W rozmowie z delegacją USA o relacjach z Rosją, może pojawić się temat pomocy Amerykanów w zwrocie wraku samolotu Tu-154M. Jest wystarczająco dużo czasu, żeby podnieść tę kwestię - ocenił w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski.

Waszczykowski był pytany na antenie TVN24 czy podczas czwartkowych rozmów polskiej delegacji z Amerykanami, pojawi się kwestia pomocy USA w zwrocie wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

Waszczykowski odparł, że ta kwestia jest podnoszona przez stronę polską od półtora roku. "Podnosiłem to wcześniej na spotkaniach z Johnem Kerrym, również w czasie moich spotkań z Rexem Tillersonem (sekretarzem stanu w administracji Donalda Trumpa - PAP)" - mówił Waszczykowskki.

"Oczywiście rozmawiając o relacjach z Rosją, ta kwestia może się pojawić, że sprawa jest nierozwiązana, że jeśli chcielibyśmy poprawić relacje z Rosją, to klucze do tej poprawy leżą po stronie rosyjskiej, a jednym z aspektów tej poprawy jest współpraca rosyjska w dziedzinie rozwiązania przyczyn katastrofy smoleńskiej" - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Jak zaznaczył "jest wystarczająco dużo czasu, żeby omówić wszystkie kwestie (...) również tę kwestię".

Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Donald Trump o godz. 9.30 w czwartek mają rozmawiać w cztery oczy. Następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji obu krajów pod przewodnictwem prezydentów RP i USA. Po nich odbędzie się spotkanie prezydentów RP i USA z mediami.