"Z twarzą zwróconą na Wschód" - tak dziennik "Moskowskije Nowosti" tytułuje w czwartek korespondencję z Warszawy, prezentującą priorytety rozpoczynającego się 1 lipca półrocznego przewodnictwa Polski w Unii Europejskiej.

W ocenie gazety, "Polska chce roztoczyć europejski parasol nad byłymi republikami ZSRR".

Relacjonując wtorkowe wystąpienie premiera Donalda Tuska w Sejmie, "Moskowskije Nowosti" zwracają uwagę, iż "wyraził on nadzieję, że w czasie prezydencji Polski uda się podpisać traktat o przystąpieniu Chorwacji do UE i porozumienie o stowarzyszeniu z Ukrainą". Według dziennika, "ma to być świadectwem polskich wysiłków, zmierzających do przyspieszonego rozszerzenia Unii Europejskiej".

"Moskowskije Nowosti" zauważają też, że "Warszawa zamierza ogłosić nowy plan dla Partnerstwa Wschodniego". "Jest to już nieco zapomniany projekt, zainicjowany trzy lata temu, w maju 2008 roku, przez Polskę i Szwecję. Przyświecał mu cel zbliżenia do UE sześciu poradzieckich republik: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Zakładano, że w idealnym wariancie doprowadzi on te kraje do statusu kandydatów do Unii Europejskiej" - pisze gazeta.

"Wszelako zamrożone konflikty na terytorium byłego ZSRR - w Naddniestrzu, Karabachu, Abchazji i Południowej Osetii - sprawiają, że ścisłe zbliżenie z UE części tych krajów jest nierealne" - dodają "Moskowskije Nowosti".

"Moskowskije Nowosti" przytaczają również słowa Tuska, że Polska może się stać "nowym silnikiem Unii Europejskiej"

Gazeta przypomina, że "Rosja z niepokojem przygląda się rozwojowi Partnerstwa Wschodniego, nie bez podstaw uważając, że projekt ten zagraża jej interesom na poradzieckim obszarze". "Unia Europejska ma świadomość, że bez koordynacji działań z Moskwą sukces Partnerstwa Wschodniego jest niemożliwy" - podkreślają "Moskowskije Nowosti".

Dziennik odnotowuje, że "Polska chce stworzyć swój Fundusz Międzynarodowej Solidarności, który w pierwszej kolejności będzie wspierać demokratyczne przemiany i społeczeństwo obywatelskie". Zdaniem "Moskowskich Nowosti", "jako pierwsze jego wsparcie mogą otrzymać Białoruś i kraje Afryki Północnej".

Gazeta zaznacza, że "Warszawa na wszelkie sposoby powstrzymuje nacisk niektórych państw europejskich, żądających izolowania Mińska i zastosowania wobec niego sankcji".

"Moskowskije Nowosti" przytaczają również słowa Tuska, że Polska może się stać "nowym silnikiem Unii Europejskiej".