Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości - powiedział we wtorek w Stalowej Woli Premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd wprowadza obecnie program wielomiliardowych inwestycji w nowoczesne uzbrojenie.

„Bezpieczeństwo jest dla nas najwyższym priorytetem, jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości numer jeden. (...) Dlatego właśnie również wprowadzamy dzisiaj program wielomiliardowych inwestycji w super nowoczesne uzbrojenie kupowane i produkowane” - powiedział premier Morawiecki. „Najlepsza broń, którą chcemy, żeby polska armia miała, to nowoczesna, skuteczna i polska” - dodał.

Szef rządu wskazał, że dla poprawy bezpieczeństwa Polski rząd zdecydował się wcześniej na budowę zapory na granicy z Białorusią „po to, żeby nie być przedmiotem ataku i prowokacji ze strony Łukaszenki, dlatego właśnie przyjęliśmy ustawę o obronie ojczyzny”. Premier powiedział, że potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego jest bardzo duży, co szczególnie widać w Stalowej Woli.

Przekonywał, że obecnie polska broń jest wysoko ceniona. „Grot, Piorun, Krab - to są te rodzaje broni, o które dzisiaj jesteśmy nagabywani, proszeni o ich sprzedaż i robimy to, bo wiemy, że na współczesnym polu walki ona jest niezbędna. A jeszcze nie tak dawno temu wielu mędrców mówiło: po co nam te czołgi, one nie są niezbędne” - mówił. Podkreślił, że jest dumny z tego, że polski przemysł zbrojeniowy „dokłada swoją nie cegiełkę, a wielką cegłę” do programu modernizacji polskiej armii.

Zwrócił też uwagę, polska armia musi się opierać o wiele rodzajów broni, także o swój własny przemysł. „I aby armia była rzeczywiście zmodernizowana, musi się opierać o wiele rodzajów broni, i także o swój własny przemysł, własną myśl techniczną, tak jak to u nas właśnie się dzieje” - stwierdził.

Premier dziękował tym, którzy „pomogli, aby polski przemysł zbrojeniowy przetrwał te chude lata, lata zapaści, kiedy zwalniano tylko pracowników z pracy, lata 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 i 2013”. „A my budujemy silną armię, opartą o naszą myśl, a także o zakupy za granicą u naszych sojuszników, po to właśnie byśmy mieli tak silną armię, aby ona nigdy nie musiała być użyta, by pełniła swoją rolę odstraszającą w wystarczająco wysokim stopniu, by nigdy nie musiała być użyta” - oświadczył.

MON zamówiło w HSW broń o wartości 6 mld zł

Obecny na konferencji w HSW szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że od 2016 roku MON zamówiło w HSW broń o wartości 6 mld zł. „Ta broń to przede wszystkim dywizjonowe moduły ogniowe Regina, w których skład wchodzą armatohaubice Krab, a także wozy amunicyjne, dowodzenia i techniczne. Obok Krabów powstają tu także kompanijne moduły ogniowe Rak - a więc samobieżne moździerze, funkcjonujące w podobnym zestawie” - wskazał Błaszczak.

Zwrócił uwagę, że rosyjska agresja na Ukrainę nie przypomina wojny „XXI wieku, jaką sobie wyobrażano”, ale „zdjęcia i relacje z czasów II wojny światowej”. „W tej wojnie niezwykle ważną rolę odgrywa artyleria; dlatego też stawiamy na rozwój artylerii; zarówno tej lufowej, produkowanej w HSW, jak i rakietowej” - zaznaczył.

Szef MON podkreślił także, że w HSW powstają także inne rodzaje broni. Jak mówił, w zakładach trwa przygotowanie wyrzutni rakiet do systemu Patriot zamówionego w USA, który w tym roku ma trafić na wyposażenie polskich sił zbrojnych. „Ze względu na to, że zamawiając Patrioty w USA zapewniliśmy możliwość produkcji podzespołów w Polsce, HSW wyprodukuje wyrzutnie do Patriotów, które będą wykorzystywane do osłony nieba nad Polską” - zaznaczył.

Wozy piechoty Borsuk będą produkowane w Stalowej Woli

Błaszczak odniósł się również do kwestii rozpoczęcia produkcji bojowych wozów piechoty Borsuk, które również mają być produkowane w Stalowej Woli. „Obserwowaliśmy przygotowanie do produkcji, w zasadzie badania zakładowe pierwszego prototypu zostały zakończone; za miesiąc ruszą badania kwalifikacyjne, które - mam nadzieję - że szybko zakończą się pozytywnymi rezultatami” – mówił szef MON.

Jak dodał, resort zamówił kolejne cztery prototypy wozu. Zostaną przetestowane przez żołnierzy WP, których opinie będą wykorzystane w badaniach. „Opisując sukcesy Huty Stalowa Wola, należy wskazać na polonizację tej broni, która jest tu produkowana” - dodał Błaszczak.

Podał przykład luf do armatohaubic Krab, które dawniej sprowadzane były z Niemiec, a obecnie powstają w Stalowej Woli. Podobnie podwozia do tych pojazdów, które obecnie są produkowane na licencji koreańskiej w Polsce. „To bardzo dobry kierunek, który oznacza pewną niezależność, która jest potrzebna w sytuacji zagrożenia, żeby zbudować odporność kraju. Chodzi o to, żeby Polska była bezpieczna, bo tylko taka Polska może się rozwijać” - dodał minister.

Zapewnił, że polski rząd będzie korzystał i rozwijał potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego. Błaszczak powtórzył zapowiedź zamówienia kolejnych przenośnych zestawów przeciwlotniczych Piorun dla polskiego wojska. "Piorun rzeczywiście sprawdza się na polu walki, Ukraińcy bardzo chwalą tę broń" – powiedział pytany, czy są planowane kolejne dostawy na Ukrainę. Zastrzegł, że może się wypowiadać głównie o zamówieniach dla Wojska Polskiego składanych przez MON. "Potwierdzam, będziemy zamawiać kolejne zestawy Piorun. To jest fantastyczna broń produkowana w pełni w naszym kraju" – dodał.

Złożenie dodatkowych zamówień na Pioruny szef MON zapowiedział pod koniec marca. Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun są produkowany przez zakłady Mesko należące – tak jak HSW – do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.O dobrym uzbrojeniu polskiej armii mówił też wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zaznaczył, że rząd chce, by polska armia była dobrze uzbrojona i by korzystała z rodzimego uzbrojenia. Dodał, że polski sprzęt sprawdza się w realnych działaniach wojennych.

Podczas konferencji prasowej w Hucie Stalowa Wola zauważył, że rządy PO-PSL były czasem „zwijania polskiej armii i polskiego przemysłu obronnego”, który jeśli osiągał jakieś zyski, to „tylko z wyprzedaży swoich aktywów”. Sasin stwierdził, że Huta Stalowa Wola jest tego dobrym przykładem: co roku przynosiła straty. „Straty huty sięgały 40 mln zł, kiedy obejmowaliśmy władzę w 2015 r. i także w następnym roku, na skutek decyzji podejmowanych w 2015. Dzisiaj, po kilku latach dobrego zarządzania, huta generuje zyski. Ten ostatni zysk to ponad 80 mln zł. Zamówienia ze strony MON w tym czasie osiągnęły kwotę ok. 6 mld zł” – powiedział szef MAP.

Oświadczył, że potrzebne są dalsze inwestycje w polski przemysł zbrojeniowy, zwiększające zdolności produkcyjne. Poinformował, że nad odpowiednimi rozwiązaniami pracuje rząd, w tym Ministerstwo Aktywów Państwowych i zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Jestem przekonany, że wkrótce będziemy mogli przedstawić projekt rozwiązań, które umożliwią uzyskanie dodatkowych środków (na inwestycje w przemyśle zbrojeniowym, PAP), a są to duże środki. W tej chwili szacujemy, że tylko w Hucie Stalowa Wola powinniśmy zainwestować ok. 300 mln zł w doposażanie w nowoczesne maszyny i budowę nowej infrastruktury, by zwiększyć zdolności produkcyjne. Również w innych zakładach takie inwestycje są planowane” – przekazał Sasin.

Jak mówił, Polska chce produkować na eksport, „korzystać z tej unikalnej chwili, kiedy zainteresowanie polską bronią jest silne”. „Mamy szanse pokazać, że nasze produkty nie tylko nie są gorsze, ale mogą być pod wieloma względami lepsze” – podkreślił minister aktywów państwowych.

Największy kontrakt zbrojeniowy

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o podpisaniu największego w ostatnim trzydziestoleciu zbrojeniowego kontraktu eksportowego dotyczącego sprzedaży broni Ukrainie. Na konferencji w HSW oświadczył, że Huta Stalowa Wola to „jedna z pereł w koronie przemysłu zbrojeniowego”, choć - jak zaznaczył - jest tu jeszcze „bardzo dużo do zrobienia”.

„Ale cieszymy się z tego, że mamy możliwość już dzisiaj sprzedawania naszej broni za granicę. Teraz właśnie podpisujemy jeden z największych, jeśli nie największy, zbrojeniowy kontrakt eksportowy, ostatniego trzydziestolecia” - przekazał Morawiecki, wyjaśniając, że kontrakt dotyczy sprzedaży broni Ukrainie. Dodał, że polska broń będzie „bardzo ważna” na polu walki na wschodzie Ukrainy.

Sasin przekazał, że zawarta z Ukrainą umowa na sprzedaż haubic opiewa na 2,7 mld zł. Podkreślił, że jest to kontrakt rekordowy, jakiego w polskim przemyśle zbrojeniowym w ostatnich latach nie było. W ramach umowy Polska dostarczy Ukrainie 155-mm samobieżne armatohaubice Krab.

Morawiecki zwrócił uwagę, że środki na to Ukraina częściowo otrzymuje z UE, a częściowo płaci ze swojego budżetu. „Polska dostaje te pieniądze, żeby tutaj wzbogacać nasz potencjał produkcyjny” - dodał. Umowa na ponad 50 sztuk armatohaubic Krab warta ok. 3 mld zł została podpisana w Kijowie. To największy kontrakt eksportowy polskiej zbrojeniówki od lat - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Jak przypomina "DGP", przy odpowiedniej amunicji zasięg tych poruszających się na gąsienicach armatohaubic to ok. 40 km.

„Pierwszy dywizjon, czyli 18 sztuk wraz z wozami towarzyszącymi, trafił do Ukrainy w ostatnim tygodniu, o czym jako pierwsze poinformowało Polskie Radio” - czytamy. Jak dodano, sprzęt ten został przekazany z zasobów Wojska Polskiego, być może częściowo zostanie zrefinansowany przez Unię Europejską. „Tymczasem wczoraj na spotkaniu przedstawicieli rządów Polski i Ukrainy w Kijowie ogłoszono zawarcie kontraktu na sprzedaż kolejnych trzech dywizjonów, czyli najpewniej 56 sztuk wraz z dodatkowymi wozami. Szacunkowa wartość tego kontraktu to ok. 3 mld zł” - czytamy.

Jak podaje dziennik, dostawy powinny zostać zrealizowane w ciągu kilku–kilkunastu miesięcy, tym razem jest to "normalna" umowa sprzedaży. Za dostawy amunicji najpewniej będą odpowiadać Amerykanie. Według „DGP” producentem armatohaubic Krab jest wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Huta Stalowa Wola, ale swoje zgody na eksport musiały wyrazić m.in. rządy Korei Południowej i Niemiec. Wszystko dlatego, że podwozia są produkowane na koreańskiej licencji, z kolei w silnikach są niemieckie elementy.

autorzy: Agnieszka Pipała, Aleksandra Rebelińska, Wiktoria Nicałek, Mikołaj Małecki