Agencja Reutera zwraca uwagę, że kurdyjscy bojownicy opuścili te tereny jeszcze przed przybyciem irackiego wojska. Kurdowie przejęli te obszary przed trzema laty, kiedy siły irackie zaangażowane były w walkę z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

Agencja AFP pisze, że irackie siły zbrojne osiągnęły swe cele podczas trwającej 48 godzin operacji, która pozwoliła im na rozmieszczenie wojsk w trzech prowincjach, częściowo opanowanych przed trzema laty przez peszmergów.

"Przywróciliśmy bezpieczeństwo w strefach wokół Kirkuku. Siły zostały ponownie rozmieszczone i przejęły kontrolę nad miastami Chanakin i Dżalula w prowincji Dijala, a także nad miastami Machmur, Baszika i Sindżar, tamą mosulską oraz innymi strefami w prowincji Niniwa" - podano w komunikacie.

Tama na Tygrysie, która znajduje się około 60 km na północny zachód od Mosulu, jest największa w Iraku i w całym regionie. Zbudowano ją w połowie lat 80. na rozkaz byłego dyktatora tego kraju Saddama Hussajna (stąd też konstrukcja ta jest też znana jako tama Saddama). Stała się ona głównym źródłem energii dla liczącego niemal dwa miliony mieszkańców Mosulu.(PAP)