Król Jordanii Abdullah II wprowadził we wtorek w ramach walki z pandemią Covid-19 stan wyjątkowy, który daje rządowi premiera Omara Razzaza szerokie uprawnienia do podjęcia radykalnych kroków, zgodnie z prawem o postępowaniu w czasie wojny lub podczas katastrof.

Abdullah II podpisał dekret królewski umożliwiający powołanie się na ustawę o obronności w sytuacjach nadzwyczajnych, na mocy której rząd może wprowadzić godzinę policyjną, nakazać zamknięcie firm i ograniczyć swobodę przemieszczania się obywateli.

W liście do Razzaza król podkreślił, że pragnie pomóc w walce z pandemią, nie naruszając jednak praw obywatelskich.

W ubiegłym tygodniu rząd Jordanii wstrzymał loty pasażerskie z i do kraju, zaostrzył kontrole graniczne, zamknął na dwa tygodnie szkoły i uniwersytety oraz zakazał publicznych zgromadzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Reklama

Wszystkie obiekty turystyczne oraz kina i obiekty sportowe również zostały zamknięte. Modlitwy w meczetach i kościołach w całym kraju są wstrzymane, podobnie jak wizyty w szpitalach i więzieniach.

Jedyna osoba, u której potwierdzono Covid-19 w Jordanii opuściła szpital na początku marca, ale władze są zaniepokojone szybkością rozprzestrzeniania się wirusa w krajach sąsiednich.

Granice z Egiptem, Irakiem, Syrią oraz okupowanymi terytoriami palestyńskimi i Izraelem zostały zamknięte 10 marca.