statystyki

Nie tylko rodzice niepełnosprawnych: Policjanci i nauczyciele też zgłoszą się do Tuska po podwyżki

autor: Grzegorz Osiecki26.03.2014, 07:30; Aktualizacja: 26.03.2014, 10:23
Donald Tusk podczas spotkania z rodzicami dzieci niepełnosprawnych, którzy okupują Sejm

Donald Tusk podczas spotkania z rodzicami dzieci niepełnosprawnych, którzy okupują Sejmźródło: newspix.pl

Premier podczas jednego popołudnia w Sejmie znalazł 180 mln zł na opiekunów dzieci niepełnosprawnych. W kolejce po podwyżki stają więc nauczyciele i mundurowi.

Reklama


Reklama


SLD zapowiedział zgłoszenie poprawki, która podwyższy świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci do wysokości minimalnej pensji nie od 2016 r., jak chce rząd, ale już od tego roku. Głosowanie w tej sprawie będzie pierwszym testem, na ile stabilna jest koalicja wobec żądań płacowych w kampanii wyborczej. – To maksimum tego, co możemy zrobić – mówił premier wczoraj po posiedzeniu rządu.

Jednak to będzie dopiero początek nacisku na rząd rozmaitych grup, które będą chciały przeforsować własne postulaty. O podwyżki na pewno będą walczyli nauczyciele. Jak się dowiedzieliśmy, ZNP wystąpi do Ministerstwa Edukacji Narodowej z wnioskiem o podwyżki wynagrodzeń nauczycieli w 2015 r. Jakiej wysokości miałaby być podwyżka, jeszcze nie wiadomo. Związkowcy naradzają się, jak podbić stawkę. Poprzednia podwyżka wynegocjowana w 2011 r. weszła w życie rok później i wyniosła 3,8 proc.

Koszt podobnej podwyżki, nawet gdyby weszła w życie 1 września i objęła ostatnie cztery miesiące roku, przekroczyłby 500 mln zł. A wyjściowa propozycja ZNP do negocjacji z rządem na pewno będzie sporo wyższa. – Rok 2015 byłby czwartym kolejnym rokiem bez wzrostu wynagrodzeń tej grupy zawodowej – uzasadnia żądanie rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis. Ale to argument, do którego może się odwołać wiele grup.

O podwyżkę będą zabiegały także inne działy budżetówki

Policja chce się powołać na obietnicę Donalda Tuska, w której premier zapowiedział możliwość takiej podwyżki w expose, o ile pozwoli na to sytuacja. – Będziemy występowali, by premier wywiązał się z zapowiedzi podwyżki o 300 zł w ostatnim roku tej kadencji i by zostało to uwzględnione w założeniach budżetowych na 2015 r. – zapowiada Andrzej Szary, przewodniczący wielkopolskiego zarządu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Koszt takiej podwyżki dla żołnierzy i policjantów to niemal 650 mln zł.

O podwyżkę będą zabiegały także inne działy budżetówki. Znaczna jej część ma fundusz płac zamrożony od 2008 r. Do pojedynku z rządem szykują się inne związki zawodowe. Będą chciały szybszego wzrostu płacy minimalnej i wyższej waloryzacji emerytur. Tegoroczna z powodu niskiej inflacji wyniosła 1,6 proc. Choć sprawiła, że wzrost emerytur nadążał za wzrostem płac szybciej niż w poprzednich latach, to procentowo i kwotowo była najniższa od lat.

Sojusznikiem rządu w tłumieniu apetytów na duży wzrost wydatków z budżetu może się okazać Bruksela. Polska cały czas jest w procedurze nadmiernego deficytu. Jeśli wydatki eksplodują, posypią się kary.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

  • bezpartyjny(2014-03-26 07:47) Odpowiedz 00

    Nauczyciele i policjanci to nie kalekie dzieci.
    Dziennikarze i pseudo-dziennikarze nie dzielcie społeczeństwa , a wyjaśniajcie tę różnicę.

  • Jan(2014-03-26 18:01) Odpowiedz 00

    a budżetówka za co ma 13,14-ki ,przeciez nalezy sie za wypracowane zyski, tez im przeswietlic płace , okaż esie ile zarabiaja

  • viza(2014-03-26 19:59) Odpowiedz 00

    chcesz dobrego pracownika tusku złodzieju to dawaj mu co roku podwyżkę i czy to będzie nauczyciel który jak oczekujecie ma być zawsze do dyspozycji i usmiechniety czy ktokolwiek, ceny rosną a oni podwyżki pensji robią co 4 - 5 lat złodzieje i oszuści a sobie ciagle dokładają

  • wkurzony(2014-03-26 18:52) Odpowiedz 00

    Witajcie, aż się dziwię, że nie ma jej tu jeszcze. Wiem jednak,że za chwilkę wyskoczy- nasza wyszczekana, najbardziej wykształcona, zapracowana, zarazem najgorzej opłacana FILOLOGINI. Ciekawe, kto jej płaci za te wywody.

  • polak(2014-03-26 18:28) Odpowiedz 00

    ten kraj pod rządami tego mordercy rudego Tuska już nie istnieje, ten idiota doprowadził do katastrofy ten chory kraj, rudy musi zginąć. jak najszybciej.

  • Chory i dumny z rodziców(2014-03-26 18:19) Odpowiedz 00

    Pracuję w spółdzielni inwalidów od 38 lat i zarabiam 1680 zł brutto,i nie domagam się podwyżki. Chcę aby rodzice dostali po 1680 zł brutto na opiekę nad swoimi dziećmi niepłnosprawnymi. Tylko chorzy ludzie nie widzą co przeżywają rodzice tych chorych dzieci. Sam jestem niepełnosprawny i wiem jak ciężko było rodzicom w rehabilitacji mnie chorego.Ile pieniedzy szło. Niczego się nie dorobili,ale stanąłem na nogi i mogłem zacząć pracę i nie być na garnuszku biednego państwa-jakim jest Polska.

  • DO BOJU(2014-03-26 18:08) Odpowiedz 00

    DO BOJU, DO BOJU, DO BOJU, DO BOJU

  • beti(2014-03-26 18:07) Odpowiedz 00

    do jan - budżetówka nie ma 14,to górnicy mają 14, zacznij się leczyć na nogi, bo już na głowę za późno

  • nie wytrzymam(2014-03-26 18:05) Odpowiedz 00

    PRACOWNICY SANEPIDÓW od 2008 r. nie dostali ani grosza podwyżki, po 35 latach pracy mam 2100 zł brutto, zgroza, jak ja nienawidzę tego kraju, wegetuję a nie żyję, WYJDŹMY NA ULICE, DOSYĆ BIEDOWANIA

  • ,(2014-03-26 18:09) Odpowiedz 00

    nauczyciele, policjanci i pielęgniarki już byli

  • ela(2014-03-26 20:08) Odpowiedz 00

    człowiek pracuje i czeka latami na podwyżkę a jak już jest to prawie jej nie widać sejmowi złodzieje

  • Emerytka(2014-03-26 15:21) Odpowiedz 00

    Jestem emerytka po 35 latach nie mam minimum płacy tez jadę do sejmu po podwyżkę

  • nauczyciel(2014-03-26 15:21) Odpowiedz 00

    Jestem nauczycielem i nawet nie śmiem myśleć o podwyżce. Rodzice dzieci niepełnosprawnych zasługują nawet na więcej niż minimalna płaca. Ich codzienna praca to nie lada wyczyn fizyczny i psychiczny. ALE ICH PŁACA POWINNA BYĆ ZRÓŻNICOWANA, adekwatnie do stopnia niepełnosprawności, a stopni mamy 4...

  • miro(2014-03-26 16:24) Odpowiedz 00

    nie dla podwyzek nauczycielom i policjamtom!!! dosyc ich przywilejow! trzynastki, czternastki, nagrody, urlopy roczne, 100% chorobowego - ILEŻ MOZNA???

  • Procedura nadmiernego deficytu(2014-03-26 13:13) Odpowiedz 00

    Polska juz dawno te procedure nadmiernego deficytu powinna zamknac.

    Od samej sluzby zdrowia, przy nakladach ogolnych 100-110 mld zl, do budzetu powinno wplywac co najmniej 20 mld zl w postai PIT, VAT itp.

  • dfghj(2014-03-26 14:09) Odpowiedz 00

    rzad to banda oszustów i złodziei jak najbardziej nalezy sie tym matkom bo na pewno nikt nie chciał by miec tak bardzo chore dzieci ,zal mi tych rodzin

  • W Polsce....(2014-03-26 13:29) Odpowiedz 00

    W Polsce juz tak jest.
    'Kto pali opony ten zyskuje'.

  • marian(2014-03-26 13:07) Odpowiedz 00

    Przestańcie straszyć. Nikt nie przyjdzie po żadne podwyzki. No chyba, że darmozjad Duda i inne związkowe pasibrzuchy robić polityczne zadymy przed wyborami.. ten protest rodziców niepełnosprawnych dzieci jest naprawdę ochydny. Poczatkowo ich rozumiałem ale im więcej informacji do mnie docierało nabierałem do nich odrazy. Nie zgodzili się na projekt ustawy rządu mimo, że dostaną prawie równowartość pensji minimalnej(ubruttowionej) już za 8 m-cy!. Chodzi o coś innego. Chcą napisać ustawę, w której będzie można brać tę płacę minimalną i jeszcze móc do tego dorabiać!. To już jest kpina, zwłaszcza, że te Panie mają również małżonków całkiem niezle zarabiających! Jak to się ma do ludzi na rentach socjalnych i normalnie pracujących za płacę minimalną i utrzymujących rodziny! Tych ludzi nie stać nawet, żeby iść do kina całą rodziną rodziną a najgłośniejsza Pani tleniona blondynka spędza wakacje w chorwacji. Nie zazdroszczę ale przyjmowanie pomocy podatnika zobowiązuje do tłumaczenia się z niej. To naprawdę jak mówił Premier nie jest grupa społeczna najuboższa i najbardziej potrzebująca w tym kraju. Państwo powinno pomóc w opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym i robi to!. Są ośrodki, wolontariusze, można zostawić pod opieką i iść uczciwie do pracy. Państwo daje też zasiłki opiekuńcze...Tyle na ile stać. A ci rodzice niech nie zapominają, że żądają etatu za wykonywanie obowiązków alimentacyjnych wobec własnych dzieci i powinni również dźwigać część ciężaru jaki zgotował im los a nie przeżucać to w całości na podatników! Nie tak się prosi o pieniądze na które ktoś ciężko pracował. A druga sprawa to uparte forsowanie przez protestujących jednakowego traktowania wszystkich niepełnosprawnych. Jedna z matek, która ma dziecko niewidome żąda bezczelnie takich samych świadczeń jak matki mające dzieci całkowicie sparaliżowane, które trzeba dźwigać, karmić, oklepywać odleżyny i non stop czuwać. A ten facet Kozłowski to wogóle stracił mój cały szacunek słowami o Ukrainie. Krótka pamięć. Lata temu to dla nas pomagały ktaje bogatsze, żebyśmy stanęli na nogi, kraj zaczał funkcjonować , po to żey było i na inwalidów. A ten Pan widzi tylko czubek własnego nosa. Tylko jemu się należy. On nie jest zdolny do pomocy innym. Wiecie, że na Ukrainie z wypisem ze szpitala dostaje się rachunek za strzykawki, leki itp? Ja też mogę po chamsku powiedzieć co mnie obchodzi nieszczęście tego Pana i wolałbym żeby moje podatki szły na drogi niż na cudze ułomki. Ach szkoda gadać. nikt nie ma jaj w sejmie żeby pogonić tych leserów...