Konieczność wypracowania długofalowych rozwiązań ws. relokacji uchodźców i migrantów, dobrowolnych powrotów i sposobów dotarcia do Europy w ramach programu przesiedleń lub łączenia rodzin - zakłada plan Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) i Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) ogłosiły plan na rzecz poprawy sytuacji uchodźców i migrantów w Europie na 2017 rok. Chodzi o m.in. ułatwienie uchodźcom dostępu do procedur azylowych i wsparcie dobrowolnych powrotów.

Plan obejmuje 340 tys. osób w Turcji, południowej Europie, na zachodnich Bałkanach, w Europie Środkowej, Zachodniej i Północnej. Jego realizacja będzie kosztować 691 mln dol.

Jak przekonuje cytowany w przesłanym PAP komunikacie UNHCR i IOM Vincent Cochetel, szef UNHCR w Europie, jednym z wyzwań, które się pojawiły w ciągu ostatnich dwóch lat, jest problem ochrony przybyłych w tym czasie na nasz kontynent uchodźców i migrantów.

"Szczególną uwagę zwracamy na podatność na wykorzystanie dzieci i kobiet" - dodał rzecznik IOM Leonard Doyle.

Plan zawiera m.in. pilotażowy projekt bardziej efektywnego reagowania na potrzeby dzieci pozostawione bez opieki, których do samych Włoch dotarło w zeszłym roku 25 tys. Przewidziano również zwiększenie wysiłków na rzecz rozpoznawania i wspierania ofiar przemocy ze względu na płeć.

Dokument podkreśla też konieczność wypracowania długofalowych rozwiązań na rzecz uchodźców i migrantów. Chodzi m.in. o skuteczny mechanizm relokacji, a także o wsparcie dobrowolnych powrotów i stworzenie bezpiecznych sposobów dotarcia do Europy, także w ramach programu przesiedleń lub łączenia rodzin.