statystyki

Co po referendum w Warszawie? Kłótnia prawników o to, jak interpretować przepisy

autor: Tomasz Żółciak, Zofia Jóźwiak31.07.2013, 07:54; Aktualizacja: 31.07.2013, 11:14
Hanna Gronkiewicz-Waltz

Hanna Gronkiewicz-Waltzźródło: newspix.pl

Jeżeli warszawiacy odwołają prezydent miasta Hannę Gronkiewicz-Waltz, to najpewniej będziemy mieli wcześniejsze wybory.

Reklama


Reklama


Referendum o odwołanie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz wydaje się przesądzone. Jego organizatorom udało się zebrać niemal ćwierć miliona podpisów i złożyć je w ratuszu. Ale część mediów twierdzi, że nawet jeżeli do referendum dojdzie i większość z jego uczestników opowie się za odwołaniem prezydent, wcale nie będzie to oznaczało, że Hanna Gronkiewicz-Waltz przestanie rządzić stolicą. „Gazeta Wyborcza” powołuje się na ekspertów Krajowego Biura Wyborczego, których zdaniem Rada Warszawy (PO ma w niej większość) będzie mogła się sprzeciwić przeprowadzeniu przedterminowych wyborów, a wówczas, do czasu wyborów w listopadzie 2014 r., ratuszem kierowałaby osoba „pełniąca funkcję prezydenta” (nie komisarz), wyznaczona przez premiera. I ponoć nic nie stoi na przeszkodzie, aby osobą tą była odwołana prezydent.

– Żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Na razie to dzielenie skóry na niedźwiedziu, trzeba poczekać na weryfikację głosów. Doświadczenie pokazuje, że w wielkich miastach średnio ok. 40 proc. podpisów nie spełnia warunków formalnych lub się powtarza – tak komentuje tę sprawę w rozmowie z DGP Zofia Trębicka, radna PO.

Jednak w rzeczywistości jeżeli do referendum dojdzie, to warszawska rada raczej nie będzie miała nic do powiedzenia. Sprawa wymaga interpretacji kilku ustaw – m.in. o samorządzie gminnym i o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Ta ostatnia została wprawdzie uchylona przez prawo wyborcze, ale jeszcze przy wyborach w bieżącej kadencji zachowuje ważność.

Z opinii PKW wynika, że wybory w okresie od 6 do 12 mies. przed końcem kadencji są możliwe (z kalendarza wyborczego wynika, że mogłoby dojść do nich w styczniu 2014 r., a więc 10 miesięcy przed upływem obecnej kadencji), choć rada gminy może podjąć decyzję o ich nieprzeprowadzeniu. Z taką interpretacją przepisów nie zgadza się Dariusz Kacprzak, ekspert od samorządu terytorialnego. – W takim wypadku, jaki ma miejsce w Warszawie, rada miasta nie podejmuje żadnej uchwały. Gdy prezydent zostaje odwołany w drodze referendum, rada nie stwierdza uchwałą wygaśnięcia jego mandatu, tym samym nie może wstrzymać przeprowadzania wyborów – wyjaśnia ekspert.

Krzysztof Izdebski, ekspert prawny Stowarzyszenia Sieć Obywatelska – Watchdog Polska, zwraca uwagę, że nieprawdziwe jest przytaczane przez niektórych twierdzenie, że na rok przed końcem kadencji nie przeprowadza się wyborów wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast.

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, opinia PKW dotycząca wyborów została sporządzona jeszcze w 2009 r., gdy odwoływano burmistrza Brwinowa. Nie znalazła jednak wtedy zastosowania, bo referendum okazało się nieważne. Opinia PKW nie jest też wykładnią prawa i ostatecznie to premier zadecyduje, czy wybory w stolicy się odbędą.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

 • do 5(2013-07-31 21:16) Odpowiedz 00

  Wiktorze Z. z Lubina ...
  Kup sobie czapkę i nałóż na ... łysinę,
  bo ostatnie lipcowe upały nadtopiły Ci ... nieliczne sprawne jeszcze
  ...szare komórki.
  To jest ... bezsporna prawda !!!
  Onegdaj byłeś PO-owcem, później krzewicielem i fanatykiem POPIS-u,
  a teraz jesteś jeno ... płatnym ... siermiężnym klepaczem w klawiaturę.

 • nk(2013-07-31 22:07) Odpowiedz 00

  Gronkiewicz jest złym prezydentem... tak mówią ci co są zwolennikami PIS.
  Czy wy chcielibyście prezydenta tak marnego jak L.Kaczyński ???
  Ja nie chcę... i pójdę na to referendum głosując przeciw.
  Jak sobie pomyśle ze PIS miałby rządzić ...to zimny pot mnie zalewa.

  Juz widzę ten 40 metrowej wysokości pomnik Lecha Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim...
  Już widzę te marsze co dzień Rydzyka i całej tej ferajny...
  O nie... nigdy.

  Wolę Gronkiewicz - PRZYPOMNĘ - to ona zrobiła porządek z tymi "kupcami" na Placu def. Kaczyński - bał się cokolwiek robić !!!

 • Alek(2013-08-01 00:25) Odpowiedz 00

  @nk
  Jak chcesz poprzec HGW to nie glosuj w ogole. Idac na te chucpe i nawet glosujac przeciw zrobisz i jej i Warszawie niedzwiedzia przysluge.

 • Mierniczy(2013-08-01 00:36) Odpowiedz 00

  Zbierający podpisy popełnili błąd. Powinni bowiem na kartach zapisać w sprawie odwołania prezydent i rady miejskiej. Wtedy, w przypadku ważnego referendum, jeśliby większość była za odwołaniem, wybory musiałyby się odbyć tak, jak miało to miejsce w Elblągu.
  W ten sam sposób próbowano też w Łodzi, ale zabrakło odpowiedniej liczby podpisów i referendum się nie odbyło.

  W przypadku, gdy zaś do końca kadencji jest tak krótko, to rada miejska się wypowiada w uchwale, czy chce, aby były wybory. W Łodzi tak się zdarzyło po odwołaniu J. Kropiwnickiego. I wówczas władzę otrzymał pełniący funkcję prezydenta, wskazany przez premiera platformiarz.

 • KALIF(2013-08-01 08:35) Odpowiedz 00

  BUFETOWA TO KNAJPY
  Kidawa ma komisarza w kieszeni. To czołowa postać pań kochajacych bezgranicznie herr tuska, i gotowa zrobić dla niego wszystko, włącznie z całowaniem go w... - przy każdej nadarzajacej się okazji.

 • John(2013-07-31 08:32) Odpowiedz 00

  Gronkiewicz-Waltz jest bardzo zlym prezydentem Warszawy , musi zostac odwolana.Mam nadzije , ze referendum pomorze jej odsuniecie od zlego i nieudolnego rzadzenia.

 • do 1 - tak tylko ... na marginesie(2013-07-31 13:30) Odpowiedz 00

  Czyżby druga lista (z uzasadnieniem ... "merytorycznym")... o referendum ?
  Dla Biura Wyborczego ... niepełny IP... i Nick ... chyba nie wystarczą ?
  Oj ... "pomorze", "pomorze" John ... jak niedouczonemu kadzidło.

 • żenada do kwadratu(2013-07-31 13:42) Odpowiedz 00

  Ta prezydentura to śmiechu warta. Pani Gronkiewicz niech lepjej zabawia wnuki do rządzenia taką metropolią trzeba mieć ogromny talent i wiedze a nie tylko być politycznym funcjonariuszem.

 • haha(2013-07-31 14:32) Odpowiedz 00

  chołota z PO przyspawała sie do kotyta

 • taka jest prawda(2013-07-31 14:33) Odpowiedz 00

  ścierwa z PO chcą dalej kraść

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama