Resort finansów podał też na swych stronach, że obywatele USA mają czas do 8 stycznia 2020 roku na zakończenie współpracy z Globovision.

Sankcje, polegające na zamrożeniu w USA aktywów wskazanych podmiotów, oprócz firm obejmą 11 osób odpowiedzialnych za oszustwa walutowe, które pozwoliły ludziom z obozu władzy zdefraudować 2,4 mld dol.

Wśród osób, na które nałożono restrykcje, jest szef Globovision, miliarder Raul Gorrin Belisario i była minister skarbu Claudia Patricia Diaz Guillen.

Amerykański minister finansów Steven Mnuchin napisał w opublikowanym przez resort oświadczeniu, że osoby biorące udział w tym oszustwie walutowym ukryły swe dochody w USA oraz w bankach i inwestycjach w Europie.

Według Bloomberga amerykańscy prokuratorzy federalni oskarżyli Gorrina w sierpniu w związku z podejrzeniami o korupcję i pranie pieniędzy. Miliarder w 2013 roku kupił jedyną w Wenezueli telewizję Globovision, zwolnił dziennikarzy i zlikwidował wiele programów informacyjnych, by przypodobać się obozowi władzy. Dzięki politycznym koneksjom i łapówkom, jakie zapłacił Diaz Guillen i jej mężowi, zdobył licencję na handel walutami - relacjonuje Bloomberg.

Poprzednią rundę sankcji, polegającą na zakazie handlu wenezuelskim złotem, Waszyngton nałożył na Caracas na początku listopada. We wtorek Reuters poinformował, że pod koniec grudnia Wenezuela zaskarżyła te restrykcje oraz "dyskryminacyjne traktowanie wenezuelskiego długu i transakcji w walucie cyfrowej" jako złamanie przepisów Światowej Organizacji Handlu.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa nałożyła już wcześniej wiele różnych restrykcji na prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, jego otoczenie oraz wenezuelskie firmy, aby wywrzeć presję na coraz mniej demokratyczne władze w Caracas, które doprowadziły kraj do załamania gospodarczego.

Doradca prezydenta Trumpa do spraw bezpieczeństwa John Bolton ostrzegł w listopadzie, że dopóki nie zostaną przeprowadzone "wolne, uczciwe przedterminowe wybory" w Wenezueli, kraj ten "czuć będzie cały ciężar zdecydowanych amerykańskich sankcji". (PAP)

fit/ mc/