Zdaniem Marka Balickiego minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przez ponad 2 lata sprawowania swego urzędu nie zrobił nic co mogłoby polepszyć funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Nie doprowadził do poczucia bezpieczeństwa pacjentów, nie rozwiązał problemu kolejek w służbie zdrowia, kontraktów i limitów. „Dwa i pół roku to wystarczający mandat zaufania, żeby dokonać oceny i moim zdaniem premier powinien sam zachęcić ministra, by złożył rezygnację” - powiedział Balicki.

Balicki ocenił, że po siedmiu latach rządów Platformy Obywatelskiej problemy w służbie zdrowia są większe, niż wtedy, gdy partia ta obejmowała władzę. Polityk zaproponował powrót do koncepcji białego szczytu. W jego ocenie najwyższy czas, by w gronie ekspertów delegowanych przez różne partie oraz organizacje pozarządowe usiąść przy stole i przygotować strategię zmian naprawy systemu opieki zdrowotnej. „Wiemy, że Jurek Owsiak ma konkretne projekty”- dodał.

Wnioskiem PiS o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza Sejm zajmie się na najbliższym posiedzeniu, które rozpocznie się w środę, 22 stycznia. Natomiast wniosek do premiera w sprawie białego szczytu SLD skieruje do premiera w najbliższych dniach - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Marek Balicki.