Od najbliższej niedzieli można zgłaszać europejskie inicjatywy obywatelskie. Od tego dnia obywatele z całej Europy, jeśli zbierze się ich milion, mogą się zwrócić się do Komisji, by zajęła się istotną dla nich sprawą – wynika z komunikatu Komisji Europejskiej.

„Mamy do czynienia z bezprecedensowym wzmocnieniem demokracji uczestniczącej. Przekazujemy obywatelom wpływowe narzędzie pozwalające im decydować o przyszłym rozwoju polityki. Mam nadzieję, że będzie ono wspomagać również rozwój prawdziwie europejskiego społeczeństwa, umożliwiając obywatelom z różnych krajów wspólną dyskusję na temat istotnych dla nich kwestii” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Maroš Šefčovič.

Ważnym elementem wstępnym całego procesu jest rejestracja inicjatywy. Wniosek musi być złożony przez komitet obywatelski składający się z przynajmniej siedmiu obywateli UE zamieszkujących w co najmniej siedmiu różnych państwach członkowskich.

Po zarejestrowaniu inicjatywy komitet ma 12 miesięcy na zebranie niezbędnych głosów poparcia z co najmniej siedmiu państw członkowskich. Wymagana minimalna liczba podpisów obywateli z każdego z siedmiu państw członkowskich to 750–krotność liczby posłów do Parlamentu Europejskiego reprezentujących dany kraj. Inicjatywę może poprzeć każdy obywatel w wieku uprawniającym do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego (18 lat we wszystkich państwach członkowskich za wyjątkiem Austrii, gdzie wiek ten wynosi 16 lat).

Liczba głosów poparcia musi być poświadczona przez właściwe organy państw członkowskich. Następnie Komisja będzie miała trzy miesiące na zbadanie danej inicjatywy i podjęcie decyzji dotyczących dalszych działań w jej sprawie. Komisja spotka się również z organizatorami inicjatywy w celu dogłębnego zbadania podniesionych w niej kwestii. Organizatorzy będą również mogli przedstawić swoją inicjatywę w trakcie wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim.

Następnie Komisja przedstawi komunikat, w którym nakreśli wnioski dotyczące inicjatywy, ewentualne planowane działania, jak również argumenty przemawiające za ich podjęciem, bądź przeciw.

Europejska inicjatywa obywatelska została wprowadzona traktatem lizbońskim. Ponieważ jednak państwa członkowskie potrzebowały czasu na uruchomienie mechanizmów umożliwiających poświadczanie głosów wsparcia, obywatele mają możliwość wystąpienia z inicjatywą obywatelską dopiero od dnia 1 kwietnia 2012 r.

Link do strony internetowej poświęconej europejskiej inicjatywie obywatelskiej: http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome?lg=pl