statystyki

30- i 40-latkowie mieli tylko robić karierę. Niespodziewanie wyszli na ulice

autor: Sylwia Czubkowska29.07.2017, 19:30; Aktualizacja: 29.07.2017, 19:54
Gdańsk - niedawny protestu przeciwko ustawie o Sądzie Najwyższym.

Gdańsk - niedawny protestu przeciwko ustawie o Sądzie Najwyższym.źródło: PAP
autor zdjęcia: Adam Warżawa

Ze sceny pod Pałacem Prezydenckim wodzirej wykrzykuje hasło: „Zjednoczona opozycja, zjednoczona opozycja!”. Stojąca obok mnie opalona, szczupła 30-latka, ubrana jakby przed chwilą wyszła z biura, syknęła: – Niech już przestaną p...ć te głupoty. Jaka z nich opozycja. My jesteśmy opozycją, a nie oni.

Reklama


Na przemówienie Grzegorza Schetyny ludzie zareagowali znudzeniem, grzebiąc w smartfonach, przeglądając Facebooka i Twittera. Na Ryszarda Petru – ironicznie wzruszając ramionami. Gdy ktoś z tłumu zaczął skandować „Precz z kaczorem dyktatorem”, fala nie rozeszła się za szeroko i szybko ucichła. „Wolność, równość, demokracja” – to już tłum chętniej podłapał, choć też nie wszyscy. Ale stali, szli, trzymali zapalone świeczki, z których ogołocono pobliską Biedronkę i Rossmanna, oklaskiwali profesora Strzembosza, odśpiewali hymn.

Protesty z ubiegłego tygodnia przed Sądem Najwyższym, Sejmem i Pałacem Prezydenckim, lecz także przed sądami w miastach całej Polski, dla wielu ludzi okazały się przełomowe. Na wyjście na ulice zdecydowali się ci, którzy nigdy wcześniej tego nie zrobili. Nie tylko zaangażowani działacze KOD i jego okolic, nie tylko młodzi lewicowcy, działacze Zielonych, nie aktywne feministki, nie ci z sentymentem wspominający rok 1989. Wyszli ci, którzy mają samochody, mieszkania (choćby na kredyt we frankach), iPhone’y. Niespodziewanie wrócili z wakacyjnych, weekendowych rozjazdów, wstali znad grilla w ogrodzie, porzucili najnowszy serial na Netfliksie i wyszli stać ze świecami i śpiewać patriotyczne pieśni.

Pokolenie przełomu lat 70. i 80. miało być pierwszym, które nie będzie musiało protestować. Zamiast tego mieliśmy spokojnie pracować, piąć się po szczeblach kariery, spłacać kredyty, a jeśli o coś walczyć, to najwyżej o work-life balance. Z dystansem do polityki, bo dość już widzieliśmy partyjnych przepychanek. Ideologie zarówno prawicowe, jak i lewicowe są nam dalekie. Co nie znaczy, że nie mamy poglądów politycznych. Ależ mamy. Ale nie takie, by iść ze sztandarami i pieśniami na ustach.

Ich pierwszy raz

– Całe życie nam mówiono, że mamy się uczyć, ciężko pracować, walczyć o miejsce w liceum, na studiach, potem o staż, o pracę. O to, by jakoś dostać kredyt, a potem go spłacić. O to, by utrzymać się na rynku pracy. Mieliśmy pozbyć się poczucia niższości względem zachodniego świata, swobodnie podróżować, żyć tak, jak na to nie mieli szansy nasi rodzice. To tu się mieliśmy spełniać, a nie na protestach – mówi Katarzyna Gryga (rocznik 1984) przez lata dziennikarka, dziś w agencji reklamowej. Opowiada, że choć znajomi wokół niej coraz bardziej politycznie się angażowali, ona wciąż miała poczucie, że pilnuje tego, co się dzieje, ale nie da się zwariować. – Dawno temu straciłam zaufanie do wszystkich polityków – mówi.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Więcej na ten temat

Reklama


Reklama

Komentarze (45)

  • hieniu(2017-07-29 21:25) Zgłoś naruszenie 6851

    W Polsce sa miliony 30- i 40-latkow. Na ulice wyszlo kilka tysiecy. Srodowisko szamba liberalnego probuje z pomniejszych grupek marionetek sorosa robic masowy ruch spoleczny. Daremne proby. Juz przegraliscie, niezaleznie od tego, czy sie z tym godzicie, czy nei. Polska dla Polakow !

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • XYZ(2017-07-29 21:31) Zgłoś naruszenie 5430

    W większości protestujących to są beneficjenci programów Fundacji Batorego.Aktualnie kasa fundacji jest pusta, gdyż nasz rząd nie chce się zgodzić by około 850 mln zł przez następne lata rozdzielał dla swoich Michnik. Protesty są głównie skierowane dla zagranicy a zwłaszcza Brukseli by ta skutecznie włączyła się w proces przekazania środków Funduszy Norweskich jak dotychczas do rozdysponowania przez Fundację Batorego z pominięciem niedemokratycznego polskiego rządu. Można na stronie Fundacji Batorego w sprawozdaniach zobaczyć jakie o5ganizacje, stowarzyszenia fundacje korzystały z tych środków oraz na jakie projekty. Aktualnie fundacji potrzebna jest kasa na walkę z rządem PIS oraz wywoływanie chaosu w państwie. Przed i w trakcie protestów beneficjenci funduszy byli ściągani do Warszawy aby czynnie włączyli się w demonstrowanie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Brawo PiS(2017-07-29 21:49) Zgłoś naruszenie 4735

    Gazeto! Stajecie się stroną konfliktu. i w dodatku po niewłaściwej stronie. Wasza rola to merytoryczne uwagi do ustaw a nie pitolenie o niedoszłych orgazmach lewaczek.. Jeszcze jeden taki artykuł a wywalę was.

    Odpowiedz
  • j.zielinski starszy wiekiem czlowiek(2017-07-29 20:54) Zgłoś naruszenie 4434

    Jak ludzie stosunkowo mlodzi,nie majacy w przewazajacej wiekszosci zyciowych doswiadczen z sadami moga torpedowac glebokie proby zmian sadownictwa. Przeciez jak ulozycie sobie kraj na przyszlosc, gdzie sadownictwo bedzie prawidlowo dzialalo a sedziowie nie beda wybrana nienaruszalna grupa - tak bedziecie mieli.Zastanowciesie dobrze co robicie i jakich autorytetow sluchacie. Wspolpracujcie w uzdrawianiu sadownictwa zamiast takie dzialania totalnie torpedowac.Na waszych protestach skompromitowani politycy "totalnej opozycji" chca powrocic jak najszybciej do intratnych stanowisk.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • #(2017-07-29 21:54) Zgłoś naruszenie 4010

    Klasyczny objaw zachowań społeczności pobudzonej przez złodzieja okrzykiem: Łapaj złodzieja!

    Odpowiedz
  • wsi 24(2017-07-29 22:02) Zgłoś naruszenie 3624

    bronia czerwonego bagna

    Odpowiedz
  • BezPrecedensu(2017-07-29 22:55) Zgłoś naruszenie 3610

    Odkąd pamiętam, nie spotkałem się w życiu z taką organizacją manifestacji. Czy ktoś przypomina sobie by media kiedykolwiek wzywały a co gorsza też koordynowały akcje manifestacyjne, włączając się w działalność stricte polityczną. Ba - podawano całe rozpiski, sposoby dojazdu i kontakty do osób koordynujących... Historia bez precedensu, a okazji było wiele - chociażby słynne wejście do redakcji WPROST, gdzie politycy jawnie zgwałcili konstytucyjne prawa - przy przylasku ze strony dużej części mediów (gdzie WOLNE MEDIA?). Pomimo braku informacji w mediach (tak, tak drodzy państwo) i tak protestowało wiele osób. Wyobraźcie sobie teraz ile mogłoby być na takich manifestacjach osób, gdyby zorganizowano równie ogromne kampanie reklamowe i rozpętywano podobne histerie. Ustawa o dekoncentracji mediów to KONIECZNOŚĆ, a na same media za aktywne działanie polityczne powinny zostać nałożone srogie kary, bądź przymus oznaczania przynależności politycznej (np. biuletyn PO).

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gieniu(2017-07-29 21:55) Zgłoś naruszenie 2516

    Tak, Polska dla Polaków. A ci to na pewno liberalne szambo, marionetki od Sorosa: http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,22163315,dwukrotnie-go-pobili-i-okradli-w-samym-centrum-przy-swiadkach.html

    Odpowiedz
  • hanka(2017-07-29 22:29) Zgłoś naruszenie 2038

    Popieram protesty w obronie wolnych sądów. I większość moich znajomych też.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gorszy sort(2017-07-30 00:41) Zgłoś naruszenie 1915

    W komentarzach inwazja prawaków. Znów te same banalne hasła i teorie z ulotek partyjnych. Nie ogarniają sytuacji, ale i tak się wypowiedzą. Myślicie, że kolesie Ziobry naprawią sądy? Akurat! Sitwa PIS buduje sobie własny układ, podczas gdy wy się cieszycie. Biada nam!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • xccn(2017-07-29 23:37) Zgłoś naruszenie 149

    Jeżeli ktoś na politycznym wiecu bije brawo występującemu sędziemu to ma jeszcze daleką drogę, żeby coś zrozumieć i racjonalnie reagować. Z podobnego powodu sędzia Stępień będzie miał dyscyplinarkę. A może rozważanie problemów prawnych to już za dużo dla redaktorów waszej gazety? Zebrała się grupa amatorów i działa emocjonalnie. Oto słuszność, więc po co komplikować przepisami, działajmy wszyscy w oparciu o konstytucję i bawmy się, prawda?

    Odpowiedz
  • Pan Murzyński - Filipiński(2017-07-29 23:56) Zgłoś naruszenie 1010

    Mnie interesuje tylko jedno, czy protestujący jeżdżą autobusami na protesty czy nie. Nie ma o tym ani słowa i nie wiem, czy to tłuszcza, czy europeczycy (przez małe "e" bo dopiero pozbywają się kompleksów, więc czują się nadal gorszymi Europejczykami)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emerytka(2017-07-30 09:10) Zgłoś naruszenie 87

    Młodzież ma rację że należy pogonić to towarzystwo PO-PiS-PSL-Kukiz-N itp. Jak dobrze zajrzeć w życiorys to wysokie autorytety z jednej czy drugiej partii zaczynały w ZMP, PZPR a teraz okrzykują się jedni opozycją, drudzy reformatorami, a jak dobrze zajrzeć za podszewkę to wszystko ci sami bolszewicy czystej wody.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • sza(2017-07-30 09:19) Zgłoś naruszenie 74

    Przecież mamy wolne sądy. Powiedziałbym, że nawet bardzo wolne wręcz powolne.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hippi(2017-07-30 09:50) Zgłoś naruszenie 59

    widziałam grupkę protestujących-emeryci i renciści-ubek,i kapuś -baba,sory...........żenada!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • remick(2017-07-30 09:35) Zgłoś naruszenie 59

    "Wyszli ci, którzy mają samochody, mieszkania (choćby na kredyt we frankach), iPhone’y....", ale w glowach KOD, Zieloni, feministki i ci z sentymentem wspominający rok 1989. W mozgach zebetonowane "Aby bylo tak jak bylo".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • o(2017-07-30 09:08) Zgłoś naruszenie 43

    hejtu ciąg dalszy DGP

    Odpowiedz