Na sto dni przed rozpoczęciem ŚDM przygotowania do tego wydarzenia przyspieszają. Gotowy jest wstępny projekt zabezpieczenia medycznego, a do połowy maja mają powstać: ostateczny plan zabezpieczenia spotkania młodych z papieżem i projekt organizacji ruchu w Krakowie.

Trwa dyskusja na temat lokalizacji mszy kończącej Światowe Dni Młodzieży, w której ma wziąć udział Franciszek. Według strony kościelnej najlepszą lokalizacją jest Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką, jednak zastrzeżenia do tego terenu ma Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Do 14 kwietnia chęć przyjazdu do Krakowa zadeklarowało niemal 585 tys. osób ze 179 krajów. Największe zarejestrowane grupy to: Polacy (185 tys.), Włosi (ponad 78 tys.), Francuzi (38 tys.). Zgłosiło się też ok. 350 niepełnosprawnych.

Na sto dni przed ŚDM w trakcie realizacji są inwestycje, które mają usprawnić transport oraz ruch pieszy. Gotowa jest 2,5 km droga łącząca węzeł Rybitwy z Brzegami, oddanie jej do użytku jest planowane 30 kwietnia. Trwa budowa połączenia ul. Księcia Józefa z węzłem Mirowskim, co usprawni przejazd z centrum miasta, m.in. z okolic Błoń na autostradową obwodnicę miasta. W samym Krakowie rozbudowywana jest ulica Wrobela, trwają remonty jezdni i chodników 15 ulic, którymi pieszo poruszać się będą pielgrzymi. Trwa budowa kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Wilgą, która połączy dwa sanktuaria: Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II. Rozpoczęły się także prace przy budowie w pobliżu tych sanktuariów przystanku Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, powstaną tam perony wraz z infrastrukturą, parking dla osób niepełnosprawnych i kładka dla pieszych umożliwiająca bezpieczne przejście nad torami.

Miasto zdecydowało także o rozbudowie istniejącego systemu monitoringu wizyjnego, tak by bezpośrednio przed ŚDM gotowy był podsystem umożliwiający nadzór m.in. nad głównymi ciągami komunikacyjnymi, którymi poruszać się będą pielgrzymi. W trakcie wydarzenia w Krakowie mają działać w sumie 242 kamery i ok. 3 tys. kamer w autobusach i tramwajach.

"Inwestycje nie są wykonywane wyłącznie ze względu na ŚDM. Część z nich była planowana, a ich realizacja została przyśpieszona tak, by zakończyły się przed tym wydarzeniem" - mówiła PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Nie udało się rozstrzygnąć przetargu dotyczącego organizacji ruchu w mieście, dlatego Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, w oparciu o uchwaloną w połowie marca specustawę dot. ŚDM, postanowił go rozdzielić na dwa osobne zadania - przygotowanie projektu organizacji ruchu w Krakowie w czasie ŚDM, na co wykonawca ma czas do 7 maja, oraz samo wykonanie i ustawienie w Krakowie na początku lipca ok. 8 tys. znaków drogowych i innych oznaczeń. W ostatnich dniach ogłoszony został także przetarg na dekorację miasta.

ZIKiT rozstrzygnął już za to przetarg na dostawę 2 tys. przenośnych toalet, które zostaną ustawione na parkingach i wzdłuż dróg dojścia pielgrzymów do miejsc uroczystości. Komitet Organizacyjny ŚDM - niezależnie od tego – finalizuje obecnie umowy dotyczące dostarczenia toalet na Błonia, Campus Misericordiae i do Łagiewnik.

Maksymalnie do połowy maja ma być gotowy ostateczny plan zabezpieczenia ŚDM. Nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia ma czuwać ok. 3 tys. policjantów z Małopolski, wspieranych przez 3,5 tys. funkcjonariuszy z innych rejonów kraju. W zabezpieczeniu uczestniczyć będzie także ok. 2,5 tys. strażaków z PSP oraz 7 tys. z Ochotniczych Straży Pożarnych. Policję wspierać będzie również Żandarmeria Wojskowa oraz Służba Celna.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie Mariusz Ciarka w toku są przetargi związane z pozyskaniem przez policję m.in. nowych radiowozów i pojazdów specjalistycznych oraz środków łączności. Obecnie rozstrzygany jest przetarg na dodatkowy ruchomy monitoring wizyjny, a w maju zakończyć się mają procedury związane z pozyskaniem radiotelefonów i systemu ich zasilania.

Strażacy skontrolowali do tej pory ponad 1,2 tys. z 1,6 tys. wytypowanych obiektów związanych z organizacją uroczystości religijnych, pobytem papieża, noclegowymi i miejscami przebywania pielgrzymów (przystanki kolejowe, dworce).

Gotowy jest wstępny projekt zabezpieczenia medycznego ŚDM. Przewidziano m.in. podniesienie gotowości SOR-ów i izb przyjęć, a także poradni POZ oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W trakcie wydarzenia w Krakowie ma być aż pięć śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a Pogotowie Ratunkowe zostanie wzmocnione o 32 dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego.

Trwa dyskusja na temat lokalizacji mszy kończącej ŚDM, w której ma wziąć udział Franciszek. Według strony kościelnej najlepszą lokalizacją jest Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Zastrzeżenia do tego terenu miało RCB.

Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM bp Damian Muskus wielokrotnie podkreślał, że nie ma alternatywy wobec Brzegów, choć przygotowanie tego terenu wymaga rozwiązania szeregu problemów. "Miejsce uroczystości zostało wybrane bardzo starannie i z uwzględnieniem podstawowego kryterium, jakim jest bezpieczeństwo uczestników ŚDM: młodzieży i samego papieża" - mówił bp Muskus. Dodał, że nie ma w Krakowie i okolicach terenu, który pomieściłby tak wielu uczestników; spodziewanych jest od 1,5 do 1,8 mln ludzi.

Krakowskie Błonia wraz z Parkiem Jordana i położonymi obok stadionami Wisły i Cracovii mogą przyjąć według szacunków organizatora ŚDM ok. 700 tys. osób, ale biorąc pod uwagę, że pielgrzymi mieliby w tym miejscu spędzić całą noc z 30/31 lipca pojemność Błoń kurczy się do 300 tys.

Komitet Organizacyjny przygotowuje własny raport o stanie przygotowań miejsc, w których odbędą się wydarzenia centralne ŚDM. Ma on być opublikowany w przyszłym tygodniu.

Do końca kwietnia przedłużona została rejestracja wolontariuszy z Polski (do tej pory zgłosiło się ponad 7,5 tys. osób), zakończono przyjmowanie zgłoszeń od obcokrajowców – napłynęło ich w sumie ponad 7 tys. Są obecnie weryfikowane.

Komitet Organizacyjny nadal poszukuje osób, które chcą w swoich domach przenocować pielgrzymów, potrzebne jest jeszcze ok. 50 tys. miejsc. Trwa także przyjmowanie zgłoszeń od restauracji, które będą wydawać posiłki dla pielgrzymów.

Gotowe są projekty ołtarzy, które staną na Błoniach i w Campusie Misericordiae. Trwają próby Chóru ŚDM (najbliższa rozpocznie się w sobotę), orkiestra ma zacząć pracę w czerwcu. Produkowane jest 15 tys. szat liturgicznych i 12 tys. naczyń liturgicznych potrzebnych podczas uroczystości centralnych.

Do 16 maja ma być gotowy bilans zapotrzebowania na energię elektryczną w całej aglomeracji krakowskiej, a do 30 czerwca zakończone prace związane z uzbrojeniem terenu Błoń, Parku Jordana i terenów przyległych, tak by w pierwszej połowie lipca możliwe były próby techniczne zainstalowanych tam urządzeń.

Od 6 maja ma być dostępna aplikacja "Pielgrzym" na urządzenia mobilne przygotowana w dziewięciu językach. Zawiera ona m.in. mapę z miejscami najważniejszych wydarzeń i harmonogram ŚDM, numery kontaktowe do służb odpowiadających za bezpieczeństwo, przewodnik po Krakowie, rozmówki, teksty liturgiczne.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek.