Co należy zrobić w przypadku gdy przebywamy za granicą i chcielibyśmy zagłosować w wyborach prezydenckich? Jeszcze można zostać ujętym w spisie wyborców, jednak dziś jest ostatni dzień, w którym można się do niego dopisać.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców za granicą

Jeśli tymczasowo wyjechałeś za granicę lub jest to twoje stałe miejsce zamieszkania, możesz złożyć wnioseko dopisanie do spisu wyborców w tamtejszym obwodzie głosowania.

Wniosek należy złożyć właściwemu konsulowi w wersji papierowej lub elektronicznej. W przypadku drugiego rozwiązania można to zrobić za pośrednictwem strony ewybory.msz.gov.pl/.

Dopisanie do spisu wyborców w obwodzie głosowania za granicą ma miejsce automatycznie na obie tury wyborów prezydenckich. Jeśli zrobiłeś to przed pierwszą turą i nie zmieniłeś miejsca pobytu, nie musisz ponownie składać wniosku.

Wybory prezydenckie 2025. Jakie dokumenty będą potrzebne?

Do rejestracji na stronie internetowej potrzebne będą:

  • numer PESEL
  • ważny polski paszport lub polski dowód osobisty w przypadku oddania głosu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym, gdzie można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego
  • adres pobytu za granicą
  • adres poczty elektronicznej lub numeru telefonu kontaktowego
  • nazwiskorodowe matki (aby zweryfikować dane wyborcy)

Głosowanie w dwóch turach w dwóch różnych miejscach podczas wyborów prezydenckich 2025

Jeśli planujemy zagłosować w innym obwodzie w przypadku drugiej tury, w tym również w miejscu swojego stałego zamieszkania, należy zawnioskować do konsula lub dowolnego urzędu gminy o zaświadczenie o prawie do głosowania, które da możliwość zagłosowania w dowolnym miejscu. Termin na wnioski upływa 29 maja.

Inne rozwiązania to złożenie wniosku konsulowi o ujęcie w spisie wyborców w miejscu, w którym będziemy przebywać (wniosek można złożyć do 27 maja) albo w przypadku głosowania w Polsce złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania do urzędu gminy właściwego dla wybranego obwodu głosowania (do 29 maja).

Zaświadczenie o prawie do głosowania – ważne informacje

Jeśli otrzymamy zaświadczenie o prawie do głosowania, należy pamiętać, aby zabrać je ze sobą na wybory i okazać komisji. Obok dowodu osobistego czy paszportu zaświadczenie to dokument, który umożliwi nam zagłosowanie. W przypadku zgubienia zaświadczenia o prawie do głosowania nie ma możliwości wydania duplikatu. Termin na uzyskanie dokumentuupływa 29 maja. Więcej o głosowaniu z zaświadczeniem o prawie do głosowania przeczytasz w artykule Wybory prezydenckie 2025. Jak złożyć wniosek o głosowanie poza miejscem zamieszkania w Polsce lub za granicą? [TERMINY].