Owsiak: Eutanazja to pomoc osobom starszym w cierpieniach

04.01.2013, 14:28; Aktualizacja: 04.01.2013, 18:28
Jurek Owsiak, założyciel i prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W najbliższą niedzielę WOŚP zagra już po raz 21.

Jurek Owsiak, założyciel i prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W najbliższą niedzielę WOŚP zagra już po raz 21.źródło: Newspix
autor zdjęcia: KRZYSZTOF BURSKI

Demencja, alzheimer. Te choroby dotykają nie tylko seniorów, ale wszystkie osoby, które żyją w ich otoczeniu, często wręcz degradują całe rodziny. W takich momentach pojawia się ostrożnie podejmowany u nas temat eutanazji. Ja bym się nie bał rozpocząć dyskusji na ten temat. Osobiście dopuszczam taki sposób pomocy, bo ja to tak rozumiem – eutanazja dla mnie to pomoc starszym w cierpieniach – mówi w wywiadzie dla Dziennika.pl Jerzy Owsiak przed 21. finałem WOŚP.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (80)

  • Mark(2013-01-04 16:31) Zgłoś naruszenie 7619

    Może Pan dać przykład i zacząć eutanazję od siebie. Głowa głupieje, pomysły kretynieją. Do przodu Panie Jurku ! Niech jeszcze Pan namówi Palikota i co innych ważniejszych bez pomysłu dla RP . Do boju - Się ma. Czy nie dochodzi Pan do refleksji,że juz setki ludzi wyszło ze śpiączki - tzw. warzywka w ujęciu socjalistycznych etyków w rodzaju Hołówki i ciesza sie życiem? Niech Pan porozmawia z aktorką Błaszczyk, która od lat walczy o życie licząc niemal na cud? Jeżeli dla Pana Bóg nic nie znaczy, bo to widać w Pana stosunku do katolicyzmu, to niech Pan nadal bredzi. Tym bardziej nie przekonywuje mnie Pan do uczestnictwa w swoich akcjach. Wole wspierać ludzi walczących o życie np. Świtaja, który chciał sobie odebrać życie aby ulzyc rodzinie. A więc wspierać wolę Anne Dymną czy Fundacje aktorki Błaszczyk .

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Ocalały z watahy(2013-01-04 17:13) Zgłoś naruszenie 6025

    Honorem Polaka jest olac Owsiaka!

    Odpowiedz
  • korina(2013-01-04 17:18) Zgłoś naruszenie 534

    Pożyjemy ,zobaczymy, kiedy pan Owsiak będzie starym, bezradnym dziadkiem, a dzieci nad jego głową będą decydowały o eutanazji, "żeby dziadzio nie cierpiał", a dziadzio nie będzie miał siły, żeby zawołać: "Ja chcę żyć". Wiem, o czym mówię, bo moja mama jest obłożnie chora - pampersy, karmienie, parkinson, demencja starcza itd. Jednak nigdy nie przyszłoby mi do głowy, żeby ją tak po prostu uśpić.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mic(2013-01-04 17:49) Zgłoś naruszenie 467

    Jak każdy wolny człowiek ma prawo do własnego zdania, można tylko ubolewać, że takiego. Jednak chyba już przestanę wspomagać tę inicjatywę, jestem za życiem w każdej postaci.

    Odpowiedz
  • Andrzej Ryster(2013-01-07 07:58) Zgłoś naruszenie 378

    Pan Jerzy Owsiak trochę się w tym roku zagalopował i chce przeznaczyć połowę wpływów z WOŚP w tym roku na nowoczesną aparaturę do eutanazji na wzór Holandii.
    Z racji mojego wieku 65 lat nie dam w tym roku ani grosza.
    Andrzej

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Baca(2013-01-04 16:57) Zgłoś naruszenie 3618

    Kretyn,nie rób, pasożyt. Ty czerwony bucu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emk(2013-01-04 21:42) Zgłoś naruszenie 303

    Mój sąsiad ma psa, którego kupił kilkanaście lat temu swoim dzieciom. Jego synowie są już teraz dorośli, pozakładali własne rodziny, a ich pies pozostał u ich rodziców. Zwierzę ma już "swoje" lata, nie widzi, porusza się z trudnościami. Jednak sąsiadowi nie przyszło do głowy takie rozwiązanie, aby psa uśpić - dba o niego ,wyprowadza na dwór i chce, jak sam mówi "zapewnić mu dobrą starość". Pamięta bowiem, że przez kilkanaście lat był tak jakby członkiem ich rodziny, był radością dla ich dzieci i dla nich.
    -Szkoda, że p.Owsiak rozumie inaczej!!!Najlepiej wszystkich cierpiących pousypiać i będzie spokój! Prawda???
    -Może jemu też będzie kiedyś potrzebna taka POMOC!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Lutek(2013-01-05 15:37) Zgłoś naruszenie 301

    Zalegalizować eutanazję ?.Co to oznacza?-wykonać wyrok śmierci na bezbronnym ,starym człowieku człowieku.Wszystkim popierającym Owsika proponuję się głęboko zastanowić-do czego dążą.Przecież to jest normalne zabójstwo,morderstwo.Nikt nie ma prawa odbierania życia drugiemu człowiekowi.Gdzie wy macie jakieś ślady sumienia?.Dzisiaj są leki łagodzące ból i szpitale ,lekarze są obowiązani podawać chorym pacjentom.Zalegalizować eutanazję (pokrętna nazwa zabójstwa)-no to trzeba stworzyć oddziały w szpitalach wykonujących to usypianie na wieki.Niechaj staruszkowie trafiają tam od razu w wiadomym celu-najlepiej przed świętami.Zresztą dzisiaj w szpitalach starszych ludzi niby leczą,nie leczą.Stosunek do leczenia ludzi starszych nie tak dawno wyraziła pewna kobieta-obecnie" na świeczniku".Owsiak powołałeś do życia fundację ,czy coś tam,coś tam w celu ratowania życia,a teraz już chcesz pomagać ZUS-owi i rodzinkom niewdzięcznym-chcecie ustanowić prawo mordowania niewygodnych ludzi??.Puknij się w ten czerwony ,głupi łeb,albo...Znależli sobie temat zastępczy... następny.Następny krok już widzę: wszystkich po 67 -roku życia gdy trafi do szpitala ,przychodni-automatycznie poddać zabiegowi uśpienia.W karetce pogotowia np. pawulonem (Łódż).Wszystkim którzy są tacy litościwi,miłosierni (fałszywie),życzę realistycznych snów-niech się spełnią wasze marzenia na początek we śnie.

    Odpowiedz
  • Gośka(2013-01-04 17:16) Zgłoś naruszenie 2618

    Wszyscy komentujący zmienicie zdanie jak będziecie starzy i nedołężni, sflustrowani swoją niepowadnością i tym że jesteścue ciężarem dla innych. Widziałam to po swoim dziadku, wymagał 24 godzinnej opieki, sam nie był w stanie nic zrobić i to bylo dla niego najgorsze. Nie mówię by eutanazja była metodą bozbywania się problemu, ale dawała ludziom wybór. Gdybym uległa wypadkowi wolałabym eutanazję niż wiecznie ciążyć u szyji innym.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • kinia(2013-01-04 17:51) Zgłoś naruszenie 221

    Wole wspomagać fundacje lub poszczegolne rodziny ktore w życiu doznały tragedie ale nigdy niedalam i niedam owsiakowi!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • diatryba(2013-01-07 00:39) Zgłoś naruszenie 193

    Hmm.. Dlaczego rozmawiamy o sposobach usprawiedliwiania morderstw?

    Odpowiedz
  • KALIF(2013-01-04 21:11) Zgłoś naruszenie 192

    TEGO BOLSZEWIKA NIEMA CO KOMENTOWAĆ
    Uważam, że należy zrobić wyjątek i dać POszewikow i Owsikowi i jego rodzinie prawo do eutanazji od zaraz.

    Odpowiedz
  • Leo(2013-01-04 18:48) Zgłoś naruszenie 171

    Od urodzenia ma nasr*ne w głowie.

    Odpowiedz
  • przyjazny(2013-01-06 21:34) Zgłoś naruszenie 177

    Uważam , że Ci którzy są za eutanazją nie kochają swoich schorowanych rodziców,dziadków, dzieci . Osoba kochana i kochająca nigdy nie pomyśli o eutanazji. Nauka katolicka naucza, że każde cierpienie ma sens, ale w to uwierzy tylko osoba która kocha drugiego człowieka.

    Odpowiedz
  • Rysiek(2013-01-04 23:01) Zgłoś naruszenie 161

    Ja mam 63 lata i powiedziałem rodzinie iż gdybym zachorował lub miał np wypadek nie zgadzam się na uciążliwą terapię podtrzymująca mnie przy życiu. Chciałbym w spokoju odejść i niedawno gdy umierała teściowa i chcieliśmy ją przewieść i próbować ratować lekarz powiedzał " mama umiera dajcie jej spokój". Teściowa zmarła za dwa dni.
    Tematu godnej śmierci i odejścia nie unikniemy a doświadczenia wielu rodzin są straszne (wiem z bezpośredniego kontaktu). Byłem świadkiem gdy śmierć chorego pacjenta była wybawieniem dla rodziny. Owsiak ruszył temat który wg mnie jest pomijany ale jest nie do uniknięcia.
    Wszyscy kiedyś umrzemy. Religiai wiara bywają pomocne w rozwiązaniu problemu

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • wzburzona(2014-01-06 00:40) Zgłoś naruszenie 152

    Straszne slowa z ust czlowieka ktory mowi o pomocy chorym cierpiacym.Dzis mowi ze mozna pomoc chorym staruszkom poddajac ich eutanazji a jutro powie ze dzieciom z porazeniem mozgowym rowniez mozna pomoc poddajac eutanazji.Mam prawo sadzic ze celem jednej z kolejnych zbiorek WOSP bedzie zakup niezbednego sprzetu do eutanazji.Dla mnie panie Owsiak od dzis jestes nikim i zostaniesz na zawsze nikom.Opiekuje sie chora na Alzcheimera matka i nie jest lekko to fakt ale przez mysl mi nie przyszlo zeby ja poddac eutanazji pomimo ze ona juz nie rozmawia i nic nie rozumie nawet mnie nie poznaje ale zyje i bedzie zyc tak dlugo jak Bog pozwolibo tylko on jest wladny decydowac o jej smierci i zaden czlowiek nie ma prawa jej tego zycia odbierac a dzien jej smierci nie bedzie dniem wybranym przez bliskich.

    Odpowiedz
  • LK.(2013-01-05 10:56) Zgłoś naruszenie 141

    Nie trzeba eutanazji .Przy podstawowej opiece medycznej nie ma leczenia profilaktycznego jest tylko łagodzenie objawów choroby. Więc tych których nie stać na leczenie prywatne skończą albo na onkologii albo odejdą .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Prawdziwa Polka z dziada pradziada.(2013-01-05 19:00) Zgłoś naruszenie 140

    Czy Pan Owsiak chodzi do kościoła , korzysta z sakramentu spowiedzi, pokuty, przyjmuje Komunię Świętą ? Czy Pan Owsiak już całkiem zapomniał ,że do tej pory był postrzegany jako osoba pomagająca ratować życie? Czy gdyby Polacy nie pomagali w czasie okupacji Żydom, to żaden z nich by nie przeżył? Dlaczego moi dziadkowie,którzy narażali siebie i swoje dzieci karmiąc w czasie II wojny światowej żydowską rodzinę- wiadomo co za to im groziło ze strony Niemców- nie myśleli umierajcie z głodu - my wam nie pomożemy - TYLKO Z NARAŻENIEM ŻYCIA DAWALI IM JEDZENIE I NIE DOWIADYWALI SIĘ O NAZWISKA TYCH ŻYDÓW I NIE DBALI O TO, ŻEBY DOSTAĆ NAGRODĘ za to , tylko uważali,że muszą ratować ich w biedzie i głodzie. Chociaż bardzo szkoda mi,że już nie żyją - ale gdyby żyli ręczę ,że na takie słowa Pana Owsiaka z pewnością by mocno zareagowali ! Jestem oburzona,że słyszę z Pana Owsiaka ust takie słowa o eutanazji - Ja bym Bała się Boga za mówienie czegoś takiego!!? Nie jestem staruszką tylko znacznie młodszą kobietą od Pana Owsiaka.

    Odpowiedz
  • krzyś(2013-01-04 14:58) Zgłoś naruszenie 1317

    Referendum w tym temacie-jestem za.

    Odpowiedz
  • +(2013-01-04 17:24) Zgłoś naruszenie 100

    "Sam, gdy byłem młodym gościem, też tak myślałem"...przykład jak punkt widzenia zmienia się w zależności od czasu i miejsca siedzenia panie Owsiak, ale nie przejmuj się, też pan umrzesz.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz