Zorganizowanie okrągłego stołu wokół projektu ustawy o uzgodnieniu płci zapowiedziała w sobotę ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Wskazała, że takie spotkanie mogłoby się odbyć po wyborach europejskich.
Ministra ds. równości Katarzyna Kotula (Lewica) wzięła udział w jednym z paneli dyskusyjnych w ramach odbywającego się w sobotę w Poznaniu II Ogólnopolskiego Dnia Widoczności Osób Transpłciowych. Ministra połączyła się z uczestnikami spotkania za pośrednictwem wideorozmowy.
Uzgodnienie płci w tej kadencji
Kotula zapytana została przez prowadzącego panel m.in. o to, czy są plany, aby w tej kadencji Sejmu „ruszyć temat uzgodnienia płci”.
Odpowiadając, podkreśliła, że obecnie trwa praca "nad dociśnięciem związków partnerskich jako projektu rządowego". "Mam nadzieję, że w ciągu półtora tygodnia ten projekt zostanie finalnie złożony, już w procedurze takiej oficjalnej” - zapowiedziała.
"Przez wiele tygodni musiałam sobie wypracować strategię polityczną na te rozmowy. Pierwsza rozmowa np. o związkach zaczęła się od rozmowy i od sprzeciwu wobec urzędu stanu cywilnego, a skończyła się na tym, że dzisiaj właściwie już tylko kwestia przysposobienia jest dyskutowana – co do wszystkiego innego formalnie jest zgoda" - relacjonowała Kotula.
Dodała, że "tak samo jest z ustawą o uzgodnieniu płci". Jak zaznaczyła, około połowy stycznia rozpoczęła indywidualne rozmowy z niektórymi parlamentarzystami, a jej strategia będzie polegała na stworzeniu "w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni" koalicji posłów i posłanek, którzy w poszczególnych partiach pracowaliby na rzecz poparcia dla projektu tej ustawy.
Ministra chce słuchać osób transpłciowych
Ministra zaznaczyła, że w trakcie prac nad projektem będzie otwarta na sugestie i postulaty społeczności osób transpłciowych.
„Na pewno będziemy potrzebowali takiego okrągłego stołu i takie spotkanie chciałabym, żeby się odbyło, myślę że po wyborach europejskich” – zapowiedziała.
Dodała, że w ramach okrągłego stołu mieliby się spotkać m.in. eksperci, strona społeczna, a także przedstawiciele każdej partii politycznej.
W panelu wzięła udział także posłanka Jolanta Niez
godzka (KO) oraz wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek (Lewica), który także połączył się z uczestnikami za pośrednictwem wideorozmowy.
Obchody Ogólnopolskiego Dnia Widoczności Osób Transpłciowych
W sobotę i niedzielę w Poznaniu po raz drugi odbywają się obchody Ogólnopolskiego Dnia Widoczności Osób Transpłciowych. Bierze w nich udział ponad setka panelistów - aktywistów, psychologów, pisarzy i artystów. Odbywają się warsztaty, koncerty, udzielane są porady prawne i psychologiczne, a także pokazy filmów w temacie transpłciowości. Wśród gości są m.in. była posłanka Anna Grodzka, reżyserka Małgorzata Szumowska czy dziennikarz Piotr Jacoń.
Sobotnie wydarzenia zwieńczy Marsz Równości Osób Transpłciowych. W niedzielę odbędzie się z kolei msza ekumeniczna w intencji osób transpłciowych, odprawiana przez bp Tomasza Puchalskiego z Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce. (PAP)
ajw/ ang/ ann/