Aleksander Kwaśniewski na antenie Polskiego Radia przekonywał Polaków do przyjęcia waluty euro. Od obecnego premiera oczekuje planu w tej sprawie.

Aleksander Kwaśniewski przekonuje, że należy rozpocząć rozmowy w sprawie wejścia Polski do strefy euro. Gość radiowej Jedynki mówił, że trzeba pytać premiera o scenariusz w tej sprawie, a Donald Tusk powinien pokazać stosowny plan.

Kwaśniewski chce wspólnej waluty

Były prezydent przypomniał, że jest zdecydowanym zwolennikiem przyjęcia przez Polskę wspólnej europejskiej waluty. Przekonywał, że nasza obecność w strefie euro jest potrzebna zarówno Polsce, która może w ten sposób wzmocnić swą pozycję w Europie, jak i Europie dla pogłębienia integracji.

Aleksander Kwaśniewski wyraził przekonanie, że polska gospodarka będzie bezpieczniejsza, jeśli przyjmiemy euro. Zastrzegł jednocześnie, że wejście do strefy wspólnej waluty musi być dla nas korzystne i poprzedzone obniżeniem deficytu budżetowego.

To gry wyborcze Tuska!

Tak Kwaśniewski ocenia wypowiedź premiera, który nie wykluczył koalicji z SLD po wyborach. Były prezydent mówił w radiowej Jedynce, że dla wielu polityków Sojuszu perspektywa, że "można być przystawką na stole Donalda Tuska" jest atrakcyjna.

Zdaniem byłego prezydenta Lewica nie powinna koncentrować się na szansie uzyskania 10 procent w wyborach, ale integrować się, żeby uzyskać poparcie bliskie 30 procent. Aleksander Kwaśniewski uważa też, że szansą dla przyszłości Polski jest współpraca środowisk lewicowych i centrolewicowych.

Według niego środowiska takie jak SLD, Ruch Palikota, Europa Plus, Racja Polskiej Lewicy powinny stworzyć taką alternatywę dla PO z lewej strony sceny politycznej, jaką po prawej stronie jest PiS. Premier Tusk mówił ostatnio, że koalicja z SLD po wyborach w 2015 roku nie jest jego celem. Dodał jednak, że nie może jej wykluczać.