Premier Donald Tusk zaprezentuje w czwartek w Paryżu na konferencji pod hasłem "Przyjaciele Libii" polski plan humanitarny dla tego kraju wart 1 mln zł; w najbliższych tygodniach wysłana zostanie do tego kraju nasza misja medyczna - dowiedziała się PAP ze źródeł rządowych.

Do stolicy Francji przyjadą szefowie państw i rządów ponad 60 krajów, by omówić polityczne i gospodarcze wsparcie dla Libii po obaleniu reżimu Muammara Kadafiego.

Poza wsparciem finansowym nasz kraj przedstawi też program współpracy gospodarczej przy odbudowie Libii. Rozmówca PAP podkreślił, że chodzi o powrót do realizacji projektów sprzed wojny, jak i o nowe przedsięwzięcia.

Nie wiadomo jeszcze gdzie dokładnie uda się kilkunastoosobowa misja medyczna - zależeć to będzie od potrzeb na miejscu. Polska zaprosiła też Libijczyków do obserwowania procesu wyborczego w naszym kraju.

Gospodarzami paryskiej konferencji będą: francuski prezydent Nicolas Sarkozy oraz brytyjski premier David Cameron. Podczas spotkania ma być ogłoszone zakończenie wojny domowej w Libii.

Na konferencji pojawią się przedstawiciele krajów takich jak Rosja, Chiny i Niemcy, które nie brały udziału w libijskiej interwencji.

We wtorek w Brukseli premier Donald Tusk mówił, że ogłoszenie zakończenia wojny libijskiej 1 września będzie dobrym wstępem, by potwierdzić także gotowość Polski "do różnych wymiarów pomocy humanitarnej" udzielonej Libii.

Według danych NATO, od marca na terytorium Libii zorganizowano 826 konwojów humanitarnych

Szef polskiego rządu mówił też o działaniach demokratyzacyjnych i prawach człowieka. "Polskie doświadczenia będą tu bardzo przydatne" - oświadczył.

Według szacunków Komisji Europejskiej w obozach dla uchodźców rozmieszczonych w sąsiadujących z Libią Tunezji i Egipcie przebywa obecnie około 90 tys. Libijczyków. Oficjalne dane ONZ mówią o 41,3 tys.

Według danych NATO, od marca na terytorium Libii zorganizowano 826 konwojów humanitarnych. Dotychczasowa pomoc krajów UE oraz KE wyniosła 150,7 mln euro. Najwięcej na pomoc przeznaczyły Szwecja i Wielka Brytania - odpowiednio 15,8 mln i 13,6 mln euro. KE wydała 70 mln euro, głównie na ewakuację osób z Libii oraz na pomoc dla uchodźców. Oprócz pieniędzy wiele krajów, w tym Szwecja, W. Brytania i Węgry, przeznaczyły także na rzecz pomocy humanitarnej w Libii samoloty, namioty, środki sanitarne oraz ekspertów. Według danych KE, polska pomoc wyniosła 277 tys. euro.

Od początku trwania operacji "Zjednoczony Obrońca", którą NATO prowadzi w Libii od marca, natowskie samoloty wykonały ponad 8 tys. nalotów, niszcząc 5 tys. celów. Trypolis został zdobyty przez rebeliantów, ale broniący się tam pułkownik Kadafi zbiegł i nie wiadomo, gdzie przebywa. Mandat operacji NATO kończy się 27 września.