nieznane
Chcę żeby ten artykuł przemawiał do starszej publiczności jak i do dzieciaków w moim wieku. Wybrałam temat ochrony środowiska, ponieważ zanieczyszczenia naszej planety coraz bardziej jej dotykają i powoli stają się codziennością.
Kiedy jedziemy samochodem mijamy góry śmieci, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Śmieci są wszędzie! Na chodnikach, w parkach, na ulicach, a co jest jeszcze bardziej niedopuszczalne, nie w koszach na śmieci, tylko obok. Niektórzy ludzie mogą się obudzić po latach, wtedy zobaczą jak nasza planeta jest zaśmiecona i zniszczona, bardzo chcę temu zapobiec, ponieważ ja jako młody człowiek nie chcę żyć w takich warunkach. Kto wie jak będzie wyglądać Ziemia? Może będzie czysta, piękna i różnorodna, albo przestanie istnieć? Ludzi nie obchodzi co będzie kiedyś, a myślę, że wszyscy powinni zacząć się tym interesować.
Reklama
Czy wiedzieliście, że na Ziemi pozostało już tylko 30 proc. terenów dzikich, nienaruszonych przez człowieka? W tym lasy i dżungle?
Takie wyniszczenie dla wielu gatunków roślin i zwierząt oznacza wyginięcie, bo zabieramy im dom i miejsce do życia. Kolejną rzeczą jest zanieczyszczenie i wymieranie oceanów. Niewiele osób wie, że klimat na całym świecie kształtują oceany. Bez zachowanego balansu w życiu roślin i zwierząt oceanicznych czekają nas kolejne anomalia pogodowe takie jak: huragany, susze czy trąby powietrzne.
Na pewno spotkaliście się już ze zdjęciem żółwia zaplątanego w kawałek plastiku. Gdyby się dokładniej przyjrzeć, widać rany na jego ciele i strach w jego oczach. Wiem, to straszne! Ale straszniejsze jest to, że w oceanach pływa więcej ton śmieci niż ryb.
Czy to jest nasz cel?
Obudźmy się, zacznijmy działać!!
Następnym razem postaraj się wyrzucić śmieci do kosza, a nie udawaj że ich nie widzisz. Ładujesz telefon? Wyjmij ładowarkę z kontaktu to zajmie Ci pół sekundy. Zaglądając do szafy zastanów się czy potrzebujesz kolejnej pary jeansów…? Do produkcji jednej pary, zużywa się aż 10000 litrów wody!!!!!!!!!!!
Myślę, że też dobrą opcją byłoby wprowadzenie już do szkół podstawowych nowego przedmiotu „Ochrona Ziemi”, aby od najmłodszych lat pracować nad świadomością ekologiczną u dzieci. Przecież skąd mamy widzieć jak chronić nasze środowisko i jak pozytywnie na nie wpływać.
Kolejna propozycja to odnawialne źródła energii takie jak panele słoneczne czy farmy wiatrowe. Aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, musimy przestać produkować prąd z węgla. A w 2030 r. każdy dom powinien już korzystać z zielonej energii.
Życie naszej planety uzależnione jest w pełni od nas. To my decydujemy o życiu i zdrowiu małych dzieci oraz o tym czy następne istnienia ludzkie przyjdą na świat. Chciałabym zostawić cię z tym pytaniem: czy dbasz o Ziemię tak jak o siebie…? ©℗