Reklama

Dzienny uśredniony bilans ofiar śmiertelnych w związku z koronawirusem utrzymuje się na stałym wysokim poziomie ponad 70.

"Najważniejsze, że krzywa (liczba osób potrzebujących intensywnej terapii) nie przekracza granicy możliwości służby zdrowia, choć sytuacja wciąż jest napięta" - stwierdził główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

Według statystyk na oddziałach OIOM przebywa obecnie w Szwecji 537 osób. Władze zwiększyły liczbę tych miejsc w ciągu ostatnich tygodni do ponad tysiąca. Wciąż niewykorzystany pozostaje tymczasowy szpital wybudowany w halach targowych Alvsjoe w Sztokholmie.

Za mniejszą liczbę pacjentów na oddziałach intensywnej terapii odpowiada spadek zakażeń w domach opieki w najbardziej dotkniętym epidemią koronawirusa Regionie Sztokholm. Według Urzędu Zdrowia Publicznego wpływ na ten pozytywny trend mogą mieć zaostrzone przepisy związane z higieną oraz izolacją osób starszych w tego typu placówkach. Kontrowersje budzą jednak oficjalne zalecenia, które mówią jedynie, że "maski lub przyłbice" mogą być dodatkowym działaniem ochronnym, nie są zaś środkiem obowiązkowym.

W czwartek ogólny bilans potwierdzonych przypadków koronawirusa w Szwecji wyniósł 24 623. Duża część spośród 705 nowych zakażeń ma związek ze zwiększeniem liczby testów na Covid-19 pracowników medycznych oraz socjalnych.

Premier Szwecji Stefan Loefven zapowiedział również w czwartek, że po ustaniu kryzysu epidemicznego powoła komisję, której zadaniem będzie analiza działań władz w tym okresie. Mają w niej zasiąść przedstawiciele partii reprezentowanych w parlamencie.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)