statystyki

PiS straszy swoich posłów: Albo uchwalicie opłatę paliwową, albo przedterminowe wybory

autor: Grzegorz Osiecki13.07.2017, 07:50; Aktualizacja: 13.07.2017, 17:54
Ryszard Terlecki ostrzegł, że w przypadku wcześniejszych wyborów na listach zabraknie miejsca dla posłów, przez których ustawy przepadną

Ryszard Terlecki ostrzegł, że w przypadku wcześniejszych wyborów na listach zabraknie miejsca dla posłów, przez których ustawy przepadnąźródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Władze PiS, bojąc się przegranej w głosowaniach, zagroziły swoim posłom przedterminowymi wyborami. PiS, forsując projekt opłaty paliwowej, nieoczekiwanie napotkał opór we własnych szeregach. Część posłów przestraszyła się negatywnych skutków ustawy i chciała zagłosować przeciwko projektowi zgłoszonemu przez własny klub.

Już rano pojawiały się głosy przeciwko ustawie. Postulowano zmianę jej zapisów i obciążenie wydatkami na drogi samorządowe koncernów paliwowych lub budżetu. Dyskutowano również o zwiększeniu części akcyzy przeznaczonej na budowę dróg. Jeszcze do południa słyszeliśmy, że projekt opłaty paliwowej pójdzie do kosza.

Presję na PiS wzmogła również opozycja. W debacie przy pierwszym czytaniu wystąpili szefowie największych klubów opozycyjnych: Grzegorz Schetyna z PO, Paweł Kukiz i Ryszard Petru z Nowoczesnej. Wszyscy punktowali prezesa PiS, przypominając momenty, gdy sam krytykował PO za podwyżki cen paliw. – To jest wasza droga zmiana – mówił Schetyna. Reprezentanci PiS bronili projektu, argumentując, że poprawi bezpieczeństwo, ale to nie spacyfikowało nastrojów w klubie. Część posłów chciała wycofać nawet swoje podpisy pod ustawą. Łukasz Rzepecki (PiS) zapowiedział głosowanie przeciwko ustawie.

– Głosuję zgodnie z programem PiS, obiecywaliśmy nie podnosić podatków. Jeśli ktoś mnie wyrzuci z powodu mojego głosowania, to tak jakby wyrzucił program PiS – deklarował. Ostatecznie do działania przystąpiły władze klubu. Jak wynika z informacji DGP, szef klubu Ryszard Terlecki zapowiedział, że jeśli do końca wakacji nie zostaną uchwalone ustawy wprowadzające opłatę drogową, zmiany w KRS i projekt prawo wodne, jesienią odbędą się przedterminowe wybory. Dodał, że w takim wariancie posłowie PiS, przez których ustawy przepadną, nie mają szans na miejsca na listach wyborczych partii. Precyzował, że ustalenia są uzgodnione z Jarosławem Kaczyńskim. – Chodziło o to, by wstrząsnąć posłami, by zrozumieli, że musimy trzymać się razem i utwardzić klub – mówi poseł PiS.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (17)

 • czytelnik(2017-07-13 08:58) Zgłoś naruszenie 146

  ten pomysł nie jest dobry, podniesienie o 25 gr ceny paliwa, to nie tylko koszty paliwa danej rodziny ale przełoży się to na inne ceny różnych artykułów, więc PiS powinien się zastanowić i szukać innych wyjść w łątaniu dziur

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bzdety tabloidow, a co z PO - cisza.(2017-07-13 08:17) Zgłoś naruszenie 1111

  PO wlaśnie zawiesił swoich posłów za głosowanie. A przecież to prawo poselskie.. Więc PIS to be be a PO cacy. Do d-py z takim dziennikarstwem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Antydziennikarstwo(2017-07-13 08:19) Zgłoś naruszenie 97

  Wybiórczym tabloidom NIE

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2017-07-13 09:49) Zgłoś naruszenie 92

  Szantażysta Kaczyński straszy posłów przedterminowymi wyborami? Kiedyś o takich rzeczach pisał tylko SE. Żenada. Jak miałby to zrobić jest już cesarzem?

  Odpowiedz
 • Borsuk(2017-07-13 09:27) Zgłoś naruszenie 65

  Większej bzdury to już napisać niemogli chyba sasza dyktowal

  Odpowiedz
 • Poseł_PiS.(2017-07-13 08:57) Zgłoś naruszenie 59

  Jestem posłem PiS i oświadczam, że już więcej nie będę kupował tej gazety. Bzdurne plotki

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nie przeszlo Niezależnej cenzury(2017-07-13 10:42) Zgłoś naruszenie 45

  Dlaczego nie rozliczymy Platformy albo dlaczego PiS nie rozliczy PO za te wszystkie zlodziejskie afery tylko pozwala jeszcze im podskakiwac? Okradzeni maja placic wiecej na paliwo by drogi byly remontowane i patrzec jak nakradziony kaszalot sunie drogim autem a dlaczego ich nie rozliczyc za budowanie marnej jakosci drog za duze pieniadze czy za zniezrealizowane inwestycje gdzie placilismy po 6 zl na litrze?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • emerytka(2017-07-13 20:55) Zgłoś naruszenie 20

  I niech wprowadzają te nieprzemyślane ustawy ,wybory już niedługo

  Odpowiedz
 • Edek(2017-07-13 15:46) Zgłoś naruszenie 20

  Rządzący, albo kłamią, że mają nadwyżkę budżetową?, albo stracili Rozum?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Rolland(2017-07-14 07:06) Zgłoś naruszenie 12

  To ostatnie podrygi partii PiS. Przez ten podatek partia ta, przy następnych wyborach, przejdzie do historii, jako nieistniejąca w sejmie i senacie.

  Odpowiedz
 • A niech ....(2017-07-13 11:39) Zgłoś naruszenie 11

  ... się pożrą nawzajem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie