są bezrobotni i osoby zajmujące się domem. Może dlatego, że jak Monika, chcieli, próbowali, ale im się nie udało.

– W sytuacji, kiedy praca stała się cennym, rzadkim, ściśle limitowanym dobrem, kiedy wydaje się ludziom, że aby przeżyć, wszelkie chwyty są dozwolone, nepotyzm jest coraz większym problemem – diagnozuje Krzysztof Korzempa, założyciel i prezes Polskiej Fundacji Przeciwko Nepotyzmowi, prywatnie anglista i nauczyciel wychowania fizycznego. Zainteresował się sprawą kilka lat temu, kiedy aplikował na stanowisko urzędnicze Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim. Ludzie się z niego śmiali: po cholerę tracisz czas, wygra pani XY. I wygrała, choć była dziesięć razy kompetencyjnie gorsza od niego. Szlag go trafił. OK, on sobie poradził, nie narzeka na brak pracy, ale inni owszem. A jako że Korzempa ma naturę społecznika, to się spiął w sobie i tak w 2013 roku powstała fundacja. Ludzie ślą e-maile, listy piszą, a jemu resztki włosów stają na głowie. I on, i prof. Wojciszke, podobnie zresztą jak wszyscy inni moi rozmówcy, oceniają, że choć nepotystyczna korupcja najbardziej bije w oczy na najwyższych urzędach (patrz NIK albo historie, które wyprawiają członkowie PSL-u, zupełnie się zresztą z tym nie kryjąc), to normalnego Kowalskiego z największą siłą dopada na poziomie samorządów. – To niewielkie, ale udzielne księstwa – ocenia prof. Bogdan Wojciszke.

Wójt na zagrodzie

Rafał ze sporego miasta na ścianie wschodniej (nawet imię na jego prośbę musiałam mu zmienić, bo obawia się o swoją przyszłość, mogę co najwyżej napisać, że dobiega czterdziestki, ma tytuł magistra i pracuje w urzędzie) obserwuje, jak ten system działa od ładnych kilku lat. Opowiada: w gminach nieważna jest wielka polityka, tylko ta mała lokalna. Jak gostek (bo zwykle na ważne samorządowe urzędy wybierani są mężczyźni) raz się załapał, to tylko bomba atomowa może go ruszyć z tego stanowiska. Jeśli nie został złapany z pięcioletnią dziewczynką in flagranti, to nie ma się czego bać. Bo rządzi i dzieli, obsadza swoimi stanowiska, daje przeżyć kuzynom, szwagrom, szwagrom kuzynów i dalszym znajomym królika. Nikt mu nie podskoczy.

Jak to działa? Weźmy pod uwagę fundusze unijne, każdy chciałby się podpiąć do tego życiodajnego wodopoju. Ale żeby się załapać na tę wspólnotową kasę, trzeba przejść przez pewne biurokratyczne procedury: wypełnić wniosek, napisać biznesplan i tak dalej. – Jakość merytoryczna jednak nie ma tu wielkiego znaczenia, o tym, czy wniosek przejdzie, czy nie, decydują konkretni ludzie. Którzy mogą się przyczepić do źle postawionego przecinka albo przymknąć oko na to, że cały projekt jest do bani i nie rokuje – opowiada. W komisjach, które opiniują takie wnioski, powinni zasiadać eksperci. I zasiadają. Tyle że niekoniecznie kompetentni. Projekty informatyczne oceniają spece od nieruchomości, i na odwrót – to norma.

Jednak i tego jeszcze mało. Lojalność wobec samorządowych władz gwarantuje kolejne narzędzie, a mianowicie kontrole owych projektów, które przeprowadza się po kilku latach. Człowiek dostał pieniądze, coś tam zrobił, coś wdrożył, ale naraził się lokalnej władzy. I potem musi oddawać pieniądze. Rafał wie, jak to działa, gdyż pracuje właśnie w takim kontrolnym wydziale. I dostaje dyspozycje od swoich szefów. – Nigdy nic nie jest mówione wprost – opowiada. To są delikatne sugestie, skinienie głową, mrugnięcie okiem. Ale już wiesz: ten projekt jest do uwalenia. I zawsze znajdzie się na to sposób. Kryteria są bardzo niedookreślone, subiektywnie ocenne, łatwo więc znaleźć błąd. – To śmiertelna broń, byłem świadkiem kilku imponujących bankructw przedsiębiorców, którzy najpierw z łaski dostali unijne wsparcie, ale potem czymś się narazili lokalnym włodarzom i musieli wyskakiwać z kasy – wspomina. Jak mówi, ma naturę watchdoga, więc się próbował o takich ludzi upominać, ale dostał po głowie. Więc wymyślił sobie, że spróbuje podstępem: pod fikcyjnym nazwiskiem zażądał w trybie dostępu do informacji publicznej wiedzy o tym, w jaki sposób, według jakiej metodologii, są typowani beneficjenci funduszy unijnych do takich kontroli. Dostał po głowie, bo się domyślili, kto za tym stoi. Zdaje więc sobie sprawę, że jego dni w urzędzie są policzone. Już niemal się przestał bać, choć ludzie, urzędnicy się strasznie boją. Nie może być inaczej w sytuacji, kiedy samorząd jest największym pracodawcą na danym obszarze. I można się ze złości ugryźć we własny zadek, ale nic z tym człowiek nie zrobi. Może co najwyżej emigrować wewnętrznie. Albo założyć własny interes, najlepiej internetowy, bo na terenie gminy niepokorni nie mają szansy.

Triumf kolektywizmu

Wracając do Moniki, tej po trzech fakultetach, która nie może znaleźć pracy zgodnej z kompetencjami i zazdrości nie tylko kuzynowi, który załapał się na posadę w sekretariacie sądowym, ale nawet wujostwu wykonującemu proste roboty fizyczne w tej instytucji. Powszechnie się uważa, iż nepotyzm ma miejsce zwłaszcza tam, gdzie są do wyjedzenia szczególnie smaczne konfitury, duże apanaże, nobilitujące społecznie kontrakty. I to wszystko prawda. Tam, gdzie jest wiele do podziału, wielcy się dzielą i przydzielają stanowiska. Kumplom, szwagrom, kuzynom i ich dzieciom. Jakiś czas temu opinia publiczna ekscytowała się losami córki byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego, Mai, która najpierw, tuż po studiach, została członkiem gabinetu politycznego Radosława Sikorskiego, eks-szefa MSZ. Potem, po medialnej awanturze, ekspertką w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Sprawa zeszła z nagłówków, więc nie ma sprawy. Albo ta historia z Adamem Jarubasem, marszałkiem województwa świętokrzyskiego, który ostatnio kandydował z ramienia ludowców na fotel prezydencki. Media mu wówczas wyciągnęły, że jego najbliżsi pracują na posadach ściśle związanych z jego stanowiskiem. Żona jest kierownikiem gminnego referatu ds. pozyskiwania funduszy unijnych, a brat Krystian wiceszefem powiatowego urzędu pracy i radnym sejmiku. Jarubas nie widział w tym niczego nagannego. Tłumaczył, że jeśli bliscy polityków są odpowiednio wykształceni, to nie ma sprawy. Wybory się skończyły, sprawa nepotyzmu polityka PSL także. Może z tego powodu, że, jak podnosi prof. Wojciszke, choć aspirujemy do indywidualistycznej kultury Zachodu, wciąż tkwimy w tej wschodniej, kolektywistycznej, gdzie człowiek jest jedynie listkiem na drzewie, źdźbłem trawy na stepie. To zupełnie inne wizje świata, porządku społecznego, państwa. – W indywidualistycznych kulturach zachodnich instytucje publiczne służą dobru jednostki – wywodzi prof. Wojciszke. Ludzie się dobrowolnie stowarzyszają, mając nadzieję, że te instytucje będą służyły dobru wspólnemu. Wybierając do publicznej służby najlepszych, żeby jak najlepiej było jednostkom. Z kolei ta kolektywistyczna, patriarchalna wizja świata zakłada, iż wszyscy w klanie mają świadczyć usługi na jego rzecz. Im bardziej ktoś lojalny, tym bardziej może liczyć na wynagrodzenie. Mierny, bierny, ale wierny – jak to się mówi.

Ćwierć wieku temu z okładem, za czasów komuny, o przydatności człowieka do pełnienia jakiejś funkcji decydowała jego polityczna postawa: członkowie PZPR mogli liczyć na lepsze stanowiska i pensje niż reszta podejrzanego ideologicznie towarzystwa. Odpowiedzią na to były nieformalne związki społeczne. Taka anegdota: moja ciotka, pani z inteligenckiego domu, niepracująca, nieźle sytuowana, wydająca herbatki i obiady dla swoich psiapsiółek i ich mężów, zaangażowała się w latach 80. ubiegłego wieku w komitet kolejkowy usytuowany przy sklepie mięsnym w Gliwicach. Ona i jej koleżanki spędzały długie godziny na naklejaniu na arkusze papieru kwadracików wydzieranych z kartek na mięso i pijąc wódkę z przedstawicielami klasy robotniczej, czyli ekspedientkami owego sklepu. Na szali leżały dodatkowe kilogramy chabaniny, a czasem szynka, której nie powąchali nawet klienci tego sklepu. Ciotka była tym wszystkim nieco zażenowana, ale tłumaczyła mi, młodej i gniewnej, że trzeba jakoś sobie dawać radę. Ale powiedzmy, że to były inne czasy, kiedy ludzie musieli tworzyć nieformalne związki, aby przetrwać. Podobnie było w komunistycznych Chinach, którym społeczny rytm nadawały tzw. guanxi – kręgi znajomych, bez których funkcjonowanie było niemożliwe. Guanxi sprowadza się do tego, że jesteś tym, kogo znasz. Pozostaje pytanie, dlaczego dziś wciąż tkwimy w tym zaklętym kręgu. Na każdym poziomie życia publicznego. Rozglądamy się za znajomymi, którzy mogą coś załatwić. Robotę, zlecenie, leczenie w publicznej placówce zdrowia. – To drugie życie, podziemne, toczy się dalej – ocenia Krzysztof Korzempa. Jest całkiem inne niż to oficjalne, poprawne polityczne, uzbrojone w standardy. Jeśli masz znajomości, możesz się czuć niczym atrakcyjny Kazimierz, choćbyś zamiast mózgu miał spleśniałe pakuły. Jeśli nie, jesteś nikim.

Wszędzie to samo szambo

Sprawa Moniki – nie ukrywam, że jasny szlag mnie trafia, kiedy o niej myślę i piszę – jest jedną z wielu tragedii rozgrywających się na scenie wymiaru sprawiedliwości. Co jest tym bardziej bolesne, że jeśli tam jest kiepsko, to gdzie indziej może być tylko gorzej. Nie ma się do kogo odwołać, pożalić, domagać prawdy. Jej historię wybrałam z kilku, jakie poznałam tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy, głównie z tego powodu, że jest bardzo wyrazista, wręcz przegięta, taka, o których człowiek myśli: to niemożliwe, to nie powinno się wydarzyć. Ale mogłabym opowiedzieć jeszcze wiele innych. Choćby o egzaminach na aplikacje prawnicze, do których pytania były znane gronu wtajemniczonych. Czytaj: dzieciakom urzędujących sędziów. Nie lepiej jest w służbach – policji, ABW, BOR. Są egzaminy, procedury, ale i tak przyjmują tego, kto może się wylegitymować wujkiem w mundurze. Albo oświata. To także jest dramat. Katarzyna ze Świętokrzyskiego opowiada swoją historię. – Pracowałam w szkole jako bibliotekarka. Po studiach, z pełnymi kompetencjami. Byłam dobrze oceniana, kochałam tę robotę z dzieciakami. Ale pięć lat temu, po wyborach samorządowych, nastał nowy wójt. A ja miałam tego pecha, że zaszłam w ciążę i poszłam na macierzyński. Jak wróciłam, okazało się, że jestem niepotrzebna. Jeszcze mnie przetrzymano przez rok, w okresie ochronnym. Zaraz potem dostałam wypowiedzenie z powodu zmian organizacyjnych w szkole. Likwidacja stanowiska. Ale na moje miejsce gładko weszła bratowa sekretarza gminy. Starszy kolega także stracił pracę, na rzecz córki wójta. Państwo w państwie, gdzie pracę mogą mieć tylko znajomi królika. Reszta to mierzwa. I nikt nie powie mi, że samorząd musi oszczędzać, że zadania zlecone niedopłacone przez państwo. Od 2010 roku wójt zatrudnił w tej szkole 15 nowych nauczycieli i tyle samo nowych osób w administracji – ciągnie opowieść. Katarzyna dziś pracuje w sklepie spożywczym. Sprzedaje chleb, kiełbasę, piwo i jabole. Za najniższą krajową, choć i to sobie chwali. Bo ten kolega równolegle z nią zwolniony nie ma niczego.

Układy i układziki

Z nepotyzmem jest jeszcze i ten problem, że choć oficjalnie go potępiamy, to tak naprawdę nie widzimy w nim niczego złego. Krzysztof Korzempa ubolewa: kiedy się wyrywa, wykłóca, ludzie mają go za świra. No bo o co się piekli, że wujek przyjął do roboty syna swojego szwagra? Przecież rodzina to podstawowa jednostka ładu społecznego. – Już mi to bokiem wychodzi – wzdycha Korzempa. Zwłaszcza to, że każda dyskusja, na każdym poziomie, kończy się w ten sam sposób: mrugnięciami okiem, uśmieszkami, wzruszeniem ramion. Przecież wiecie, rozumiecie, takie jest życie. Kto nie z nami, ten przeciw nam. Trudno udowodnić nepotyzm w sądzie, bo ten nie ogranicza się do prostych schematów: ojciec przyjmuje do roboty córkę, a matka syna.

Profesor Wojciszke także przyznaje, że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Nakładają się na siebie różne układy, kolesiostwo ma wymiar krzyżowy: ty weź do roboty moją kochankę, a ja przyjmę za to twoją teściową. I znów wszyscy uśmiechają się porozumiewawczo i trącają ramionami. Sąd, nawet jeśli przyjmiemy, że będzie bezstronny, umorzy sprawę. Nie ma się do czego przyczepić. Co gorsza, nie ma komu tego kontrolować. Z sądami już się rozprawiliśmy, o Najwyższej Izbie Kontroli jakoś hadko wspominać, choć i ona zajmowała się tym problemem (że wspomnę o raporcie dotyczącym przetargów drogowych organizowanych w ostatnich latach przez GDDKiA, w którym zwłaszcza łódzki oddział Dyrekcji został fatalnie oceniony. Jako ten, gdzie w „komisjach przetargowych zasiadały osoby, których krewni pracowali w firmach wygrywających przetargi, pracownicy GDDKiA dorabiali sobie w firmach, które zwyciężyły w przetargach”. Ech, życie. Bo najgorsza sprawa to taka, że owego nepotystycznego bajzlu nie ma – tak naprawdę – kto kontrolować. Bo jeśli media na poziomie centralnym zachowują się jak znudzone zabawką szczeniaki, porzucając starą na rzecz nowej, bardziej atrakcyjnej, to te lokalne mają syndrom niekochanych, katowanych i totalnie zastraszonych dzieci. Ot, taki drobny przykład z Somonina koło Kartuz, gdzie na stanowisko gminnego urzędnika w konkursie została wybrana kobieta bez wykształcenia, pokonując ponad 30 lepiej przygotowanych do tej funkcji rywali. Z tego (miejmy nadzieję, że tylko z tego) powodu, iż wcześniej była tam na stażu. W tej samej gminie były jeszcze dwa podobne przypadki, które przeszłyby bez żadnego echa, gdyby nie portal Kartuzy.info. – Efektem naszych publikacji był akt oskarżenia z art. 212 k.k. wystosowany przez wójta. I wycofany po drugiej rozprawie – opowiada Bartosz Kitowski, redaktor naczelny portalu. Tłumaczy, że oni sobie mogą pozwolić na niezależność i krytyczne spojrzenie, bo jako nieliczni w regionie nie biorą ani grosza od samorządu. I to im pozwala zachować niezależność. Reszta medialnego towarzystwa musi się uśmiechać nawet wówczas, kiedy im sikają na głowy. Nic się nie stało.

Bez polowania na czarownice

Nepotyzm nie zawsze bywa zły. Po tym wszystkim, co wcześniej napisałam, pewnie to zdanie brzmi niczym herezja, ale będę się przy nim upierać. Bo weźmy jako przykład dowolną firmę rodzinną: to, że po ojcu sukcesję przejmuje syn albo córka, mógłby zakwestionować tylko szaleniec. Tak samo jak fakt, że prywatny właściciel zatrudnia na kierowniczych (i nie tylko) stanowiskach swoich krewniaków i znajomych. Jego przedsiębiorstwo, jego pieniądze, jego ryzyko. Jednak spojrzenie się zmienia, kiedy rzecz dotyczy domeny publicznej. To nie powinna być prywatna piaskownica. Ale jest. Wbrew temu, co oficjalnie się mówi. A te wszystkie konkursy, przetargi, te wszystkie przepisy i kodeksy etyczne to, niestety, jeden wielki pic. Ustawka. Listek figowy skrywający społeczną słabiznę. Bo nie wystarczy ogłosić konkursu na stanowisko w publicznym urzędzie, podając wymagania – te można tak sprokurować, aby odpowiadał im tylko jeden, z góry wyznaczony człowiek. Należałoby jeszcze wyjaśnić, skąd i dlaczego wzięły się takie, a nie inne wymagania. Profesor Wojciszke opowiada o takim właśnie wyścigu do posady z wynikiem z góry przesądzonym, gdzie kandydat na podrzędne stanowisko urzędnicze miał się wykazać znajomością listy słów, jakich użył Adam Mickiewicz, pisząc „Pana Tadeusza”. Jako że znał wcześniej pytanie, przegonił konkurentów, którzy w koszmarnych snach nie byliby w stanie przewidzieć tego zadania.

– Wiadomo, że te wszystkie konkursy na stanowiska to bullshit – uśmiecha się znajomy HR-owiec z pewnej publicznej instytucji. I przekonuje mnie, iż to, że bierze się ludzi z polecenia, po znajomości, jest jak najbardziej w porządku. Tworząc jakiś zespół, należy tak wybierać do niego jednostki, aby mieć do nich zaufanie. Kompetencje są ważne, ale nie najważniejsze, bo zawsze można uzupełnić wykształcenie, trochę się podszkolić. Jednak zaufania nie zastąpi nic. – Świadectwa, certyfikaty to są zimne, puste dokumenty. Dla mnie bardziej się liczy, kiedy ktoś, kogo znam, komu ufam, mówi: to jest człowiek, na którego można liczyć – dorzuca. Można i tak.

„Nepotyzm bywa określany mianem pasożytnictwa rodziny lub klanu na państwie. Częste występowanie tego zjawiska sprawia, że interesy państwowe i społeczne schodzą na drugi plan, a rolę pierwszoplanową odgrywają prywatne interesy urzędników. Faworyzowanie członków rodziny przy zatrudnianiu w instytucjach państwowych jest zaprzeczeniem idei merytokracji oraz sabotowaniem demokratycznego państwa prawa” – możemy przeczytać na stronie Polskiej Fundacji Przeciwko Nepotyzmowi (http://www.antynepotyzm.pl). Dlaczego to jest złe? Nie tylko z tego powodu, że Monika czy Rafał przeżywają osobisty dramat i nie mogą znaleźć pracy, która by odpowiadała ich wykształceniu, zdolnościom i predyspozycjom. Ta nepotystyczna dyskryminacja sprawia, że marnujemy ludzkie talenty, wysyłamy w kosmos energię społeczną i entuzjazm, do śmietnika wyrzucamy wskaźniki efektywności pracy. Jest jak za PRL-u: czy się stoi, czy się leży. I tak pieniądze wpłyną na konto. Ty mnie posmyrasz po plecach, ja cię też podrapię.

Ale żeby nie było, iż jesteśmy tacy najgorsi. Na całym wielkim, także tym lepszym w naszym mniemaniu, świecie, występuje podobne zjawisko. To dlatego ludzie z klanu Kennedych byli i są ważnymi graczami na amerykańskiej scenie, z tego samego powodu za wschodnimi granicami Polski rządzą oligarchowie. I choć cywilizowany, demokratyczny świat stara się jakoś z tym walczyć, nie za bardzo mu to wychodzi. Bo może prawda jest taka, że nepotyzm leży w naszej ludzkiej naturze. Jak opowiada prof. Wojciszke, kiedy robiono badania wśród zawodowych żołnierzy, pytając ich o sfabrykowaną akcję dywersyjną, jej oceny były ściśle uzależnione od okoliczności, w jakich ją przedstawiono. Kiedy ankietowani słyszeli, że to wróg wyciął nam jakiś wredny numer, byli bardziej skłonni oceniać te działania jako niemoralne, niż gdy mieli świadomość, że to „nasi” wymyślili taki świetny podstęp.

Tak, nie da się ukryć, znów niepostrzeżenie pojawia się kategoria „my” skonfliktowana, wroga „onym”. A że ludzie żyją z kontaktów społecznych, a w dodatku jako polskie społeczeństwo jesteśmy bardzo nieufną nacją unikającą kontaktów z obcymi, wolącą się kolegować z rodziną i szeroko pojętymi swojakami, co potwierdza znów tegoroczna Diagnoza Społeczna, wszystko staje się bardziej zrozumiałe. Co nie znaczy, że jasne jak słońce. Bo nepotyzm – co podnoszą wszyscy moi rozmówcy – to rodzaj korupcji. Coś w rodzaju kradzieży, a na pewno wielka nieuczciwość. Którą ludzie się nawzajem zarażają od siebie. Profesor Bogdan Wojciszke podaje przykład działania tego mechanizmu: w Holandii, bardzo praworządnym państwie, postanowiono sprawdzić, ilu ludzi będzie skłonnych postawić rower w miejscu zakazanym, jeśli dostanie ku temu zły przykład. Badacze, żeby się o tym przekonać, zastosowali wybieg: stawiali swój rower tuż pod znakiem zakazu. I się okazało, że tam, gdzie stawał nielegalny rower, znajdowały się rzesze naśladowników. – Bo nieuczciwością ludzie się szybko zarażają. Łatwiej nam łamać reguły, kiedy widzimy, że ktoś wcześniej już to zrobił. W dodatku bezkarnie – mówi prof. Wojciszke.

Idée fixe Krzysztofa Korzempy i jego fundacji jest wprowadzenie takich zmian w ustawodawstwie, żeby nepotyzm zrównać z korupcją i podobnie go spenalizować. Wojciszke jest przeciwny. Nie ideologicznie, ale z praktycznego punktu widzenia. Jego zdaniem wymagałoby to nowego zastępu pilnujących. A kto miałby ich pilnować? Bo przecież nie Najwyższa Izba Kontroli. I sama już nie wiem, czy to wszystko jest bardzo zabawne, czy przytłaczająco smutne. 

Kolektywistyczna wizja świata zakłada, że wszyscy w klanie mają świadczyć usługi na jego rzecz. Im bardziej ktoś lojalny, tym bardziej może liczyć na wynagrodzenie

Od dwóch tygodni w cyklu „Wkurzeni.PL” opisujemy zjawiska, które budzą w Polakach złe emocje. W pierwszym odcinku Mira Suchodolska szukała przyczyn naszych niespełnionych aspiracji i poczucia zmarnowanej szansy, które nie omija ani młodych, ani starych. We wtorkowym numerze DGP Maciej Miłosz zastanawiał się, ile jest w tym rozczarowaniu naszej winy.

Tydzień temu w tekście „Nierówności: Wyścig z żółwiem” Anna Wittenberg przekonywała: „Jeśli coś naprawdę denerwuje Polaków, to fakt, że inni mają więcej. A my nie mamy ich jak dogonić”, co we wtorkowym wydaniu kontrował Marcin Hadaj, pisząc o magicznej utopii równości

W najbliższy wtorek Marcin Hadaj o tym, czy nepotyzm rzeczywiście powinien nas tak oburzać, a za tydzień, w czwartym odcinku cyklu Wkurzeni.pl, Anna Wittenberg o pułapkach demografii

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

 • zgroza(2015-09-18 17:28) Odpowiedz 61

  oto do czego doprowadziły nasz kraj solidaruchy z lat 80 na czele z wałęsą, za komuny każdy miał pracę, nawet pijacy i obiboki dostawali nakaz pracy, także solidaruchy z lat 80 zniszczyły nasz kraj, doprowadzili do ruiny, gdzie bijemy się między sobą o przetrwanie tak jak dzikie zwierzęta

 • chpiterzewd(2015-09-21 12:46) Odpowiedz 40

  pitera już 8 lat temu szła do sejmu pod hasłami walki z nepotyzmem. Po uporaniu się z problemem w Polsce poszła walczyć dalej - do Brukseli

 • BH(2015-09-22 20:02) Odpowiedz 40

  W jednej wsi pod Wejherowem nie powiem dokładnie bo to już dawno temu było (Chyba w Gniewinie??) utworzono bibliotekę publiczną. Dziewczyna, którą tam zatrudnili miała średnie wykształcenie ale bez matury opowiadała tak o swoich staraniach o posadę bibliotekarki "podania złożyły dziewczyny po Uniwersytecie Gdańskim po bibliotekarstwie, znały języki ale się nie bałam, wiedziałam, że dostanę tą posadę bo mój tata jest kierowcą wójta"
  I co wy na to?

 • realista(2015-09-21 14:16) Odpowiedz 30

  Nepotyzm w urzędach i instytucjach jest - to nie ulega żadnej wątpliwości. Nie wiem, czy aż na taką skalę, ale skoro autorka artykułu pod koniec sama przyznaje, że tak jest nawet w krajach bardziej rozwiniętych, to czy to święte oburzenie nie jest trochę na wyrost? Problem leży chyba w naszej mentalności. Zresztą to widać po wszelkiego rodzaju wyborach. Wciąż bardzo często wygrywają miernoty, które potrafią obiecać wszystko co się da i lud to kupuje. Dlaczego potem ludzie się dziwią, że ktoś taki bez skrupułów zatrudnia swoich znajomków? Dlaczego na stanowiska samorządowe nie wybiera się ludzi wykształconych, albo takich, którzy się już dorobili? Bo są zazdrośni, bo uważają, że jak ktoś jest majętny to na pewno nakradł, więc wolą zagłosować na jakiegoś gołodupca, który na urzędzie będzie się dorabiał, a z nim cała jego rodzina. A potem zdziwienie, że nepotyzm. Jak ludzie zaczną doceniać czyjeś osiągnięcia, wiedzę i wykształcenie, a od samego dołu, czyli od gminy i miasta na stanowiskach wójtów i burmistrzów będą zasiadać ludzie na poziomie, to i nepotyzm się skończy.

 • mumia (2016-03-29 17:01) Odpowiedz 30

  W jednej szkole pracowała matka wf- poszła na emeryturę wcisnęła córkę, nie było wzmianki na stronie BIP, że potrzebują w-f :) Tak to się robi.

 • T1000(2015-09-23 19:22) Odpowiedz 30

  No i widać, dlaczego polskie firmy są tak słabe w porównaniu do zachodnich. Tam się zatrudnia najlepszych, tutaj znajomych. Bawcie się zatem dalej dobrze we własnym sosie, a ludzie i tak będą wyjeżdżać zagranicę, gdzie obcego docenią a nie odrzucą, bo nie jest znajomym. Polska ma i nadal będzie mieć opinię kraju wykluczenia ludzi, gdzie poszczególne plemiona łączy tylko to, że mówią po polsku. Polska żenada.

 • fvdcxz(2015-09-18 15:39) Odpowiedz 20

  Jak widać każdy wie, że nepotyzm i ZSL to synonimy, ale do Sejmu i tak zawsze się te pasożyty dostają. Ręka rękę myję, bo nie wierzę, że te zadyszane prosiaki były w stanie spłodzić tak wiele dzieci.

 • StAAbrA(2015-09-18 20:05) Odpowiedz 20

  Kadencyjność .
  Jedna osoba z rodziny przy korycie .
  Przy nadmiarze aplikacji - losowanie .
  Jednym z warunków przyjęcia - kilkunastoletnia praca na swoim .
  Rodzinne dynastie , sitwy , mafijne szambo - opcja "0" .
  Za dotychczasowe szwindle - konfiskaty i kraty .

  Od kogo zacząć ? - od łańcuchowych przebierańców . Obowiązkowo .

 • blue beam(2015-09-18 15:09) Odpowiedz 20

  Największy nepotyzm to jest na uczelniach szczegolnie medycznych - rodzina przez 3 pokolenia dziedziczą katedry. Jest tak uczelnia gdzie: rektor , porektor syn siostry, druga prorektor - żona rektora. Szef kadr - syn drugiej siostry . Szefowe 2 z 9 dziekanatów - żony wymienionych prorektora i szefa kadr. A zrobic habilitacje to robia tylko żony , kochanki i rodziny profesorów.

 • ArekS(2015-09-18 18:53) Odpowiedz 21

  Nepotyzm jest tam, gdzie pracodawca może wydać pieniądze na kogoś, kto się do pracy nie nadaje. Czyli na posadach państwowych/samorządowych, w finansowanych z publicznych budżetów szkołach, szpitalach, etc. Dlatego trzeba dążyć do jak najszerszej prywatyzacji. Jeżeli ktoś chce zatrudniać w swoim prywatnym przedsiębiorstwie za swoje własne pieniądze pierdołę, tylko dlatego że jest członkiem jego rodziny, to jego problem, sam straci! Wolny rynek jest rozwiązaniem.

 • pepe(2015-09-20 20:02) Odpowiedz 29

  35 letnia Monika z takim wykształceniem musi być niezłym osłem jeżeli nie może znależć pracy,
  ludzi naprawdę dobrych rynek pracy potrzebuje, widocznie ona jest mierna

 • polak(2015-09-18 14:42) Odpowiedz 10

  Sprawdzcie tzw. Wog czyli wojskowy okreg gospodarczy,jest ich kilka w kraju i zatrudniaja bylych wojskowych oraz członków ich rodzin. Tworzą mnóstwo zbednych etatów,pracuja tam setki osób którzy tak naprawde nie robia nic.

 • szczęściarz(2015-09-27 13:20) Odpowiedz 13

  Może i w Polsce jest ciut gorzej niż w starszych demokracjach, ale wszędzie tak jest - różnimy się jedynie skalą.
  Przekornie postawiłbym inne pytanie: co ma robić dziecko prezydenta, premiera lub innego bardzo prominentnego polityka lub urzędnika - w jakiej sytuacji uwierzymy, że nie było nepotyzmu?

 • daniel(2015-09-21 15:45) Odpowiedz 10

  "urodziła się w G., 17-tys. mieście na Mazowszu"...
  To coś takiego jak "syn byłego prezydenta Przemysław W." :))

 • Przemysław Świecki(2015-09-18 15:12) Odpowiedz 10

  Słuszne obserwacje. Na Warszawskim Ursynowie, w Urzędzie Gminy (a jakże, choć to miasto więc powinna być dzielnica) chłopaki z PSL dyktują warunki prowadzenia działąlności gospodarczej, A że pisać i czytać nie umieją to dogadanie się z nimi jest niemożliwością. Przykład: policjant strzeżący jak lew referatu d's działaności gospodarczej pisze stół przez "u" otwarte. Za to sterydami jest mocno napakowany - sądząc po rozmiarze bicepsów.

 • ada(2015-09-23 12:52) Odpowiedz 17

  Każdy krzyczy, ze nepotyzm jest czymś strasznym. Ale 99% oburzonych, bez mrugnięcia okiem przyjęłaby pracę z polecenia kogoś znajomego czy rodziny. Ja zaczynałam pracę 35 lat temu. Moja mama , poszła do swojego kierownika kadr i zapytała czy nie ma przyjęć bo córka skończyła szkołę. I tak w zakładach swoich rodziców podejmowały pracę również ich dzieci. Dzisiaj wystarczy informacja, ze potrzeba takiego czy innego pracownika i to jest normalne, ze podaje się tę informację znajomym czy rodzinie. I nie wszystko jest nepotyzmem. Są również i takie sytuację, że rzuca się oskarżenia o nepotyzm przez osoby , które odpadły w rekrutacji. Osoba wybrana jest oskarżana przez odrzucone. Rożnie to bywa.

 • Towarzysze z ZSL-u ...(2015-09-18 15:38) Odpowiedz 10

  ... nie widzą w tym nic złego, przecież pomaganie rodzinie to katolicki obowiązek i nic w tym złego.

 • Romuald(2015-09-18 15:40) Odpowiedz 10

  podobne zjawisko w Państwowej Inspekcji Pracy, konkretnie Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku, od 1995 inspektor pracy po aplikacji przez 19 lat starał się w konkursach o zatrudnienie.

 • Aga(2015-09-22 23:54) Odpowiedz 02

  Kochani ja jestem sprzątaczką z wyboru, skończyłam dwa kierunki studiów licencjackich, ale dzięki sprzątaniu czuję się wolna i więcej zarabiam niż np. asystentka logistyka de facto zakres obowiązków jak dla samodzielnego logistyka w dużej korporacji na Postępu, nie muszę się zrywać na 8, sprzątam biuro i mam prywatne osoby, nie narzekam, dzięki temu nie jestem zestresowana, nie wychodzę zamulona z pracy z biura i się ruszam,a nie tyję na potęgę, robię sobie kawę, włączam radio i sprzątam, widzę efekt swojej pracy, jestem zadowolona, dzięki temu jestem sprawniejsza i co więcej, lepsza w pracy intelektualnej, którą wykonuję w domu. Po 20 latach pracy biurowej jestem wolnym człowiekiem i mówią o mnie pani sprzątająca. Znajomi na siłę próbują mi znaleźć pracę , nie rozumieją ,że część etatu sprzątaczki sprawia mi frajdę i pozbawia stresu. A opisana Pani Monika wydaje mi się postacią fikcyjną, bo jest wyjątkowo niezaradna, jeśli chodzi o cokolwiek ambitniejszego od pracy sprzątaczki

 • naiwny Polak(2016-06-21 21:05) Odpowiedz 00

  Nepotyzm?! Co to jest? Nepotyzm to nie tylko brak uczciwej szansy na zdobycie pracy, to niszczenie życia przez odbieranie energii życiowej wielu ludziom, marnowanie ich talentów, odbieranie im tego, co pokochali, bo chcieli wykonywać, zajmować się określoną pracą. Ze mną nikt nawet nie chce rozmawiać przez bite 9 lat, pewnie dlatego, że w opiniach od wybitnego prawnika zostałem oceniony jako uczciwy człowiek, śmieję się z tego dzisiaj, bo przeszedłem chyba jeszcze więcej ***** od tej wspomnianej Moniki: poniżenie, upokorzenie, praca fizyczna, której nikt nie chciałby wykonywać, komornik, brak szans na cokolwiek, byłem świadkiem ustawionego naboru do jednej z formacji mundurowej, świadkiem posiadania gotowca na wstępnych egzaminach na aplikację prokuratorską itd. Wtedy zrozumiałem, że mogę zdawać na tę aplikację prokuratorską ile chcę, ale tak się tam nie dostanę, więc zrezygnowałem z marzenia bycia aplikantem prokuratury. Z drugiej strony wybitny prawnik, znany na świecie, niektóre Jego pracę są dostępne tylko w Departamencie Obrony USA, profesor, szef obecnie jednej z Katedr Kryminalistyki na koniec studiów powiedział mi, że nikt u Niego nie będzie mi robił przeszkód, gdybym chciał wrócić na np. doktorat. Usłyszę coś takiego od tak wspaniałego człowieka to dla prawnika więcej, niż wygrać miliony w lotto. Zdobyłem u tego człowieka wszystko, co tylko mógł zdobyć chłopak z głębokiej prowincji, który nie miał nawet komputera kilka lat temu: od samych ocen b.dobrych na seminarium magisterskim przez napisanie bardzo dobrej pracy magisterskiej z pogranicza kryminalistyki, taktyki kryminalistycznej, medycyny sądowej, kryminologii, odrobinę suicydologii, psychiatrii sądowej także, obrony tejże pracy na ocenę b.dobrą, przez zdobycie nagrody w konkursie na najlepsze prace mgr do zdobycia opinii o mnie wydanej przez tego profesora, gdzie ocenił mnie, że jestem uczciwym człowiekiem a pod względem etyczno-moralnym na wysokim poziomie. Dziś moje życie jest pasmem zgliszcz, dosłownie. Śmiało mogę powiedzieć, że to był - jak dotąd - jeden z najbardziej uczciwych ludzi, których spotkałem w życiu. Ale walczę dalej, bo chcę jedynie zdobyć uczciwie pracę, bez nepotyzmu, jakkolwiek by to dziwnie nie brzmiało. Swoją drogą takich ludzi jak ja (ludzi, którzy ukończyli studia prawnicze z nagrodami lub wyróżnieniem, którzy posiadają szeroką wiedzę z takich dziedzin jak kryminalistyka, taktyka kryminalistyczna, kryminologia, medycyna sądowa, także suicydologia, kryminologia, którzy mają doskonałe umysły analityczne) wymieniają na 1-ym miejscu do pracy w szeroko rozumianych służbach w Niemczech, Anglii i chcą tam Polaków. Ja chciałem jednak być i żyć w moim kraju,w Polsce, więc zostałem, nie wyjechałem, choć z niemieckiego Bundeskriminalamt (BKA) i angielskiego National Crime Agency (NCA) otrzymałem odpowiedz ws. pracy w ciągu doby. W Polsce od roku 2008 byłem traktowany jak śmieć, nie otrzymałem żadnej odpowiedzi z instytucji państwowej. A proszę mi wierzyć pisałem do wszystkich ludzi, gdzie się dało, robiłem to latami. Nepotyzm to nie tylko ustawione nabory do Policji, Straży Granicznej, ABW vide przypadek sprzed lat dziewczyny, która dostała pracę w ABW, ale nawet nie potrafiła zabezpieczyć terenu w trakcie czynności przeszukania, przyjmowanie znajomych, rodziny do ABW, to nie tylko sprzedaż pytań na wstępne egzaminy na aplikacje prawnicze, w tym aplikację sądową i prokuratorską, był to dajże to był 2005 rok, pamiętam, bo wtedy zdawałem, przez córkę sędzi (sam byłem świadkiem wyjścia z egzaminu po 30 minutach uśmiechniętego człowieka, pewnie to był syn prokuratora lub Pani prokurator lub pochodził z innej rodziny prawniczej, który nie był w stanie fizycznie zapoznać się, przeczytać wszystkie pytania testowe i opisowe a co dopiero na nie odpowiedzieć!, moim zdaniem miał gotowca), ale to także perfidne niszczenie uczciwych ludzi, ambitnych, którym nie trzeba tłumaczyć godnej postawy. I dlatego tyle osób wyjechało z mojego kraju, bo nie mieli sił walczyć lub te siły teraz są na wykończeniu.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama