Powódź: Możliwe ewakuacje i akcje ratunkowe. Jakie województwa są najbardziej zagrożone

We wtorek wieczorem KPRM poinformował, że najbardziej zagrożone są województwa: śląskie, opolskie i małopolskie. Monitorowany jest przybór wód w rzekach, zbiorniki przeciwpowodziowe oraz ewentualne zagrożenia, które mogą być skutkiem przechodzących burz i wichur. „Ze względu na mało przewidywalne prognozy brane są pod uwagę różne warianty, także te najbardziej ekstremalne” - podkreślono w komunikacie.

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował wieczorem, że gotowe do działania jest Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Dolny Śląsk w Brzegu. Dodał, że na miejscu są żołnierze i potrzebny sprzęt. Pierwsze zgrupowanie powstało w Nisku na Podkarpaciu.

Trwa umacnianie brzegów rzek. Ewakuowano 2 tys. harcerzy

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski ogłosił we wtorek późnym wieczorem pogotowie przeciwpowodziowe w mieście. Jak poinformował, strażacy prowadzą już działania prewencyjne. Zabezpieczają między innymi brzeg rzeki Białej przy ratuszu w centrum Bielska-Białej.

- Opady nie ustępują. Od godziny 20.00 straż pożarna zabezpiecza brzeg na zakolu rzeki Białej przed placem Ratuszowym. Podobne działania prewencyjne są przeprowadzane na potoku Starobielskim przy ul. Juliusza Słowackiego oraz na potokach Kromparek i Krzywa. Na ten moment brak podtopień – podał samorządowiec.

Rzecznik śląskich strażaków bryg. Aneta Gołębiowska poinformowała, że we wtorek do godziny 22. w regionie służby ratunkowe podjęły 172 interwencje, najwięcej w rejonie Bielska-Białej – 34, Częstochowy – 17, oraz Cieszyna – 13. Najczęściej strażacy byli wzywani do wypompowywania wody – 96 razy, a także usuwania wiatrołomów – 62 razy. Uszkodzeniu uległo pięć dachów domów. Profilaktycznie ewakuowano wszystkie obozy harcerskie - prawie 2 tys. osób.

Na terenie całego kraju w związku z intensywnymi opadami w ostatniej doby strażacy interweniowali w 56 zdarzeniach na terenie całego kraju - poinformowała w środę rano Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej zdarzeń odnotowano na Mazowszu. W woj. lubelskim strażacy interweniowali osiem razy, w woj. świętokrzyskim i śląskim - siedem, podkarpackim - sześć, małopolskim - pięć, warmińsko-mazurskim i łódzkim po trzy, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim po dwa razy. Po jednej interwencji odnotowano również w woj. opolskim i dolnośląskim.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosili starostowie powiatów bielskiego i cieszyńskiego. Z kolei szef MON poinformował, żedodał, że terytorialsi z Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) pomagali umacniać wały w Czechowicach-Dziedzicach nad rzeką Iłownicą.

Ostrzeżenia Meteorologów i hydrologów o powodzi

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie wydało we wtorek wieczorem ostrzeżenie o opadach deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Na południu województwa śląskiego prognozowana suma opadów do czwartkowego przedpołudnia może wynieść od 90 mm do 140 mm, a miejscami około 170 mm. Mogą wystąpić burze. Ostrzeżenie o przyborach wód w rzekach w rejonie Bielska-Białej, na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie wydało Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie. Mogą zostać przekroczone stany alarmowe

Z danych IMGW podanych po godz. 5 w środę wynika, że obecnie obfite opady deszczu utrzymują się w centralnej Polsce. W województwie mazowieckim intensywnie w powiatach: białobrzeskim, grodziskim, grójeckim, przysuskim, Radomiu i powiecie radomskim, powiecie sochaczewskim, szydłowieckim i żyrardowskim.

W województwie łódzkim intensywne opady utrzymują się w powiatach: brzezińskim, łowickim, łódzkim wschodnim, Łodzi, powiecie opoczyńskim, piotrkowskim, Piotrkowie Trybunalskim, powiecie rawskim, Skierniewicach i powiecie skierniewickim, powiecie tomaszowskim, a także zgierskim.

Z kolei w województwie świętokrzyskim intensywnie pada w Kielcach i powiecie kieleckim, powiecie koneckim, skarżyskim oraz starachowickim. Wielkość opadów na tym obszarze to przeważnie od 25 do 50 mm, a miejscowo 60-80 mm.

Według IMGW należy się spodziewać, że w najbliższym czasie silniejsze opady w centralnej Polsce się utrzymają, a ich natężenie wyniesie od 5 do 10 mm/h. Intensywność opadów stopniowo jednak powinna się zmniejszać. Do godzin południowych przewidywane są opady rzędu kolejnych 15-35 mm.