Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali, nagrodzony tegoroczną Pokojową Nagrodą Nobla, wydał książkę, w której przedstawił swoją wizję polityki ponad podziałami. Książka już ukazała się w milionie egzemplarzy. Na promocję nie wydano państwowych środków - zapewnił rząd.

Książka nosi tytuł "Medemer". Słowo to pochodzi z języka amharskiego i oznacza pojednanie, zgodę, łączenie, synergię. Abiy, który doszedł do władzy w ubiegłym roku, zapowiadając daleko idące reformy, wielokrotnie używał tego słowa, zawierając w nim sens własnej koncepcji polityki.

Premiera książki odbyła się w sobotę jednocześnie w Etiopii i Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka wielu Etiopczyków.

Przedstawiciel biura prasowego rządu Etiopii, Nigussu Tilahun, w rozmowie z agencją Associated Press zapewnił, że do promocji książki nie wykorzystano państwowych funduszy, a "wszystkie dochody ze sprzedaży zostaną przekazane na budowę szkół w całej Etiopii".

Zdaniem krytyków książka może przyczynić się do powstania kultu jednostki wokół premiera.

43-letni Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 rok w uznaniu zasług na rzecz procesu pokojowego między jego krajem i Erytreą oraz przyczynienie się do demokratyzacji Etiopii.

Etiopia i Erytrea w lipcu 2018 roku wznowiły oficjalne stosunki po latach konfliktu, w tym po wojnie o przebieg granic z lat 1998-2000.

Wręczenie Pokojowej Nagrody Nobla odbędzie się w Oslo 10 grudnia. (PAP)