Rozmowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą była zaplanowana wiele dni temu i nie ma nic wspólnego ze sprawą mec. Michała Królikowskiego - poinformowała w piątek na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Wcześniej Mazurek poinformowała, że w piątek dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Dodała, że tematem rozmów będzie reforma sądownictwa. Jak dowiedziała się PAP od polityków z kierownictwa PiS, spotkanie zaplanowano w piątek na godz. 16. w Belwederze.

Również szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego było umówione jeszcze przed wylotem prezydenta do Nowego Jorku i nie ma związku z najnowszymi publikacjami mediów.

Z kolei rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński potwierdził w rozmowie z PAP, że do takiego spotkania dojdzie. "Na poprzednim spotkaniu, panowie umówili się, że kolejny raz spotkają się po przylocie prezydenta ze Stanów Zjednoczonych - dodał.

Na początku września odbyło się pierwsze spotkanie prezydenta z prezesem PiS w sprawie reformy sądownictwa.

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski - w reakcji na doniesienia mediów - potwierdził w piątek, że w białostockiej prokuraturze trwa śledztwo dotyczące wyłudzeń podatku VAT. Dotyczy ono działania zorganizowanej grupy przestępczej, która miała doprowadzić do wyłudzenia co najmniej 700 mln zł na szkodę Skarbu Państwa poprzez niezapłacenie podatków. Jeden z wątków postępowania dotyczy przelewów na rzecz kancelarii mec. Michała Królikowskiego, które zrealizowała jedna z firm podejrzewanych o wyłudzenia VAT. Święczkowski zapewnił, że decyzje podejmowane przez białostockich prokuratorów nie mają żadnego powiązania z działalnością doradczą mec. Królikowskiego dla prezydenta, ani z pracami nad projektami ustaw o SN i KRS. Podkreślił, że daty podejmowanych w śledztwie czynności wskazują, iż podjęto je jeszcze "przed informacjami o podjęciu współpracy mecenasa z Kancelarią Prezydenta".