Do Państwowej Komisji Wyborczej zgłosił się komitet wyborczy szefa SLD Grzegorza Napieralskiego. Komitety mają czas na zawiadomienie PKW o swoim powstaniu do poniedziałku do godz. 16.15.

"Mamy przy sobie cztery tysiące podpisów" - powiedział dziennikarzom Napieralski, który osobiście przeszedł do PKW. Przekonywał, że jego start - jako najmłodszego kandydata - "spowoduje, że nastąpi realna zmiana w polityce".

"Jestem jedynym kandydatem, który nie musi podpisywać oświadczenia lustracyjnego. To też pokazuje, że stare spory i kłótnie mogą się skończyć. Możemy zająć się sprawami, które wybiegają w przyszłość" - mówił szef SLD.

W poniedziałek, oprócz komitetu Napieralskiego, zgłosiły się także komitety: Zdzisława Podkańskiego, Andrzeja Olechowskiego, Zdzisława Jankowskiego, Józefa Wójcika (kapitan żeglugi wielkiej), Romana Sklepowicza (Stowarzyszenie Poszkodowanych Przez System Bankowy i Prawny) i Ludwika Wasiaka (prezes Stowarzyszenia Narodowego im. Romana Dmowskiego).

Łącznie w Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienia o swoim powstaniu złożyło dotychczas piętnaście komitetów.

W niedzielę zgłosiły się komitety Bronisława Komorowskiego, Bogdana Szpryngiela, Janusza Korwin-Mikkego i Bogusława Ziętka; wcześniej w sobotę - Andrzeja Leppera i Marka Jurka. W piątek jako pierwsze zarejestrowały się komitety: Waldemara Pawlaka i Kornela Morawieckiego.

Zgłoszenie komitetu to pierwszy krok na drodze do rejestracji kandydata w wyborach prezydenckich, które odbędą się 20 czerwca.

Komitet może utworzyć minimum 15 osób, mających uprawnienia do głosowania. Do zawiadomienia o powstaniu komitetu, składanego w PKW, trzeba dołączyć - obok tysiąca podpisów z poparciem - zgodę kandydata na powołanie komitetu, zgodę na kandydowanie, a także oświadczenie lustracyjne kandydata - a jeśli już je złożył - informację, kiedy i gdzie to zrobił.

Jeżeli wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji komitetu wyborczego będą prawidłowe, PKW w ciągu trzech dni podejmie uchwałę o jego rejestracji.

Do 6 maja do północy, czyli na 45 dni przed dniem głosowania, powinni z kolei zarejestrować się kandydaci na prezydenta. Do rejestracji kandydata niezbędne jest zebranie 100 tys. podpisów. Obywatel, który chce udzielić swojego poparcia konkretnemu kandydatowi, powinien podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL i złożyć podpis. Podpisy będą weryfikowane i liczone przez specjalnych rachmistrzów.