Służby bezpieczeństwa i ratunkowe są przygotowane na potencjalne ataki podczas wydarzeń publicznych zaplanowanych na najbliższy, przedłużony weekend w W. Brytanii, ale nie ma informacji o konkretnych nowych zagrożeniach - poinformował w piątek rząd w Londynie.

Minister ds. bezpieczeństwa Ben Wallace oświadczył, że skierowane do szpitali polecenie podjęcia przygotowań w związku z weekendem to część ogólnych działań wynikających z obowiązującego od wtorku najwyższego poziomu zagrożenia terrorystycznego.

Poziom zagrożenia podniesiono po poniedziałkowym zamachu bombowym w Manchesterze, w których zginęły 22 osoby, a blisko 120 odniosło obrażenia.

"To przede wszystkim kwestia ostrożności (...). Nie stwierdzono konkretnego zagrożenia wobec konkretnej imprezy (masowej)" - podkreślił Wallace w radiu BBC.

Jak dodał, rząd potrzebuje więcej narzędzi, by zmusić firmy takie jak Facebook do szybszego usuwania ze swoich stron niebezpiecznych treści.

W sobotę w Londynie na stadionie Wembley odbędzie się finał piłkarskiego Pucharu Anglii. Wielu Brytyjczyków będzie ponadto mogło przedłużyć sobie weekend, bo w poniedziałek przypada tzw. święto bankowe (bank holiday). Jest to święto państwowe i dzień wolny od pracy dla osób niezatrudnionych w kluczowych służbach; banki są w tym dniu nieczynne, przez co nie mogą działać inne firmy.