Jak należy zatwierdzić sprawozdanie finansowe osoby fizycznej, jeśli nie można na nim napisać „zatwierdzam”? Czy są jakieś różnice w tym zakresie, jeśli sprawozdanie trafia do KRS, a nie do KAS?

Zgodnie z art. 45 ust. 1f oraz 1g ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe przygotowuje się w postaci elektronicznej oraz opatruje kwalifikowanym lub zaufanym podpisem elektronicznym lub podpisem osobistym. Przy czym sprawozdania finansowe jednostek wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS sporządza się w strukturze logicznej oraz formacie udostępnionym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie MF. Z kolei w myśl art. 69 ustawy o rachunkowości spółka osobowa składa do KRS, po zatwierdzeniu, roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z badania – jeżeli podlegało badaniu, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego s.f. oraz podziale zysku/pokryciu straty. Złożenie tych dokumentów następuje za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego do tego celu przez ministra sprawiedliwości (art. 19e ustawy o KRS). Oznacza to, że forma uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego także powinna mieć postać elektroniczną i stanowić oddzielny dokument. Dla spełnienia tego wymogu wspólnicy spółki osobowej powinni podjąć uchwałę o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego z podaniem danych identyfikujących ten dokument (np. sumy bilansowej, wielkości przychodów, kwoty wyniku finansowego netto). Uchwała może mieć pierwotnie formę papierową, na której wspólnicy złożą (wraz z datą) podpis pod stwierdzeniem: „Zatwierdzamy roczne sprawozdanie finansowe za rok obrotowy …., którego suma bilansowa wyniosła …., a wynik finansowy netto ….”. Następnie skan takiej uchwały umożliwi przekazanie jej do KRS wraz z innymi wymaganymi dokumentami.
Dokładnie tak samo wyglądało to w przypadku zatwierdzania sprawozdań, które były przekazywane do szefa KAS, czy to na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy art. 45 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym obecnie minister finansów rozporządzeniem z 8 kwietnia 2022 r. wyznaczył naczelnika Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie do wykonywania zadań szefa Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie przyjmowania i obsługi sprawozdań finansowych składanych przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe oraz czynności, o których mowa w art. 45 ust. 8a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Te przepisy obowiązują od 28 kwietnia 2022 r. Przypomnijmy, że utworzenie sprawozdania finansowego i jego wysyłka do szefa KAS są możliwe przy użyciu:
  • bezpłatnej aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów na stronie podatki.gov.pl
  • dostępnych na rynku aplikacji komercyjnych
W przypadku wysyłki sprawozdania do szefa KAS przez ePUAP MF jako adresata należy wskazywać Zachodniopomorski US w Szczecinie (adres skrytki: /8xa2k23ncv/SkrytkaESP).
Przy okazji warto też zauważyć, że na publikację w Dzienniku Ustaw czeka rozporządzenie dotyczące części podatników CIT. Ich sprawozdania też mają trafić do Zachodniopomorskiego US w Szczecinie. Chodzi o podatników CIT, którzy nie mają obowiązku składania tych dokumentów do KRS (m.in. o fundacje). ©℗
Podstawa prawna
rozporządzenie ministra finansów z 8 kwietnia 2022 r. w sprawie wyznaczenia organu Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywania zadań szefa Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie przyjmowania i obsługi oraz udostępniania sprawozdań finansowych podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. poz. 814)
art. 45 ust. 1f oraz 1g, art. 69 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2021 poz. 217; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2106)
art. 19e ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (t.j. Dz.U. z 2021 poz. 112; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1641)
art. 27 ust 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1800; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 872)
art. 45 ust 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 872)