Wiceministra Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz uczestniczyła w Kancelarii Premiera RP w „okrągłym stole” poświęconym bezpieczeństwu seniorów. Celem spotkania zorganizowanego przez Minister ds. Polityki Senioralnej Marzenę Okła-Drewnowicz było rozpoczęcie prac nad kompleksowym programem ochrony seniorów przed oszustwami.

Seniorzy po 60. roku życia są grupą szczególnie narażoną na oszustwa i wyłudzenia

Jak zwraca uwagę Ministerstwo Sprawiedliwości umowy dożywocia, umowy o odwróconym kredycie hipotecznym, zwanym kredytem senioralnym oraz umowy o funduszach hipotecznych. wymagają pilnego uszczelnienia w trosce o poszanowanie praw osób starszych. Odwrócony kredyt hipoteczny uregulowany jest w ustawie z 23 października 2014 r., jednak żaden bank nie ma takiego produktu w ofercie. Wzrasta liczba umów o dożywocie, w ciągu ostatnich 10 lat ich liczba zwiększyła się z sześciu do ponad osiemnastu tysięcy. Tego rodzaju umowy są zawierane na podstawie Kodeksu cywilnego, ale brakuje w przepisach jasnych instrumentów określania wartości świadczeń i egzekwowania realizacji takich umów.

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz podkreśliła podczas potkania, że osoby po 60. roku życia są grupą szczególnie narażoną na oszustwa i wyłudzenia.- Dlatego potrzebne jest całościowe spojrzenia na kwestię bezpieczeństwa osób starszych i jasnego planu współdziałania w tej kwestii różnych podmiotów. W najbliższym czasie opracujemy pakiet rozwiązań, pod roboczym tytułem „Tarcza seniora”. To jeden z priorytetów polityki senioralnej rządu premiera Donalda Tuska – mówiła.

Bezpieczeństwo seniorów - nad jakimi kwestie zostaną przeanalizowane

Spotkanie zakończyło się podziałem pracy pomiędzy trzy zespoły robocze, które odpowiadają za następujące obszary tematyczne:

  • umowy „osoba fizyczna - senior”, m.in. zasady zawierania umów o dożywocie i egzekwowania ich realizacji,
  • umowy „instytucja finansowa - senior”, m.in. zasady tzw. odwróconej hipoteki czy funduszy hipotecznych,
  • zwalczanie przestępczości na szkodę osób starszych, m.in. w ramach metody „na wnuczka”, „na policjanta” czy wyłudzania danych.

W spotkaniu uczestniczyli również: wiceministrowie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Katarzyna Nowakowska, Cyfryzacji – Michał Gramatyka oraz Finansów – Jurand Drop, a także przedstawiciele policji i organizacji senioralnych.