Parlament Europejski składa się z różnych frakcji politycznych, które zrzeszają polityków ze wszystkich krajów członkowskich. Grupy polityczne są zorganizowane według przynależności ideologicznej, a nie według narodowości. Do jakiej grupy należą eurodeputowani PiS, PO czy Lewicy?

Jakie są frakcje w Parlamencie Europejskim?

Europejska Partia Ludowa (EPP) – frakcja centroprawicowa, skupiająca głównie partie chadeckie i konserwatywne.
Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D) – centrolewicowa frakcja, zrzeszająca partie socjalistyczne i socjaldemokratyczne.
Odnówmy Europę (Renew Europe) – frakcja liberalna, skupiająca partie o profilu liberalnym i centrowym.
Zieloni – Wolny Sojusz Europejski (Greens/EFA) – frakcja skupiająca partie zielonych oraz partie regionalne i mniejszości narodowe.
Tożsamość i Demokracja (ID) – frakcja skrajnie prawicowa, zrzeszająca partie nacjonalistyczne i eurosceptyczne.
Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) – prawicowa frakcja konserwatywna i eurosceptyczna.
Zjednoczona Lewica Europejska/Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL) – lewicowa frakcja, skupiająca partie komunistyczne i socjalistyczne.

Warto wspomnieć, że są też posłowie niezrzeszeni, którzy nie są członkami żadnych frakcji.Do jakich frakcji należą posłowie z Polski?

W kadencji 2019-2024 eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości związani są z frakcją Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR). Politycy PO i PSL należą do Europejskiej Partii Ludowej (EPP), natomiast członkowie Lewicy są w Grupie Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D). Polska 2050 w osobie jedynie Róży Thun to z kolei frakcja Odnówmy Europę (Renew Europe).

Ile miejsc w parlamencie ma dany kraj?

W kadencji 2024-2029 będzie 720 posłów, o 15 więcej niż w kadencji 2019-2024. Zasady podziału są proste, mianowicie im większy kraj pod względem liczby ludności, tym więcej ma europosłów. Nowy podział będzie wyglądał następująco:

Niemcy – 96
Francja – 81
Włochy – 76
Hiszpania – 61
Polska – 53
Rumunia – 33
Holandia – 31
Belgia – 22
Grecja – 21
Czechy – 21
Portugalia – 21
Węgry – 21
Austria – 20
Bułgaria – 17
Dania – 15
Finlandia – 15
Słowacja – 15
Irlandia – 14
Chorwacja – 12
Litwa – 11
Słowenia – 9
Łotwa – 9
Estonia – 7
Cypr – 6
Luksemburg – 6
Malta – 6