"Mam nadzieję, że lepiej nam wyjdzie dziś, niż wyszło nam wczoraj w czasie meczu. Towarzyszy mi ogromna trema, bo będę czytał z profesjonalnymi aktorkami" - powiedział marszałek, zwracając się do ponad stu rodaków uczestniczących w finale akcji Narodowe Czytanie.

Do lektury „Wesela” wprowadzenie wygłosił profesor Piotr Biłos, wybitny literaturoznawca. Fragmenty dramatu odczytały aktorki Elżbieta Koślacz-Virol i Agnieszka Grzybowska.

Spotkanie z Polonią było także okazją do powitania nowego ambasadora RP w Paryżu Tomasza Młynarskiego. "Przed panem trudna misja" - podkreślił Karczewski. Obecną sytuację polityczną w Polsce Stanisław Karczewski skomentował słowami: "Wiemy, że spór polityczny jest twórczy. Będziemy robić wszystko, żeby zmieniać nasz wizerunek w Europie (...). Jesteśmy gotowi do dialogu".

Marszałek zwiedził muzeum Marii Curie Skłodowskiej i złożył wieniec przy grobie polskiej uczonej w paryskim Panteonie. Spotkał się także z polskimi weteranami. Po południu weźmie udział w inauguracji roku szkolnego w Polskiej Szkole im. Adama Mickiewicza w Paryżu, a następnie złoży wieńce przy pomniku upamiętniającym Polaków poległych za Francję, a także przy grobie Fryderyka Chopina na cmentarzu Pere Lachaise.

Narodowe Czytanie to organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r. ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł. Jej celem jest propagowanie polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na poprawną polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości.

Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania w tegorocznej, szóstej już edycji narodowego czytania. Dzieło konkurowało z "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego, "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego i "Beniowskim" Juliusza Słowackiego. Na "Wesele" głosowało prawie 18 tys. osób. W sumie oddano 37 tys. głosów.

W latach 1891-1894 Wyspiański trzykrotnie przebywał w Paryżu, uczył się w prywatnej Academie Colarrosi i wiele malował. Żył wówczas w trudnych warunkach materialnych, korzystając ze stypendium Szkoły Sztuk Pięknych. W tym czasie zetknął się z Władysławem Ślewińskim, Paulem Gauguinem i nabistami; silne wrażenie wywarło na nim malarstwo Pierre’a Puvisa de Chavannes, a zwłaszcza freski w Panteonie.

Poza malarstwem jego uwagę coraz bardziej przyciągał teatr. Uczęszczał na spektakle operowe, oglądał przedstawienia klasyków francuskich, interesował się tragedią antyczną i dramatami Szekspira. Stworzył wtedy wstępne wersje dramatu "Królowa Polskiej Korony i wstępne wersje "Legendy", "Warszawianki", "Daniela" i "Meleagera". Utwory artysta kończył już w Krakowie, dokąd wrócił na stałe w sierpniu 1894 roku.

Z Paryża Joanna Golebiowska (PAP)