W piątek i niedzielę odbędą się konferencje wyborcze organizowane przez PKW i KBW. Kolejne planowane są do wtorku, ale możliwe jest, że wyniki II tury wyborów zostaną podane już w poniedziałek. Chmielnicki przypominał, iż w trosce o jak największą transparentność, na stronie wybory.gov.pl będą publikowane wyniki raportowane już przez komisje wyborcze najniższego szczebla. Będą one jednak weryfikowane, w związku z czym będzie możliwe, iż do czasu oficjalnego komunikatu PKW dokładne dane liczbowe się zmienią.

Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego, Marcin Chmielnicki, poinformował o konferencjach Państwowej Komisji Wyborczej, które odbędą się w związku z drugą turą wyborów samorządowych.

Marciniak o szczegółach drugiej tury wyborów samorządowych

Na konferencji Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW i Magdalena Pietrzak, szefowa KBW, podadzą plan przebiegu kolejnej tury wyborów samorządowych – jak długo będzie trwała cisza wyborcza, jak prawidłowo zagłosować.

Na sobotę nie są planowane wystąpienia przedstawicieli PKW, ani KBW.

W niedzielę konferencje wyborcze odbędą się o godz. 10:00, 13:30, 18:30 i 22:00. Kolejne planowane są na poniedziałek i wtorek w tych samych godzinach, choć część z nich może zostać odwołana, jeśli oficjalne wyniki wyborów zostaną podane wcześniej.

Rzecznik KBW nie chciał dywagować na temat tego, kiedy zostaną podane wyniki głosowania, ale przypomniał, że w wyborach parlamentarnych w 2023 r. PKW opublikowała oficjalne dane o wyborach po trzech dniach, a w pierwszej turze tegorocznych wyborów samorządowych już we wtorek 9 kwietnia.

Jedna karta do głosowania

Przewodniczący PKW sędzia Marciniak mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że wyborcy w drugiej turze otrzymają tylko jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na włodarzy. W związku z tym wyraził nadzieję, że PKW poda wyniki już w poniedziałek, czyli następnego dnia po wyborach.

Transparentność wyborów samorządowych

Chmielnicki przypominał, iż w trosce o jak największą transparentność, na stronie wybory.gov.pl będą publikowane wyniki raportowane już przez komisje wyborcze najniższego szczebla. Będą one jednak weryfikowane, w związku z czym będzie możliwe, iż do czasu oficjalnego komunikatu PKW dokładne dane liczbowe się zmienią.

Druga tura wyborów samorządowych 2024

W niedzielę, w drugiej turze wyborów samorządowych, wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów w 748 gminach i miastach. Druga tura wyborów odbędzie się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w 9 miastach wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.