statystyki

Jak oszukują w kopalniach - spowiedź górnika

autor: Grzegorz Osiecki17.01.2015, 08:30; Aktualizacja: 17.01.2015, 12:40
górnik-kopalnia-przemysł

"Bycie ratownikiem to dla nich świetny sposób do zaklepania sobie wysokiej emerytury"źródło: ShutterStock

Tu oszustwa są na porządku dziennym. Nie mówi się o tym, bo ręka rękę myje – opowiada górnik, który przepracował pod ziemią 30 lat.

Reklama


Reklama
Ile lat pracował pan na kopalni?

Ponad 30. Na różnych stanowiskach, ale cały czas przy produkcji.

Dlaczego rozmawiamy anonimowo?

Nie jestem zainteresowany karierą medialną na stare lata. Poza tym moi bliscy pracują na kopalni i chciałbym, by spokojnie pracowali dalej.

Dlaczego tak trudno jest restrukturyzować górnictwo?

Bo ci, którzy chcą to robić, nie znają się na tym, a ci, którzy się znają, nie chcą tego robić. Reformatorzy leczą skutki, a nie usuwają przyczyn. A żeby poznać przyczyny, trzeba poznać atmosferę na kopalni i relacje między ludźmi.

Gdzie leży problem?

Mówi się, że górnicy wymagają szczególnego traktowania, bo wykonują ciężką pracę. Stąd wcześniejsze emerytury, które tak drażnią społeczeństwo. Ale czasy się zmieniły, inne są dziś warunki pracy pod ziemią i wcześniejsze emerytury nie powinny być udzielane w takim zakresie jak obecnie.

A co z przekonaniem, że zawód górnika jest szczególnie niebezpieczny?

W trudnych i szkodliwych warunkach pracuje najwyżej 20 proc. załogi kopalni. Jeśli zatrudnia ona 3 tys. osób, to najwyżej 600 z nich zasługuje na przywileje. To ludzie pracujący bezpośrednio przy produkcji, na przodkach i ścianach. I jeszcze bym dyskutował z tym, że wszyscy oni pracują wyjątkowo ciężko.

I praca pod ziemią nie jest wystarczającym argumentem, by odejść na wcześniejszą emeryturę?

Do czego służy wcześniejsza emerytura? Kiedyś myślałem, że skoro nie wypłaca jej pracodawca, lecz społeczeństwo – czyli ZUS – to dlatego, że średnia długość życia osób objętych świadczeniem jest krótsza niż przeciętna w społeczeństwie. Tymczasem w przypadku górników nie ma takiego zjawiska albo dawno nie było badane i nie wiemy, czy górnicy żyją krócej, a jeżeli tak, to o ile. Z kolei problem warunków szkodliwych rozwiązali w jakimś zakresie Niemcy i Czesi. Tam młodzi górnicy idą pracować w miejsca, gdzie jest to ciężkie i szkodliwe dla zdrowia. I tak pracują maksimum 15 lat. Po tym czasie przechodzą na inne stanowiska i w efekcie pracują trochę dłużej niż polscy górnicy. Przy właściwym zarządzaniu zasobami ludzkimi można by u nas na bardzo wielu stanowiskach robotniczych i kierowniczych podnieść wiek emerytalny, i to dość znacznie. Praca pod ziemią wydawców materiałów wybuchowych, elektryków w rozdzielniach, ślusarzy przy pompach głównych, dysponentów kołowego transportu podziemnego, wydawców narzędzi w komorach czy sygnalistów jest pracą, którą mogłyby wykonywać kobiety drobnej budowy – bo ani szkodliwa, ani ciężka. System emerytur górniczych jest niedostosowany do zmieniającej się rzeczywistości. To zwykłe rozdawnictwo. Na dodatek wszyscy wymienieni, jeżeli są ratownikami, to ponad 90 proc. czasu zawodowego poświęcają swojej pracy, a ta pozostała, malutka część angażu poświęcona jest na akcje profilaktyczne, ćwiczenia czy badania zdrowia. Ale to daje im przelicznik emerytalny 1,8 przez cały czas zatrudnienia. Podobnie jest z dołowymi pracownikami biurowca. O prawdziwych akcjach nie będę mówił, bo oby ich nie było nigdy. W nich zazwyczaj biorą udział ratownicy będący na stałe zatrudnieni w stacji ratowniczej.

Związkowcy twierdzą, że w zasadzie większość pracujących w kopalni spełnia kryterium, o którym mówił kiedyś Donald Tusk w drugim exposé, że pracują przy wydobyciu. A dla reszty nie opłaca się zmieniać systemu.

To zastanówmy się nad prostą rzeczą: czy człowiek, który pięć razy w miesiącu zjeżdża na dół – i to nie do ciężkiej pracy fizycznej, tylko żeby pobyć pod ziemią – może w wieku 50 lat odchodzić na emeryturę. Przywileje powinny być dla tej części załogi, która pracuje na przodkach i na ścianach. Reszta podpina się pod ich ciężką pracę. A tych pozostałych jest dużo za dużo.

Kto taki?

Wypadałoby zacząć od dyrektora kopalni i jego zastępców technicznych, którzy też mają prawo do emerytury w wieku 50 lat. Kolejni to dyspozytorzy kopalni, sprawujący z powierzchni nadzór, dyspozytorzy metanometrii, odpowiadający za wentylację w kopalni, także pracujący na powierzchni. Obowiązki realizują w biurach, jak urzędnicy. Z tego co pamiętam, dyspozytor kopalni ma pięć obowiązkowych zjazdów w miesiącu. Często nie rusza się z miejsca, ale jego dyskietka jest na dole.

Dyskietka?

Taka karta identyfikacyjna. Przepisy nakazują, by była informacja o tym, kto przebywa na dole kopalni. To wymóg bezpieczeństwa, by monitorować załogę na wypadek katastrof. Na niektórych kopalniach wprowadza się identyfikację pracowników pod ziemią, nie na nadszybiu, a w całej kopalni – niestety nie mam wiedzy, na jakim etapie ten system jest wdrożony. Działający system w każdej chwili może udzielić odpowiedzi, ilu górników i kto dokładnie przebywa w danej części kopalni. Dane są archiwizowane. To kosztowne, ale łatwe do wprowadzenia, w dodatku zyski przewyższyłyby wydatki. Bo byłoby wiadomo, kto tak naprawdę przebywa w warunkach jakichkolwiek zagrożeń. Warunki szkodliwe pod ziemią są w nielicznych miejscach.

Czyli oszustwa są na porządku dziennym?

Przede wszystkim oszustwa zjazdowe. Często jest tak, że zjazd z dyskietką szefa zalicza podwładny. Jeśli chodzi o osoby od dozoru wyższego w górę, to ich zjazd musi być wpisany w książkę zjazdów. Tu też często szef mówi do podwładnego: załatw mi wpis. A jak się wyciągnie książki zjazdów z paru lat i wie, gdzie szukać, to wystarczy porównać podpisy, by zobaczyć, że się różnią. Jak się zna system, oszustwa można wykryć. A tak – fałszerstwo goni fałszerstwo. Są całe grupy, które można o to podejrzewać. Pozwolę sobie wymienić stanowiska, na których najczęściej do nich dochodzi. Dział normowania, który ustala normy produkcji, teoretycznie robią, to pod ziemią, w praktyce zazwyczaj w biurze. Kolejni to pracownicy działu płac, którzy siedzą w biurze i dołu nie widzą jak rok długi, a potem według dokumentów okazuje się, że niemal codziennie byli pod ziemią. Ale nikt nic nie piśnie. Bo to oni zarządzają finansami pracowników, nawet tych, którzy liczą dniówki, i podają dane do ZUS. Następne w kolejce to działy przygotowania produkcji i mierniczo-geologiczny. Są wśród nich tacy, co jeżdżą pod ziemię często, ale są i tacy, co prawie w ogóle.

Ręka rękę myje?

Dokładnie. Idźmy dalej. Przepisy mówią, że na powierzchni w stacji ratowniczej musi być mechanik stacji ratowniczej. Jeśli spojrzymy na statystykę zjazdów, to się okaże, że na powierzchni nie było ani jednego mechanika, bo wszyscy mają odbity w tym czasie zjazd na dół – przecież żaden z nich nie może stracić na pensji, dodatkach za pracę w warunkach szkodliwych ani na przeliczniku do emerytury, a w rzeczywistości ma pracę miłą, czystą i przyjemną. Mechanik, tak jak wszyscy ratownicy, ma przelicznik 1,8, czyli przy wyliczaniu emerytury rok jego pracy na powierzchni w stacji liczy się jak rok i osiem miesięcy. Dalej – dział kontrolingu, czyli monitorowania kosztów produkcji. Przynajmniej w niektórych kopalniach to pracownicy na etatach dołowych. Oni, jeżeli zjeżdżają na dół, to tylko w sobotę i w niedzielę, by sobie dorobić do pensji. W dni nieprodukcyjne istnieje obowiązek kontroli wyrobisk, zwykle trwa to ok. czterech godzin, a szychta zaliczona jest cała. Etaty dołowe mają też maszyniści wyciągowi – stale na powierzchni, sygnaliści szybowi, wielu z nich stale na powierzchni, inspektorzy techniczni – podobnie. Lista jest bardzo długa. Wspominałem wcześniej o dyrektorze kopalni – on może odejść na emeryturę w wieku 50 lat i przy 25-letnim stażu jako pracownik dołowy, tak jak każdy inny od wyższego dozoru ruchu w górę. Zanim został dyrektorem, coś tego stażu zwykle ma, ale nie aż tyle, żeby mu praca zaszkodziła warunkami. Jako dyrektor faktycznie na dół zjeżdża dwa–trzy razy w roku jak na wycieczkę – do odbiorów ścian albo jak są rzeczywiście jakieś bardzo duże problemy, żeby się z nimi zapoznać.

To dlaczego nie udało się do tej pory ograniczyć przywilejów emerytalnych?

Bo gdyby dyrekcja poszła na piętnowanie tego typu zachowań, musiałaby również zmienić swoje. To proste, prawda? A drugi powód jest taki, że wydają cudze pieniądze. Dyrektor, inspektorzy inwestycji, związkowcy, nadsztygarzy działów pozaprodukcyjnych. Oczywiście nie wszyscy są oszustami, ale moim zdaniem większość z tych wymienionych kombinuje na lewo i prawo. Mają dniówki dołowe, nie jeżdżąc na dół.

Rozumiem, że skoro ktoś jest ratownikiem, to jak coś się dzieje, idzie do akcji?

Fakt, często akcja ratownicza to ogromne ryzyko. Wielu ludzi naraża życie, ale ja nie o nich mówię. Do najcięższych warunków nie pójdzie ktoś z biura, tam pójdą inni, którzy kontakt z ratownictwem mają na co dzień. Nie wiem, czy tacy, którzy raz w miesiącu jadą na dół dla wyrobienia dniówki, wiedzieliby, co robić. Ale bycie ratownikiem to dla nich świetny sposób do zaklepania sobie wysokiej emerytury. Do tego wystarczy być prowadzonym jako dołowiec i że się załapało do stacji ratowniczej. Wielu górników w przodkach nie ma pojęcia, dlaczego koszty pracy są tak olbrzymie. Wszyscy, bez względu na stanowisko, dbają o to, by móc odejść na wcześniejszą emeryturę – najlepiej, jak się uda, to ratowniczą. Po 30 latach pracy na stanowisku dołowym i jako ratownik, ma się ponad 50 lat stażu przeliczeniowego do emerytury. Ma się też znacznie wyższą emeryturę.

Czyli jaką?

5,5 do 6 tys. zł na rękę. I wiem o przypadku, że facet w wieku 20 lat poszedł do ratownictwa. I jak odchodził na emeryturę, to się okazało, że ma 50 lat życia i 55 lat stażu zawodowego. Choć nie było w tym żadnych szwindli. To patologia, ale wynikająca z przepisów. Warto przypomnieć, że kierownictwo kopalni – od głównego inżyniera w górę – także mają przeliczniki emerytalne 1,8, choć czy dotyczy to wszystkich, tego nie jestem pewien. Podczas akcji pełnią funkcję kierowników akcji ratowniczej w sztabie na powierzchni. Funkcja bardzo ważna i odpowiedzialna, ale czy szkodliwa?

A takie akcje często się na kopalni zdarzają?

Oczywiście. Media donoszą o akcjach ratowniczych, gdy jest jakiś wypadek, a akcja to zgodnie z prawem także inne, często planowe czynności, np. przewietrzanie wcześniej otamowanego wyrobiska czy usuwanie różnych zagrożeń. Za każdym razem powołuje się sztab akcji, bo tak mówią przepisy. Wtedy ci panowie są członkami sztabu i lecą im dniówki akcyjne. A posiedzą na dole z pięć godzin. Zagrożenia życia zwykle wtedy nie ma. Jeżeli kierownictwo kopalni, administracja, kadra kierownicza albo zwykli pracownicy nie jeżdżą na dół, a mają dniówki dołowe – to jest to chory i kosztowny układ. Dotyczy to mnóstwa ludzi. To też np. sygnalista na powierzchni, taki górniczy windowy obsługujący szyb – w świetle przepisów praca na powierzchni, bezpośrednio przy szybie traktowana jest jak pod powierzchnią.

Może nie muszą wcale zjeżdżać pod ziemię, żeby ciężko pracować i dostawać za to rekompensatę?

Moim zdaniem połowa załogi kopalni ma lżejszą pracę niż ktoś pracujący na kasie w markecie. I to zarówno, jeśli chodzi o wysiłek fizyczny, jak i o szkodliwość warunków pracy.

Jak to? Praca pod ziemią nie jest szkodliwa?

Dziennikarze, którzy o tym piszą, powinni pojechać do kopalni na podszybie, na przekopy, gdzie się kompletnie nic nie dzieje. Gdzie dysponent przewozu kołowego, podziemny zawiadowca stacji, może siedzieć prawie cała dniówkę w kapciach na swoim stanowisku, i tylko odbierać telefony. Musimy pamiętać , że dół to często 100 km wyrobisk. To małe miasto. A w każdym mieście zawsze jedni pracują ciężko, inni lekko – i tak samo jest pod ziemią. Na dużej części stanowisk wysiłek fizyczny jest mniejszy niż na tej kasie w sklepie. Dlatego jak ktoś jest pracownikiem dołowym, to nie znaczy, że wieku 43 lat nie jest w stanie pracować. Mówię o 43 latach, bo w ramach pakietu osłonowego przygotowanego przez rząd górnicy mają dostać 24-miesięczne odprawy czy 4-letnie urlopy i niektórzy pewnie odejdą w takim wieku. Rząd wpompuje pieniądze w ludzi. Jakaś garstka się będzie cieszyć, bo siądzie z pilotem w domu lub znajdzie inną pracę. Reszta przeżyje osobistą tragedię, a dla regionu to będzie tragedia totalna. Tak jak było w wałbrzyskim w latach 90.

To co zrobić?

Nie jestem ekspertem od uzdrawiania górnictwa, ale wiem, że trzeba usunąć patologie. Na dole ludzie są często zdegustowani tym, co się dzieje na górze. Dużo górników pracujących pod ziemią to prości ludzie z bardzo roszczeniowym podejściem do życia. Ale ci inteligentniejsi widzą, jakie są nadużycia.

Skoro oszukiwanie jest takie powszechne, dlaczego o tym nie słychać?

Bo zmowa jest wygodna dla wielu ludzi. Od lat jest możliwość identyfikacji pracowników pod ziemią. Gdyby wprowadzono takie systemy, oszustwa nie byłyby takie łatwe. Niestety, nie ma chęci do wdrożenia takich rozwiązań. A przecież większość górnictwa to firmy państwowe lub z udziałem państwa. A ZUS jest czyj? Też państwowy i gdyby miał dostęp do identyfikacji pracowników na dole, to większość załogi nie miałaby wcześniejszej emerytury albo byłyby one niższe. I ZUS tyle by nie wydawał na świadczenia. Górnictwo jest chore od środka, chora jest sytuacja na kopalniach, tam się dzieje tyle złych rzeczy, że nic dziwnego, że kopalnie upadają. Mówię tak dużo o sprawach pracowniczych, bo koszty pracy to 60 proc. ceny węgla. Jasne, prościej jest zamknąć kopalnie i zwolnić ludzi, ale może lepiej byłoby płacić im tylko za to, co robią uczciwie.

Czyli mniej?

Na pewno mniej, bo wielu nie zasługuje na tyle, ile dostają. Jeśli ktoś świadomie bierze nienależne mu świadczenia finansowe, to po prostu kradnie. Powtórzę w tym miejscu, że nie mam na myśli wszystkich pracowników kopalni. Wielu z nich bardzo ciężko pracuje, jedni fizycznie, a inni umysłowo, ale ciężko i uczciwie. Szkoda tylko, że jest ich mniejszość.

Mówimy o przestępstwach, które mogą być ścigane i karane?

Jeśli pyta pan o coś, co można nazwać aferą kryminalną, to nie mam wiedzy na ten temat. Niegospodarności jest dużo, ale nie jestem w stanie powiedzieć, czy chodzi o nadużycia, za które grożą zarzuty. Gdybym wiedział, pewnie bym to zgłosił prokuraturze.

A co z systemem kontroli? Nie działa?

Są audyty czy kontrole, ale nieskuteczne, bo zwykle zapowiedziane. Wcześniej idzie sygnał: „Będzie audyt, będzie urząd górniczy – przygotujecie się”. Nie wiem jak w innych firmach, ale w górnictwie to nagminne.

Związki zawodowe to też problem?

Potężny. To w dużej części populistyczne organizacje. Nie jestem im jednak całkowicie przeciwny – powinien być obrońca pracujących, bo niekontrolowany pracodawca jest skłonny do nadużyć. Ale mówimy o jednej, góra dwóch organizacjach w jednej firmie, a nie o ponad 40. Dużo związkowców, których znałem, to nie osoby chętne do pracy, tylko do działania związkowego, do krzyczenia czy robienia zadymy. Do bronienia wszystkich i wszędzie. W efekcie na kopalni praktycznie nie ma szans, by zwolnić złego pracownika, a bez takiej możliwości nie można zbudować normalnie funkcjonującej firmy. Ludzie mają po 150–200 dni chorobowego w roku z różnymi symbolami chorób i nie da się ich zwolnić, bo związki staną murem za pracownikiem, który jest ich członkiem. A przecież jak jest taki chorowity, to nie powinien pracować pod ziemią. Niektórych takich cherlawych znałem, na zwolnieniach kręcili własny biznes.

A inne słabości branży?

Na kopalniach jest tyle patologii, że to, iż funkcjonują, to istny cud. Mogę jeszcze opowiedzieć o czasie pracy górników. Przepisy mówią, że czas pracy górnika to 7,5 godziny od zjazdu do wyjazdu, a jeśli temperatura na stanowisku pracy jest powyżej 28 stopni, to 6 godzin. Pod ziemią jest 100 km wyrobisk, a górnik musi dotrzeć na stanowisko. I górnik z pierwszej zmiany zwykle zjeżdża na dół między 6 a 6.30, spóźnialscy zjeżdżają często o 6.50. Na stanowisko docierają, często na piechotę, po ósmej, nawet pół do dziewiątej. Taki górnik usiądzie, coś zje, bo się już zmęczył drogą. Popracuje trzy godziny i zbiera się do wyjścia. A jak pracuje w wyższej temperaturze, wyjdzie wcześniej. Już o 12 ma prawo do wyjazdu, ale żeby zdążyć, o 11 musi być pod szybem. Więc o 10.30 składa narzędzia. Zdaję sobie sprawę, że dotarcie do stanowiska pracy zajmuje czas i nie krytykuję ludzi, że pilnują swojego interesu. Ale jak ma się górnictwo opłacać, skoro przy takiej organizacji efektywny czas pracy pod ziemią bywa bardzo krótki. A przecież są metody, by to zmienić – np. na Bogdance, pod ziemią, wszystkich ludzi dowozi się do stanowisk pracy. To bardziej nowoczesna kopalnia, dlatego lepiej funkcjonuje. Na Górnym Śląsko doszło trochę maszyn i techniki, ale organizacja jest jak za komunizmu. To system zarządzania z lat 70.

Jest na to jakieś lekarstwo?

Jeśli państwo miałoby zbankrutować z powodu czterech kopalń, to logiczne, że należy je zamknąć. Ale jeśli można je reformować, to należy je reformować, a nie zamykać. Bo to będzie tragedia dla regionu. Brakuje jednak ludzi , którzy odważyliby się reformować górnictwo od środka. Bo jak się znajdzie twardy człowiek, to go zniszczą związki. Tak było z Mirosławem Tarasem, byłym szefem Kompanii Węglowej, który przyszedł z lubelskiego węgla i zaproponował likwidację pięciu kopalń. Jego wyrzucono z pracy, a dziś rząd realizuje jego plan. Bo ci, którzy chcą naprawdę reformować górnictwo, będą dla branży persona non grata. Naruszają za dużo interesów. O zmiany w górnictwie jest bardzo trudno, nie da się tu zrobić rewolucji, to musi być ewolucja. Pytanie, ile kopalń zostanie po drodze zamkniętych.

To może je sprzedać?

Jestem za.

A co z planem restrukturyzacji?

Powtórzy się sytuacja sprzed lat. Związki zawodowe nie zgodzą się i będzie awantura. Jak dojdzie do reformy w proponowanym kształcie, to będzie rok, dwa lata spokoju, a potem kolejne kopalnie trzeba będzie likwidować. I tak się będzie wygaszać górnictwo. Bo reformy prowadzone z zewnątrz nie przynoszą rezultatów. Zobaczmy, co się dzieje w kopalni Brzeszcze. Słyszałem, jak jeden z górników się skarżył: niedawno wyremontowali nam łaźnie, zrobili nowy zakład przeróbczy, a teraz mamy iść do likwidacji. To absurdalne, bo to tak, jakbym wyremontował własne mieszkanie, by je potem podpalić. Ale pokazuje brak odpowiedzialności osób, które zajmują się górnictwem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

 • Ludwik(2015-01-23 09:30) Odpowiedz 286

  Wypowiedź raczej nie należała do "górnika". To kolejna manipulacja dla zachłyśniętych UE i wolnym rynkiem. Tym co wierzą że praca pod ziemią może być lzejsza i bardziej komfortowa niż w kasie proponuję choć raz zjechac do prawdziwej kopalni - nie wieliczki na kilka godz. Też chciałbym aby decyzje polityczne nie skłocały społeczeństwa i te kilkanaście kopalni skupionych wokół KW zaczęło normalnie funkcjonowac! i to nie tylko górnictwo..choć już większość przemysłu w PL zostało skutecznie zlikwidowana! walczmy o podstawy gospodarki. o produkcje wydobycie surowców i technologie.

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • górnik(2015-01-26 07:44) Odpowiedz 243

  Trochę prawdy, a trochę ściemy, przykładowo jakby górnik był u nas o 11 pod szybem to by go dyscyplinarnie zwolnili.

 • dindon(2015-01-26 06:11) Odpowiedz 223

  Takim językiem nie posługuje się 50letni górnik, to tekst kogoś mądrzejszego, bardzo dobry tekst. Tyle że to samo dotyczy np.strażaków - 15 lat pracy i emeryturka. Obojętnie czy siedział za biurkiem czy gasił pożary. Policjanci, żołnierze, to również emerytura po 15 latach pracy, to śmieszne do szkoły chodzili 8+4+5=17 lat, żeby potem krócej o dwa lata pracować. Polacy mogliby być bogatym narodem, no ale ciągle muszą składać się na garstkę cwaniaków. Jest jeszcze coś gorszego. Ci cwaniacy nieraz są w stanie wydać 1mln zupełnie bez sensu po to tylko żeby dostać łapówki 20 tys. Jest na to rada, wszystko sprywatyzować. Ale na to nie pozwolą Partie. Wszystkie. Bo to cwaniaki.

 • Tomek(2015-01-21 12:14) Odpowiedz 181

  Naprawdę górnik wypowiada się na poziomie co najmniej literata. Świetny zasób słownictwa, budowanie zdań, chyba skończył polonistykę zanim poszedł do pracy w kopalni. Świetny artykuł ;)

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • ślązak(2015-01-19 20:01) Odpowiedz 153

  Ludzie zrozumcie wreszcie że te wszystkie artykuły o górnikach i kopalniach ,że państwo dotuje środki publiczne czyli podatników do kopalń to jedna wielka ściema , wystarczy troszeczkę pomyśleć i skojarzyć kilka faktów żeby wydedukować że PO , PSL wraz z niektórymi mediami chcą skłócić naród . To tylko szczucie człowieka przeciw człowiekowi w Polsce . Oto właśnie chodzi rządowi . Skłóconym narodem łatwiej rządzić .

 • NAWIK83(2015-01-19 00:19) Odpowiedz 133

  SZKODA ZE MOWI TAKIE BREDNIE DOPIERO JAK JEST NA EMERYTUZE I JAK PIEKNIE NIE POGORNICZEMU TAK JAKBY PISAL TO JAKIS POETA

 • Dorn(2015-01-19 19:54) Odpowiedz 122

  Piszesz o pracownikach na L4, ale pamiętaj że muszą odrobić każdy dzień chorobowego! To znaczy jeśli pracownik przepracował 25 lat na dole ale miał w tym 5 lat chorobowego to musi jeszcze przepracować 5 lat bez dnia zwolnienia żeby dostać emeryturę.

 • aaaon(2015-01-19 00:14) Odpowiedz 121

  to po co sam poszedles na emeryture

 • gornik(2015-01-19 00:03) Odpowiedz 73

  Zgadzam sie i potwierdzam...caly tekst to czysta prawda...kilka lat ciezko pracowalem, potem praca zwiazkowa, na dniowkach dolowych i majac 44 lata przeszedlem na emeryture...Szczesc Boze

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • lukas(2016-01-16 22:07) Odpowiedz 71

  jak najbardziej podział, Wydobycie 25 lat reszta do 67. Bo w przodku czy w ścianie człowiek nie jest w stanie tyle je..ć. Bo szlak chce trafić jak się gada z chłopem co robił w szybowym cz w jakimś przewozie i oni powiedzą że się strasznie narobili...śmiech

 • Czesiek(2016-03-17 20:56) Odpowiedz 61

  Ja też jestem Górnikiem i pracowałem na kopalni i w pełni się zgadzam z tym co jest w tym artykule to jedna wielka mafia. Pracowałem w Przodku żelazo v32/10 v3211 i 12 ciężkie ale zwolniłem się po 10 latach tyrania. Szkoda zdrowia i tą świadomość że inni jak patrzysz to lecą w hu*a na dole. Wolę pracę za granicą przynajmniej mają inni szacunek do roboty jaką wykonuję. Szkoda mi tylko kolegów, ale ich wybór

 • opt(2015-01-22 12:57) Odpowiedz 62

  Nie powiedział nic nowego , wszyscy to wiedzą tylko nie rząd. Znam takiego młodego emeryta górniczego, który mówił ,że na dole mógł zorganizować sobie drzemkę, a teraz jako kierowca przychodzi do domu zmęczony, w kopalni wypoczywał za wielkie pieniądze a teraz haruje za grosze.

 • student gornictwa(2015-01-18 22:51) Odpowiedz 50

  Bylem na praktykach w KGHM I bylem miesiac codzinnie pod ziemia I wiem jak tam jest. Troche racji w tym tekscie ale wg mnie bardzo przesadzone jest wszystko. Szkoda ze nie wspomnial o tym ze polskie gornictwo jest najbardziej opodatkowanym gornictwem na swiecie ( info z uczelni )

 • Szela(2015-01-20 16:04) Odpowiedz 40

  Nie wiem co myslec, czy jest to prowokacja? bo sa wypowiedzi z ktorymi sie zgodze ale i sa wypowiedzi nie prawdziwe czy nie jest to czysta prowokacja i po to zeby sklocic spoleczenstwo zwlacza ze artkow wyszedl po podpisaniu umowy rzad gornicy cos mi tu smierdzi

 • mazurak(2015-01-19 20:36) Odpowiedz 41

  Oj wydaje mi się, że to nie był żaden wywiad...zbyt łdne słowa, pisane jak pod dyktando ale dużo prawdy napewno w tym jest

 • GSPC(2015-01-19 00:59) Odpowiedz 40

  I po co to pisanie tych żenujących artykułów przez kogoś kto nie ma pojęcia o pracy na dole bo jak już napisałem wcześniej górnikiem to on nie jest ,jeśli to prawda iż tak się wypowiadał. Tu poniżej "ratownik" ma rację miliony wypływają po przez firmy obce a nie takie głupie gadanie czy ktoś ma pojęcie ile tak naprawdę zarabia się na dole słuchacie i czytacie takie paranoidalne sumy nie można tego słuchać jeśli jest taka średnia jak podają to gdzie do cholery jest reszta moich pieniędzy !!!

 • Xxx(2015-01-20 16:24) Odpowiedz 30

  Ludzie i wy wierzycie w takie brednie!!! Autorem wypowiedzi nie jest były górnik lecz bujna wyobraźnia dziennikarza, który się wypowiada na temat o którym nie ma pojęcia. Niech zjedzie i przepracuje jedną szychte, będzie mógł sprawdzić jak to jest przemieszczać się w trudnych warunkach, jeść ze szczurami i załatwiać się w jakimś kącie, w którym kolejna zmiana będzie jadła swoje śniadanie. Może najwyższy czas napisać artykuł o tym ile państwo zarabia na górnictwie!!! Gdzie są te wszystkie podatki ściągane za każdą wydobyta tonę węgla!? Nic dziwnego że nasz węgiel jest drogi skoro zanim trafi do odbiorcy musi przejść przez kilka par rąk które nakładają na niego kolejne opłaty. W czym winni są zwykli górnicy, którzy wykonują swoją pracę, przecież to nie oni zarządzają wydobytym węglem...
  Nie jestem pracownikiem kopalni i nigdy nie byłam.

 • miner(2015-01-21 13:15) Odpowiedz 30

  IMAN nie obraź się ale głupio piszesz.Ktoś ci głupot nagadał i się powtarzasz.
  Dla przykładu z 7 miliardów jakie Państwo dostało od kopalń 1,4 miliarda w różnych formach dostały kopalnie. Policz sobie ile Państwu zostało.
  Ktoś tu poruszył ważny temat,ja podam inny przykład.Dlaczego śrubka , która w castoramie kosztuje 30 groszy kopalnia musi kupić za 1 zł?
  To właśnie kopalnie się doi z każdej strony tylko nikt tego tematu nie chce ruszyć!!!
  W Polsce kopalnie płacą najwięcej podatków na świecie,jest ich o ile się nie mylę 36 porównując z Czechami gdzie jest ich 24 możemy sobie w piasku pokopać.

 • Nie z oddziału przodkowego !(2015-01-25 10:45) Odpowiedz 20

  głupio gada .. gdyby nie inne oddziały to przodki i ściany by nie funkcjonowały .. każdy na to pracuje i każdy zasługuje na to tak samo a mają wypłacone odpowiednio więcej od oddziałów poza przodkowych ! moje zdanie :)

 • betonik114(2015-01-19 21:39) Odpowiedz 20

  Ciekawe czy byłby taki mądry jakby musiał harować jeszcze 10 lat jak to opowiada baran już siedzi na dupie i pierdzi w stołek w chałupie .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama