Centralna Biuro Antykorupcyjne wydało ćwierć miliona euro na oprogramowanie szpiegowskie służące do inwigilacji smartfonów – podał portal Niebezpiecznik.pl. Rzecznik CBA ani nie chce potwierdzić tej informacji, ani jej nie zaprzecza.



Twórca złośliwego oprogramowania szpiegowskiego, włoska firma Hacking Team, sama uległa atakowi hackerów. Opublikowali oni wiele danych, w tym listę klientów. A wśród nich: Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Z dokumentów wynika, że za oprogramowanie RCS polska służba zapłaciła łącznie ok. 250 tys. euro.

Co można robić dzięki temu oprogramowaniu? Jak wskazuje Niebezpiecznik.pl między innymi:

  • nagrywać rozmowy Skype,
  • przechwytywać i gromadzić korespondencję mailową,
  • przechwycić hasła i loginy wpisywane w przeglądarce internetowej,
  • podglądać obraz video (np. z kamerki) albo podsłuchiwać audio (z mikrofonu),
  • zdobyte dane skopiować na dysk i przetrzymywać na komputerze ofiary.

Z oprogramowania – jak wynika z raportu stworzonego na temat wykorzystywania RCS przez citizenlab.org – korzystają służby pochodzące z takich krajów jak: Azerbejdżanu, Kolumbii, Egiptu, Etiopii, Węgier, Włoch, Kazachstanu, Korei, Malezji, Meksyku, Maroko, Nigerii, Omanu, Panamy, Polski, Arabii Saudyjskiej, Sudanu, Tajlandii, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Uzbekistanu.

Na nasze pytanie o komentarz rzecznik CBA Jacek Dobrzyński odpowiedział:

Uprzejmie informuję, że żadna służba specjalna na świecie, w tym CBA, nie informuje o środkach, metodach i formach realizacji ustawowych zadań, a tym bardziej nie komentuje jakichkolwiek spekulacji na ten temat. Informowanie o tym, zaprzeczanie lub potwierdzanie byłoby nieprofesjonalne, a przede wszystkim niezgodne z prawem. Zapewniam, że Centralne Biuro Antykorupcyjne działa zgodnie z ustawą o CBA i obowiązującym w Polsce prawem. Przykładamy szczególną staranność aby nigdy nie dochodziło do łamania jakichkolwiek praw, a tym bardziej praw obywatelskich. CBA szanuje prawo, działa zgodnie z prawem i zawsze przestrzega wszystkich standardów, norm i zasad.Warto przypomnieć o art. 24 ustawy o CBA ,,W związku z wykonywaniem swoich zadań CBA zapewnia ochronę środków, form i metod realizacji zadań, zgromadzonych informacji oraz własnych obiektów i danych identyfikujących funkcjonariuszy CBA. W tej sprawie wypowiedział się również Wojewódzki Sąd Administracyjny, który oddalił skargę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na odmowę udostępniania przez CBA informacji na ten temat.