Ministrowie z ośmiu unijnych krajów apelują o zwiększone kontrole na głównych europejskich trasach kolejowych. Bruksela zapowiada natomiast przyspieszenie prac nad zaostrzeniem przepisów o sprzedaży broni palnej. Takie są wyniki rozmów w Paryżu ministrów spraw wewnętrznych i transportu Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Luksemburga i Holandii, oraz Szwajcarii. Naradę zorganizowano w reakcji na ubiegłotygodniową strzelaninę w superszybkim pociągu relacji Amsterdam-Paryż.

Oprócz zwiększonych, międzynarodowych patroli w pociągach, ministrowie zaproponowali też wprowadzenie ściślejszych kontroli bagażowych oraz imiennych biletów na głównych trasach. Według nich, tylko skoordynowana akcja unijnych krajów przyniesie rezultaty. Komisarz do spraw transportu Violeta Bulc podkreśliła, że bezpieczeństwo pasażerów jest priorytetem, ale decyzje muszą być proporcjonalne do kosztów i zagrożenia. Wezwana do działania Komisja Europejska zapowiedziała również, że przyspieszy prace nad przepisami, by skuteczniej kontrolować sprzedaż broni w internecie i śledzić podejrzane transakcje.

11 września spotkają się eksperci wszystkich unijnych krajów, by rozmawiać na temat zwiększenia środków bezpieczeństwa, a naradę europejskich ministrów transportu zaplanowano na początek października.