statystyki

Basil Kerski: Dziś całe dziedzictwo Solidarności redukowane jest do Kaczyńskiego. To się nie uda [WYWIAD]

10.08.2017, 20:30; Aktualizacja: 11.08.2017, 07:57
Basil Kerski, fot. Maksymilian Rigamonti

Basil Kerski, fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Kiedy rozmawiam za kulisami z politykami, którym dzisiejsze poglądy Wałęsy nie odpowiadają, to słyszę: w 1980 r. był wielkim liderem. Rzadziej się mówi o konkretach, o tym, jak wielki był w stanie wojennym. Jest konfrontowany z absurdalnymi zarzutami, ale nie usłyszałem, żeby ktoś przypomniał, jak się zachowywał w izolacji, w internowani - uważa Basil Kerski, polsko-niemiecki menadżer kultury, redaktor, politolog i eseista pochodzenia polsko-irackiego, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku w wywiadzie z Magdaleną Rigamonti.

Reklama


Pan jest Polakiem?

Prawdziwym? Jeśli chce pani zapytać, czy mam polskie obywatelstwo, to tak, mam.

A nigdy pan z niego nie zrezygnował?

To akurat bzdura powtarzana w internecie za skrajnymi mediami. Mam polskie obywatelstwo, nigdy go nie straciłem, nie rezygnowałem, nawet o tym nie myślałem. Wie pani, moi rodzice tu w Gdańsku, na Akademii Medycznej, przeżyli Marzec ’68. Moja mama codziennie do mnie dzwoni i mówi, że już raz przeżywała tę atmosferę nienawiści, tę paranoję, to szukanie haków, dzielenie Polaków na prawdziwych i nieprawdziwych, napuszczanie jednych na drugich. Jeśli na podstawie biografii mojego ojca Irakijczyka, człowieka, który wyszedł z piekła – bo Irak to było powojenne piekło – i biografii mojej mamy buduje się obraz mnie, „nieprawdziwego” Polaka, to znaczy, że blisko nam do Marca ’68, blisko.

Pan ma w sobie element niemiecki i iracki.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (14)

  • mam ten kraj w tyle(2017-08-10 21:10) Zgłoś naruszenie 2124

    Solidarność to projekt SB, a że się przyłaczyło sporo tumanów to tylko oznacza sukces SB. Obojętnie co by się stało Polacy, godnym zaufania jest tylko Antoni Macierewicz

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • remick(2017-08-11 10:41) Zgłoś naruszenie 118

    "Dziś całe dziedzictwo Solidarności redukowane jest do Kaczyńskiego."? Jak sie lewacka prase czyta, powiedzialbym ze "Dziś całe dziedzictwo Solidarności redukowane jest do agenta SB Bolka.".

    Odpowiedz
  • Sami się zredukowali...(2017-08-11 08:33) Zgłoś naruszenie 95

    Najpierw Wałęsa przypisał zasługi wyłącznie sobie a resztę styropianowców pogonił... Potem styropianowcy podpięli się pod przeróżne partie polityczne i słuch o nich zaginął

    Odpowiedz
  • Pan Murzyński - Filipiński(2017-08-11 00:28) Zgłoś naruszenie 96

    Kim jest jakiś Basil Kerski by kwestionować prawdziwość dokumentów i wyrok (sic!) niezależnego sądu? Komu ma służyć fałszowanie historii? Jeżeli Europa poczuła w ustach smak kupy, to niech ją wypluje lub przełknie, zamiast wciskać ją nam jako czekoladę. Sierpień był organizowany oddolnie przez ludzi, nie przez Wałęsów i Kaczyńskich. Prawdziwi bohaterowie byli anonimowi. Może już czas przestać przypisywać go temu lub owemu. Jak było z okrągłym stołem najlepiej zapytać Czarzastego, w po wypłynięciu dokumentów z szafy Kiszczaka raczej nikt nie powinien mieć wątpliwości, że to jego wersja jest najbliższa prawdy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel(2017-08-10 21:31) Zgłoś naruszenie 97

    Mądrość po latach,pokojowa Nagroda Nobla należała się Związkowi Zawodowemu Solidarność.Uważam,że dobrze się dzieje,że zwraca się uwagę na wielu wspaniałych lokalnych działaczy,którzy byli w stanie w imię solidarności ludzkiej poświęcić swoje kariery zawodowe i żyć tak,że nikt nie powie,że padał na nich deszcz.A co do Wałęsy to najbardziej sam sobie szkodzi ,co u wszystkich budzi zażenowanie i nie chodzi mi tu o jego Bolkowanie,tylko bardzo nie przemyślane wypowiedzi i bufonadę,która stała się groteskowa.Służby infiltrowały każdą działalność opozycyjną,ale tu ze względu na ilość członków ,przypomnę 10 milionów mogły jedynie kąsać,i nic więcej.Wspaniały ten nasz kraj gdzie ciągle w każdym pokoleniu pojawiają się patrioci.

    Odpowiedz
  • mam ten kraj w tyle(2017-08-10 21:04) Zgłoś naruszenie 519

    Solidarność to projekt SB, a że się przyłaczyło sporo tumanów to tylko oznacza sukces SB. Obojętnie co by się stało Polacy, godnym zaufania jest tylko Antoni Macierewicz

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • admin(2017-08-10 21:31) Zgłoś naruszenie 36

    To już się udało. Temat do zamknięcia .

    Odpowiedz